MAN LIGA: OCENENIE VÍŤAZOV UPLYNULÉHO ROČNÍKA

Nákladné vozidlá

MAN LIGA: OCENENIE VÍŤAZOV UPLYNULÉHO ROČNÍKA

V piatok 25. marca boli oficiálne vyhlásení a ocenení víťazi súťaže MAN Liga 2021. Druhého ročníka sa zúčastnilo 16 vodičov z 11 firiem, prvenstvo si vybojoval Ľubomír Gašparík z trnavskej spoločnosti BoBo.

Oficiálne vyhlásenie výsledkov súťaže MAN Liga 2021 prebehlo 25. marca v bratislavskom MAN Truck & Bus Centre a malú slávnosť otvoril Jan Kohlmeier, generálny riaditeľ MAN Truck & Bus Slovakia: „Pre nás MAN Liga znamená tiež niečo navyše, čo venujeme vodičom, na ktorých sa často zabúda. Ich výkony považujeme za kľúčový faktor v nákladnej doprave. Ale veľmi dôležité je aj to, aby mali za sebou podporu profesionálne vedenej spoločnosti. Preto si cením, že uplynulého ročníka sa zúčastnilo veľa významných dopravcov a konkurencia bola naozaj silná. Rozdiely na popredných miestach sú minimálne – o to viac gratulujem víťazom.“

Výkony vodičov hodnotí telematika

Pripomeňme, že na rozdiel od klasického súťaženia o najnižšiu spotrebu paliva je MAN Liga zacielená na komplexne hospodárny spôsob jazdy vodičov a na využívanie sofistikovaných technológií. Výbava štyroch ťahačov MAN TGX 18.470 novej generácie, s ktorými súťažiaci jazdili v bežnom prevádzkovom režime svojich firiem, obsahovala okrem iného automatizovanú prevodovku MAN TipMatic so softvérom preraďovania Efficiency+, adaptívny tempomat a tiež funkcie EfficientCruise, EffcientRoll aj systém Stop & Go.

Súťažiaci boli hodnotení prostredníctvom platformy RIO, ktorá dôsledne analyzuje štýl jazdy vodiča a jeho výkon ohodnotí v percentách. Princíp hodnotenia vodičov v súťaži MAN Liga vysvetlil Andrej Rakyta, inštruktor MAN ProfiDrive: „Telematika systému RIO sleduje a vyhodnocuje nasledujúce činnosti šoféra: dojazdy zotrvačnosťou – teda predvídavú jazdu; používanie pedála akcelerácie a hlavne kick-down; penalizuje „šliapanie na plyn“ pri zapnutom tempomate, čo je z hľadiska spotreby nežiadúce; sleduje využívanie motorovej brzdy a retardéra, aby sa čo najmenej používali prevádzkové brzdy, a teda sa menej opotrebúvali. Ďalší hodnotený parameter je zapínanie tempomatu – RIO monitoruje jeho používanie v rozsahu rýchlostí od 60 do 90 km/h a ak ho vodič neaktivuje, automaticky si tým znižuje hodnotenie. Tempomat bol nastavený na 85 km/h, rýchlejšie sa dalo ísť iba po zošliapnutí pedála akcelerátora, čo sa však klasifikovalo ako nehospodárny štýl jazdy a vodičovi rapídne kleslo jeho skóre.“

Samozrejme, celkové hodnotenie nie je postavené iba na základe analýzy výkonu vodiča vyjadrenej v percentách a pre objektívnosť sa prihliada aj na celkovú hmotnosť súpravy a typ trasy, po ktorej vodič jazdil. A tu sú výsledky troch najlepších účastníkov súťaže MAN Liga 2021: 1. Ľubomír Gašparík, spoločnosť BoBo (100 %, priemerná spotreba 22,6 l/100 km, priemerná celková hmotnosť súpravy 26,3 t), 2. Martin Bil, spoločnosť Marshall (98 %, priemerná spotreba 26,7 l/100 km, priemerná celková hmotnosť súpravy 32,7 t), 3. Tomáš Kukla, spoločnosť In Time Express (87 %, priemerná spotreba 24,1 l/100 km, priemerná celková hmotnosť súpravy 24,8 t). Víťazi získali víkendový pobyt pre dve osoby v luxusnom hoteli Kempinski vo Vysokých Tatrách.

Súťaž očami účastníkov

Pochopiteľne, zaujímalo nás, aký názor na súťaž majú hlavní aktéri. Víťaz Ľubomír Gašparík, vodič spoločnosti BoBo (jediný spomedzi súťažiacich dosiahol hodnotenie 100 %): „MAN Liga bola zaujímavá a bavila ma, pretože ponúkla možnosť v praxi sa zoznámiť s nastupujúcim modelom aj s jeho technológiami. Samotné súťaženie som bral ako hru, pri ktorej som si maximálne užíval, že skúšam niečo nové. Napríklad eko-režim funguje naozaj perfektne – šofér jazdí vo väčšej pohode a po práci menej cíti únavu. V porovnaní s predchádzajúcim modelom, s ktorým jazdím vo firme, je tento úplne iná liga! Aj v spotrebe, ktorá sa na porovnateľných trasách dala zredukovať zhruba o tri litre na sto kilometrov.“

Komentár svojho úspešného vodiča doplnil Peter Bohuš, majiteľ firmy BoBo: „Z môjho pohľadu táto súťaž potvrdila, že to, čo robíme už niekoľko rokov, robíme dobre. Mám na mysli edukáciu, prácu so šoférmi a ako veľmi je dôležitá technika jazdy. Úspory paliva sme v podstate očakávali. Veď je to nový typ vozidla, má lepší tempomat, zmenšil sa aerodynamický odpor vzduchu… V našej flotile tento model ešte nemáme, no objednali sme si dve vozidlá a očakávame, že nám v najbližších mesiacoch prídu.“

Peter Maruška, majiteľ spoločnosti Marshall: „Dobre, že súťaž nie je postavená len na základe spotreby paliva. My už asi desať rokov nevyhodnocujeme vodičov podľa výslednej spotreby, ale berieme do úvahy poveternostné podmienky, zaťaženie, profil trasy. Dôležité je, aby vodič jazdil správne – bez ohľadu na to, či má naložené alebo prázdne vozidlo. Spôsob jazdy treba prispôsobiť tomu, čo veziem a kadiaľ idem. Inak sa jazdí po diaľnici s prázdnym kamiónom a inak s naloženým v kopcoch po regionálnych cestách.“ Podľa Petra Marušku patrí ocenený Martin Bil medzi troch najlepších vodičov spoločnosti Marshall.

Reprezentanti firmy In Time Express sa nemohli zúčastniť vyhlásenia výsledkov a ospravedlnili sa. Ocenenia sme im odovzdali prostredníctvom nášho predajcu.

Na jeseň pokračujeme!

Premiéra súťaže MAN LIGA prebehla vo štvrtom kvartáli 2020 a vlani nasledovala prvá repríza. Reakcie majiteľov firiem aj ich vodičov, ktorí sa zúčastnili prvých dvoch ročníkov, boli jednoznačne veľmi priaznivé. To nás povzbudilo, aby sme na jeseň 2022 zorganizovali podujatie znova.