MAN Lion’s City 10 E: Kompaktný a obratný minibus s veľkým dojazdom

MAN Lion’s City 10 E: Kompaktný a obratný minibus s veľkým dojazdom

Novým minibusom s dĺžkou 10,5 m skompletizoval MAN Truck & Bus svoj modelový rad elektrických autobusov Lion’s City E. Má kompaktné rozmery, rekordne malý priemer otáčania a kapacita jeho batérií patrí k najväčším v tomto segmente. Ideálne riešenie do úzkych ulíc v centrách miest a preplnených peších zón.

●  Produktový rad elektrických autobusov Lion’s City E City je kompletný: Zahŕňa vozidlá s dĺžkou 10,5 m, 12,2 m a 18,1 m

●  Desaťmetrový e-bus určite presvedčí kapacitou batérie až 400 kWh a dojazdom 300 km. Má tiež jeden z najmenších priemerov otáčania a ponúka najviac sedadiel v tomto segmente

●  Prvýkrát exkluzívne k dispozícii s ekologickým systémom klimatizácie

●  Produkciu minibusu Lion’s City 10 E spustia vo fabrike na výrobu mestských autobusov MAN v poľskom meste Starachowice začiatkom roka 2023  

Na veľkosti určite záleží! Najmä pri mestských autobusoch. V dnešnej dobe dopravnej revolúcie a rastúceho využívania zákazníckych služieb na mieru je filozofia „jedna veľkosť pre všetkých“ už definitívne minulosťou. Aj keď mega trend naďalej preferuje vozidlá s väčšou prepravnou kapacitou, ktoré MAN pokrýva modelmi z rodiny Lion’s City s dĺžkou 18 a 19 metrov, v budúcnosti budú minibusy dlhé pod 12 m hrať čoraz dôležitejšiu úlohu. Ponúkajú podobnú prepravnú kapacitu ako 12-metrové autobusy, ale v úzkych uliciach v centrách miest a aj v depách zaberajú výrazne menej miesta. Sú tiež podstatne obratnejšie. Na druhej strane adaptovanie podvozka z 12-metrového modelu znamená, že minibus Lion’s City má dostatočné rezervy pre svoje špecifické aplikácie. Okrem služieb na požiadanie sa tieto kompaktné typy často používajú ako náhradné vozidlá počas dopravnej špičky alebo ako šikovné kyvadlové autobusy v centre mesta, ktoré zvyčajne využíva len hŕstka cestujúcich. Plne elektrické autobusy bez lokálnych emisií, akým je aj Lion’s City 10 E, boli vyrobené presne na tento účelom.

Výhody modulárnej konštrukcie

Pri navrhovaní minibusu konštruktéri využili modulárny systém z modelu Lion’s City 12 E, ktorý debutoval na IAA 2018 ako prvý plne elektrický mestský autobus od MAN. Dnes jazdí v mnohých európskych metropolách a vďaka svojmu modernému, atraktívnemu dizajnu mení dynamiku hromadnej dopravy bez emisií. Dostatočný dôvod, aby sa v základných rozmeroch a charakteristikách jeho nového súrodenca nerobilo príliš veľa zmien. Šírka, výška a previsy karosérie zostali nedotknuté, rovnako ako koncepcia zadnej časti bez veže motora, a tak interiér poskytuje o štyri miesta na sedenie viac ako nemnohí konkurenti v tomto segmente. Karoséria bola skrátená iba medzi nápravami odstránením modulu s oknom – takto sa dosiahla celková dĺžka 10,5 m a úspora hmotnosti cca 350 kg. MAN Lion´s City 10,5 E prepraví 80 cestujúcich, z toho až 33 sediacich, na plošine na státie ostalo miesto pre invalidný vozík alebo kočík. Prirodzene, voliteľné sú aj tretie dvere, ktoré výrazne urýchľujú výmenu cestujúcich na zastávkach (v tejto verzii má minibus 29 sedadiel).

Výsledkom úprav je rázvor skrátený zo zhruba 6 metrov na 4,40 m. Tým pádom sa priemer otáčania zmenšil na rekordných 17,2 metra, vďaka čomu je vozidlo výnimočne obratné. Veľmi dobré manévrovanie podporuje aj prepracovaný podvozok s nezávislým zavesením kolies a uhol natočenia kolies 56º (pneumatiky majú rozmer 275/70 R22,5, ktorý je charakteristický pre mestské autobusy). Podobne ako jeho veľkí elektrickí bratia aj Lion’s City 10 E má adaptívne tlmiče pruženia PCV, ktoré sa tiež podieľajú na veľmi dobrých jazdných vlastnostiach. Minibus teda bez problémov zapadá do portfólia elektrických autobusov MAN. Využíva štandardné komponenty a náhradné dielce, takže nie sú potrebné žiadne zložité „špeciálne riešenia“. Výroba vo fabrike v poľskom meste Starachowice odštartuje v roku 2023 a bude spĺňať rovnako vysoké štandardy kvality ako všetky ostatné mestské autobusy od MAN Truck & Bus. Aj keď ide o najmenší plnohodnotný mestský autobus MAN Lion’s City novej generácie, ponúka rovnako vyspelé technológie ako jeho väčší súrodenci. K dispozícii má moderné bezpečnostné systémy vrátane asistenta odbočovania s aktívnym varovaním, mimoriadne účinné LED svetlá aj kamerový systém MAN OptiView nahrádzajúci zrkadlá.

Súprava štyroch alebo piatich batérií pre maximálny dojazd

Podobne ako všetky e-busy MAN aj nový Lion’s City 10 E využíva osvedčené lítium-iónové batérie z koncernového portfólia, ktoré majú obzvlášť vysokú hustotu energie a dlhú životnosť. Sú nainštalované na streche a možno si objednať zostavu štyroch alebo piatich batérií. Od toho sa odvíja celková kapacita aj jazdný dosah – buď 400 kWh (využiteľných 320 kWh, čo zodpovedá hĺbke vybitia 80 % pri stratégii maximálneho dojazdu) a dojazd až 300 km alebo 320 kWh (využiteľných 250 kWh, čo zodpovedá hĺbke vybitia 78 %) a dojazd 235 km. Toto sú na minibus skutočne pozoruhodné čísla. Desaťmetrový e-bus sa podobne ako 12-metrová a 18-metrová verzia nabíja v depe cez CCS konektor výkonom až do 150 kW. To znamená, že úplné nabitie autobusu so štyrmi batériami trvá menej ako 2,5 hodiny a autobusy s piatimi batériami potrebujú približne tri hodiny. Ideálne pri náhlej potrebe náhradného vozidla alebo na krátke trasy v centre mesta.

Osvedčené a efektívne pohonné sústavy

Minibus dostal rovnaký centrálny elektromotor MAN, aký je vo všetkých ostatných modeloch Lion’s City E. Táto pohonná jednotka z vlastnej produkcie inštalovaná na zadnej náprave je obzvlášť robustná, pretože je pevne spojená so skeletom vozidla. To znamená, že je vystavená menším vibráciám. Princíp PSM (synchrónny motor s permanentným magnetom), ktorý je použitý, sa v tomto odvetví považuje za mimoriadne účinný a úsporný. Ponúka výhody pri nízkych priemerných rýchlostiach, napríklad v mestskej premávke. Jeho maximálny výkon je 240 kW (326 k), resp. trvalý výkonom 160 kW (217 k), čo pre minibus tejto triedy stačí s veľkou rezervou. Vďaka jednostupňovej prevodovke s adaptérom je prenos výkonu nekonečne variabilný bez rušivého preraďovania prevodových stupňov. Vodič môže pri spomaľovaní presne využívať rekuperáciu elektromotora, čím prispieva k mimoriadne plynulému pohybu e-busu v premávke.

Komplexné služby pri prechode na e-mobilitu

Odborníci z MAN Transport Solutions poskytujú zákazníkom poradenstvo a podporu pri výbere optimálnej verzie e-busu a náležitej zostavy batérií. Vychádzajú pritom z individuálnej spotreby energie a výpočtov dojazdu pri konkrétnej prevádzke. Podrobné analýzy trasy a nasadenia vozidiel možno použiť aj pri ďalšom zdokonaľovaní využívania MAN Lion’s City E. „Naším cieľom je poskytnúť zákazníkom maximálnu podporu v ich každodennej práci – či už riešeniami šitými na mieru, individuálnymi poradenskými službami alebo novými technológiami,“ hovorí Rudi Kuchta, vedúci autobusovej obchodnej jednotky v MAN Truck & Bus.

Ekologický systém klimatizácie s CO2

Štandardnou súčasťou výbavy nových elektrických minibusov je klimatizačný systém s CO2 od MAN, ktorý je dostupný od polovice roku 2022. Kombinuje viacero výhod: Je ohľaduplnejší k životnému prostrediu a zároveň výrazne účinnejší, čo má pozitívny vplyv aj na dojazd e-busu. V neposlednom rade v interiéri modelu Lion’s City 10 E spracováva o 10 m3 menej vzduchu. Kompaktná strešná klimatizačná jednotka, ktorá pracuje s klimaticky neutrálnym oxidom uhličitým (R744) namiesto bežného chladiva R134a, beží v širšom teplotnom rozsahu ako konvenčné tepelné čerpadlá. Systém klimatizácie s CO2 možno používať aj v zime pri teplotách -20 °C. „Nový CO2 klimatizačný systém sa perfektne hodí do nášho krátkeho modelu MAN Lion’s City 10 E. Udržateľnosť, efektívnosť a spoľahlivosť sú hlavnými hodnotami nášho e-busu od úplného začiatku, a preto je obľúbený u operátorov, vodičov aj cestujúcich,“ sumarizuje Rudi Kuchta.