MAN eTruck: Pripravený na veľkosériovú výrobu 

MAN eTruck: Pripravený na veľkosériovú výrobu 

Budúcnosť môže prísť. MAN Truck & Bus je pripravený vstúpiť spolu so svojimi zákazníkmi do sveta e-mobility v diaľkovej kamiónovej doprave. Na veľtrhu IAA Transportation 2022 mal premiéru prototyp e-trucku MAN v takmer sériovom vyhotovení. So spustením veľkosériovej výroby sa počíta v roku 2024.

●  Na IAA Transportation 2022 sa širokej verejnosti po prvýkrát predstavil prototyp e-trucku MAN blízky sériovej verzii

●  V rámci prípravy produkcie na novej kombinovanej linke v Mníchove bolo vyrobených 20 prototypov

●  Komplexné poradenstvo eMobility Consulting podporuje zákazníkov MAN pri prechode na eTruck

Disponuje denným dojazdom až 800 kilometrov a je pripravený využívať technológiu megawattového nabíjania. Takýto potenciál nového eTrucku znamená, že bude elektrifikovať nielen diaľkovú dopravu, ale aj všetky bežné sektory, ktoré v súčasnosti pokrývajú nákladné vozidlá so vznetovým motorom. Pre zabezpečenie prechodu od dieselového k elektrickému pohonu MAN v súčasnosti vyvíja a testuje flexibilnú zmiešanú výrobu elektrických a konvenčných truckov v mníchovskom závode a okrem toho v roku 2025 odštartuje v Norimbergu vlastnú veľkosériovú produkciu batérií. Súčasne tím MAN Transport Solutions už poskytuje dopravným spoločnostiam komplexné poradenstvo, ako individuálne naplánovať prechod na budúcu e-mobilitu. Joint-venture, ktorého súčasťou je TRATON Group spolu s ďalšími partnermi, pomáha naštartovať rozšírenie potrebnej nabíjacej infraštruktúry po celej Európe.

„MAN Truck & Bus je pevne presvedčený, že pre mobilitu zajtrajška a udržateľnú, klimaticky neutrálnu dopravu sú cestou vpred batériové elektrické pohony. Preto robíme našu výrobu flexibilnejšou a náš budúci vysokovýkonný eTruck montujeme na rovnakej linke ako konvenčné vozidlá – aby sme trucky pre našich zákazníkov mohli podľa požiadaviek elektrifikovať alebo ich vyrábať s dieselovými motormi. Okrem toho našich klientov pri prechode na e-mobilitu podporujeme tak dôkladne, ako je len možné – na základe našich dlhoročných skúseností v oblasti e-busov, elektrických dodávok aj nášho eTGM v distribučnej doprave. Už v roku 2024 z montážnej linky v Mníchove zídu prvé vysokovýkonné elektrické nákladné vozidlá zo sériovej výroby pre prvých zákazníkov,“ hovorí Alexander Vlaskamp, generálny riaditeľ MAN.

Veľký dojazd a široký potenciál uplatnenia

Z technického hľadiska sa priekopnícky „elektrický lev“ okrem iného vyznačuje pripravenosťou na budúce megawattové nabíjanie – vďaka veľkej nabíjacej kapacite a krátkym časom dobíjania je e-truck MAN predurčený pre ťažkú diaľkovú dopravu s denným dojazdom od 600 do 800 kilometrov. Pri ďalšej generácii batérií sa očakáva dojazd na jedno nabitie až 1000 kilometrov. To znamená, že spolu s nízkymi prevádzkovými nákladmi a najlepšou energetickou bilanciou sú vozidlá s batériovým elektrickým pohonom najvhodnejšou technológiu pre budúce flotily bez CO2. Pokiaľ ide o rozmanitosť použitia a možné koncepcie nadstavieb, MAN eTruck sa plne vyrovná dnešným nákladným vozidlám so vznetovým motorom. Či už pôjde o diaľkovú prepravu chladených potravín bez emisií CO2, čistý a tichý zvoz odpadu v meste obratnými trojnápravovými vozidlami alebo plne elektrickú dopravu materiálu na stavenisko.

