KÚPILI PRVÝ VEĽKÝ TRUCK A JE ZNAČKY MAN

Nákladné vozidlá

KÚPILI PRVÝ VEĽKÝ TRUCK A JE ZNAČKY MAN

Kvalitu, potenciál aj imidž vozidlového parku spoločnosti F.M.RECYKLING posilnil MAN TGS novej generácie. Je to úplne prvé ťažké nákladné vozidlo trenčianskeho poskytovateľa služieb v oblasti nakladania s papierovým odpadom.

Nákup trucku ťažkej triedy je pre malú firmu veľká vec. Aj Ján Faško, konateľ trenčianskej spoločnosti F.M.RECYKLING, dosiahol určitý míľnik v rozvoji vozidlového parku a začiatkom apríla si prevzal prvé veľké nákladné vozidlo: MAN TGS novej generácie. Bude výraznou posilou pre jeho spoločnosť, ktorá sa zaoberá nakladaním s odpadom, hlavne papierovým.

„Nie sme veľký podnik, zamestnávame 10 pracovníkov. Vo vozidlovom parku máme momentálne 12 dodávok, jedno staršie 7,5-tonové Mitsubishi FUSO, jeden 12-tonový nosič kontajnerov MAN TGL, ktorý sme kupovali vlani a teraz pribudol nový trojnápravový TGS. Je to prvé naše vozidlo ťažkej kategórie, ale potrebujeme ho, keďže mnoho firiem chce využívať na zber papiera veľké kontajnery. Už mám v portfóliu viacero takýchto zákazníkov, a tak sa nebojím, že nebude dosť roboty,“ povedal pri preberaní vozidla Ján Faško.

Truck TGS 6×2-4 vyrobený pre F.M.RECYKLING má celý rad prvkov z ponuky nadštandardnej výbavy, aby splnil potreby vodičov nielen pri lokálnych prepravách, ale aj vo vzdialenejších regiónoch. Takže nechýba tempomat, handsfree ovládanie mobilu a vzhľadom na predpokladaný pracovný režim si zákazník zvolil dennú kabínu bez lôžka a iba jednu 400-litrovú nádrž. Pozornosť ihneď upúta atraktívna modrá metalíza. „Aj farba prezentuje firmu,“ dopĺňa informácie Ján Faško. „Za volantom nového vozidla sa bude striedať Rudolf Obdržal starší so svojím synom Rudolfom. Obaja sú výborní šoféri,“.

Prepravia okolo 560 ton mesačne

Nová výkonná posila bude zabezpečovať odvoz odpadového papiera od firiem, s ktorými má F.M.RECYKLING zmluvu. „Fungujte to tak, že naši dodávatelia zvážajú od obyvateľov noviny a časopisy – výmenou za toaletný papier alebo iné hygienické potreby – a drobný zber prekladajú na svojich dvoroch do našich pristavených kontajnerov. A my tento papier kupujeme. Keď je kontajnery plný, zavolajú a odvezieme ho priamo do celulózky v Žiline,“ vysvetľuje logistiku pán Faško. Keďže sám kedysi robil takéto výkupy, vie, aká je to práca, a preto dbá, aby chlapi, ktorých drobný zber živí, mali peniaze hneď na účte.

Spoločnosť F.M.RECYKLING mesačne prepraví 400 ton papiera a 160 ton kartónu. Teraz s novým vozidlom by tieto objemy chceli zvýšiť. A aj doprava s ním bude ekonomickejšia, pretože MAN TGS odvezie naraz 22 kubíkov, kým menšie kontajnery iba 11 m3. Momentálne má pre model TGL k dispozícii 34 kontajnerov s objemom 11 m3 a pre nový MAN TGS konateľ objednal celkove 13 veľkých kontajnerov – 20-kubíkové sú na prepravu papiera a na kartón 35-kubíkové.

„V Trenčianskom kraji a okolí ma niektoré firmy oslovujú, že by potrebovali veľký kontajner. Konkrétne v Lučenci, Banskej Bystrici a Žiari nad Hronom – tam sú tri firmy, ktoré bude obsluhovať nový TGS. Nejaké zákazky mám vybavené aj v Bratislave. Okrem toho som kúpil dva lisovacie kontajnery, takže viem poskytnúť komplexné služby. Konkurencia v tejto branži je silná. Našou výhodou je, že nie sme veľká firma a vieme reagovať flexibilne. Keď zavolajú, že kontajner je plný, ak sa dá, odvezieme ho ihneď, ale najneskôr do 24 hodín. Chvalabohu, náš sektor korona nejako výrazne nezabrzdila…“

Ján Faško si nevybral mníchovskú značku náhodou. Pri prvom vozidle TGL si robil rešerš, pýtal sa vodičov, ktorí s takýmto modelom jazdili a MAN vyšiel najlepšie z hľadiska spoľahlivosti aj akceptovateľnej ceny. Prevádzkuje ho druhý rok, vďaka nemu získal nových zákazníkov, a tak sa rozhodol kúpiť aj ďalšie vozidlo od MAN.

Technické parametre vozidla

Podvozok MAN TGS 26.470 6×2-4 BL CH s hákovým nakladačom od českého výrobcu Fornal (montáž v TEMAX, spol. s r.o., Trenčín). Šesťvalcový motor D2676 s objemom 12,4 litra, výkon 346 kW/470 k, prevodovka manuálne ovládaná 16-stupňová s funkciou ComfortShift, MAN Pritarder. Podvozok v konfigurácii 6×2-4 má poslednú nápravu riadenú a zdvíhateľnú. Snímač na zobrazenie zaťaženia vzduchom odpružených zadných náprav a príprava pre zobrazenie zaťaženia prívesu. Kabína NN (úzka, stredne dlhá, normálne vysoká) je vybavená robustným stupienkom na blatníku a držadlom nad dverami (opcia pre stavebný/komunálny sektor), aby sa dalo skontrolovať uloženie nákladu. Z voliteľných prvkov uľahčí vodičovi prácu multifunkčný volant, MAN ComfortSteering, cúvacia kamera a MAN EasyControl so 4 funkciami. Farba kabíny – metalíza „japonská modrá“.