Flexibilná montáž a produkcia batérií 

Prípravy na veľkosériovú produkciu elektrických nákladných vozidiel sú v plnom prúde. V inovatívnom eMobility Centre, ktoré je v hlavnom výrobnom závode v Mníchove, už uviedli do života 20 prototypov budúceho e-trucku pre ťažkú dopravu. Išlo o testovanie zmiešanej výroby v bežných podmienkach produkcie. To znamená, že napriek mnohým odlišným komponentom bude možné dieselové i elektrické nákladné vozidlá vyrábať na tej istej linke, aby sa zabezpečilo maximálne využitie výrobných zariadení. Je to veľká výzva pre stroje a techniku, ale tiež pre ľudí. Do konca tohto roka približne 2000 zamestnancov závodu absolvuje okolo 10 000 hodín školení zameraných na používanie nových vysokonapäťových technológií a do konca roku 2023 budú všetci relevantní špecialisti na výrobu nákladných vozidiel kvalifikovaní na sériovú výrobu e-truckov.

Od roku 2025 bude MAN Truck & Bus vo svojej fabrike v Norimbergu vyrábať vysokonapäťové batérie pre elektrické trucky a autobusy. Na zrealizovanie tohto cieľa spoločnosť v priebehu nasledujúcich piatich rokov investuje do tradičného závodu na výrobu spaľovacích motorov zhruba 100 miliónov eur. Plánovaná kapacita novej prevádzky je vyše 100 000 batérií ročne.

Komplexné poradenstvo v oblasti e-truckov

Kým vývojári v MAN Truck & Bus intenzívne pracujú, aby bol elektrický pohon vhodný pre všetky aplikácie a oblasti nasadenia v cestnej nákladnej doprave, tím MAN Transport Solutions už priebežne robí kroky, aby pripravil dopravné spoločnosti na túto novú éru. Na ceste k e-trucku je totiž potrebná aj transformácia na strane užívateľa. Preto oddelenie MAN eMobility Consulting, ktoré MAN po prvý raz predstavil na IAA spolu s novým elektrickým modelom, bude okrem poradenstva k prevádzke vozidla poskytovať konzultácie s ohľadom na špecifické prevádzkové podmienky zákazníka. Ide najmä o optimalizáciu nákladov, analýzu používaných trás, prispôsobenie vozidlového parku režimu prevádzky. Potrebné je tiež poradenstvo v oblasti nabíjacej infraštruktúry. Digitálne nástroje, napríklad nový MAN eReadyCheck, ktorý môžu zákazníci používať už od IAA, umožňuje manažovať doručovacie trasy čisto elektricky. Alebo pomocou funkcie MAN eManager môže vedúci dopravy sledovať dôležité informácie o nabíjaní zo všetkých nákladných vozidiel vo flotile.

MAN sa tiež zaviazal rozširovať nabíjaciu infraštruktúru: TRATON Group a ďalší priemyselní partneri založili spoločný podnik s cieľom vybudovať najmenej 1700 vysokovýkonných nabíjacích staníc na diaľniciach alebo v ich blízkosti a v logistických centrách po celej Európe. Partneri na tento účel spoločne investujú celkovo 500 miliónov eur.

Základné technické parametre vozidla MAN eTruck

Pohonná sústava: elektromotor s výkonom 300 – 350 kW, 4-stupňová prevodovka, hypoidná poháňaná náprava, stály prevod i = 2,53. Podvozok: rázvor 3750 mm, normálna konštrukčná výška, odpruženie vzduch/vzduch, pohon 4×2. Kabína GX pre medzinárodnú diaľkovú dopravu vybavená digitálnym systémom MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá.