Korunovaný za najlepší autobus: MAN Lion’s City E je „Bus of the Year 2023“

Korunovaný za najlepší autobus: MAN Lion’s City E je „Bus of the Year 2023“

Inšpiruje podnikateľov, vodičov autobusov a cestujúcich, ale aj odborníkov – tak ako medzinárodnú porotu, ktorá elektrický mestský autobus MAN Lion’s City 12 E ocenila titulom Bus of the Year 2023. Úspešný príbeh sa rozvíja – a ani zďaleka nekončí.

●  MAN Lion’s City E získal prestížne ocenenie Bus of the Year

●  Cena bola odovzdaná na výstave IAA TRANSPORTATION v rámci slávnostného večera „Hviezdy roka“

●  MAN v praxi dokázal potenciál e-busu Lion’s City E počas 2500 km dlhej cesty do Írska na Bus Euro Test

●  Odborníci v MAN priebežne pracujú na vylepšovaní a ďalšom vývoji mestského elektrického autobusu

●  Lion’s City E je teraz k dispozícii aj ako midibus s dĺžkou 10,5 m  

Pôsobivé výkony predviedol MAN Lion’s City 12 E túto jar v rámci renomovaného Bus Euro Testu. Koniec-koncov, uznanie si zaslúži už fakt, že za 10 dní zvládol takmer 2500 kilometrov dlhú cestu cez 8 európskych krajín až do írskeho mesta Limerick, aby tam následne absolvoval International Bus Euro Test 2022. „Bola to mimoriadna udalosť pre nás i pre porotu, keď sme po desiatich dňoch jazdy dorazili s MAN Lion’s City 12 E do Limericku,“ povedal Rudi Kuchta, vedúci autobusovej obchodnej jednotky v MAN Truck & Bus. Plne elektrický mestský autobus však zapôsobil na členov jury aj počas týždňa od 9. do 12. mája, keď na írskej pôde skúšali a hodnotili 5 modelov od 5 európskych výrobcov.

Po štyroch dňoch intenzívneho testovania a dlhých technických diskusiách záverečný verdikt znel jednoznačne: Ocenenie Bus of the Year 2023 patrí modelu MAN Lion’s City 12 E. Porotu zloženú z 23 európskych odborných novinárov zaujal víťaz najmä celkovým konceptom mestského autobusu, ktorý boduje dojazdom, spoľahlivosťou, pohodlím a predovšetkým udržateľnosťou.

„Nový MAN Lion’s City 12 E sa vyznačuje priekopníckym dizajnom, vysokou úrovňou komfortu a veľmi tichým interiérom. Pracovisko vodiča je jedno z najlepších na trhu a poskytuje vysoký stupeň bezpečnosti. Pri tomto modeli sa MAN od prvej skice až po reálny produkt zameral na elektrickú mobilitu. Vďaka tomu všetko do seba zapadá. A nejde o dieselový autobus prestavaný na elektrický. Porota International Bus & Coach of the Year mala pozitívny pocit od prvej testovacej jazdy až po rozhodnutie, že MAN Lion’s City 12 E je autobus roka 2023,“ skonštatoval predseda poroty Tom Terjesen, keď odovzdával cenu Rudimu Kuchtovi na podujatí „Hviezdy roka“, ktoré usporiadalo Nemecké združenie automobilového priemyslu (VDA) v predvečer otvorenia veľtrhu IAA TRANSPORTATION 2022 v Hanoveri.

Ďalšia kapitola úspešného príbehu

Titul Bus of the Year sa udeľuje už tri desaťročia a je považovaný za najvýznamnejšie medzinárodné uznanie v autobusovom priemysle. „O to väčšmi sme hrdí, že náš MAN Lion’s City E bol tak dobre prijatý odbornou porotou a získali sme toto prestížne ocenenie,“ hovorí Rudi Kuchta a dodáva: „Ocenenie potvrdzuje, že celý tím MAN odviedol vynikajúcu prácu. Zároveň je to ďalšia skvelá kapitola v úspešnom príbehu nášho Lion’s City E.“ Sériová výroba elektrického mestského autobusu sa začala v roku 2020. Dnes už jazdí denno-denne v mnohých európskych krajinách a vzbudzuje nadšenie medzi dopravnými operátormi, vodičmi, expertmi aj medzi cestujúcimi.

V čom je pointa úspechu? Odborníci z MAN Truck & Bus neustále pracujú na ďalšom vývoji a zlepšovaní plne elektrického modelu Lion’s City E. Súčasne chcú sofistikovanými technológiami a individuálnymi riešeniami poskytnúť operátorom verejnej dopravy maximálnu podporu pri ich každodennej práci. Aby mohli dokonale prispôsobiť svoj e-bus budúcemu použitiu, ponúka MAN prevádzkovateľom aj dve možnosti využitia batérie: Stratégiu „spoľahlivý dojazd“ (až 270 km) alebo „maximálny  dojazd“ (až 350 km). Okrem toho nový systém klimatizácie a vylepšená vykurovacia sústava garantujú ešte väčšiu účinnosť. Novinkou sú i modulárne batérie. To znamená, že od tohtoročnej jesene zákazníci budú môcť špecifikovať počet batérií. Plne elektrický mestský autobus takto možno ešte lepšie prispôsobiť individuálnym potrebám a požiadavkám zákazníkov pokiaľ ide o dojazd a prepravnú kapacitu.

V ponuke je viacero alternatív aj z hľadiska veľkosti. Napríklad najnovšie si možno Lion’s City E objednať vo vyhotovení midibus, ktorý je dlhý 10,5 metra a má jednu z najväčších kapacít batérií vo svojom segmente. Vďaka rekordne malému polomeru otáčania a kompaktným rozmerom je ideálnym riešením najmä pre centrá miest s úzkymi ulicami a rušnými pešími zónami. Midibus dopĺňa ponuku elektrických autobusov MAN, ktorú tvoria tri varianty s dĺžkou 10,5 m, 12,2 m a 18,1 m.

O popularite e-busu svedčí viacero ocenení i záujem zákazníkov

Ocenenie „Bus of the Year 2023“ jasne ukazuje, ako vynikajúco bol model Lion’s City E prijatý. „Od začiatku bolo zrejmé, že náš e-bus by sme mali vyvíjať v úzkej spolupráci so zákazníkmi, ale tiež to, že ho treba priebežne optimalizovať. Naším cieľom bolo a je ponúkať najlepší elektrický mestský autobus. Skutočnosť, že naše úsilie sa odrazilo na trhu a ocenilo ho mnoho odborníkov, je veľkým úspechom,“ hovorí Barbaros Oktay, vedúci oddelenia autobusového inžinierstva v MAN Truck & Bus. Elektrický mestský autobus získal napríklad iF Gold Award 2020, keď porotu iF International Forum Design obzvlášť zaujal najmä ergonomický a esteticky pôsobiaci dizajn e-busu značky MAN.

Ale i čísla o odbyte autobusov Lion’s City E jasne ukazujú, aký je populárny. Od spustenia predaja bolo celkovo objednaných už viac ako 1000 e-busov. „Chceme však dodať na cesty podstatne viac elektrických autobusov. V minulom fiškálnom roku len necelých 6 % našich nových mestských autobusov bolo elektrických. Do roku 2025 to bude polovica. A očakávame, že do roku 2030 by okolo 90 percent našich mestských autobusov malo mať batériový elektrický pohon,“ hovorí Rudi Kuchta.

Z Mníchova do Írska: Putovanie na Bus Euro Test

Aký výkonný môže byť čisto elektrický mestský autobus dokázal MAN Lion’s City E pri svojej ceste na Bus Euro Test. Vtedy v rámci „Electrifying Europe Tour“ presvedčivým štýlom prešiel za 10 dní naprieč Európou až do Írska. Dvanásťmetrový e-bus mohli vidieť v 8 krajinách, pričom absolvoval vzdialenosť presne 2448,8 km a celkovo spotreboval 1763,7 kWh energie (približne 0,72 kWh na kilometer). Tieto špičkové hodnoty dosiahol vďaka efektívnej technológii a pozoruhodnej priemernej hodnote rekuperácie 20,8 %. Energiu pre jazdu v širokom spektre topografických podmienok dodávalo šesť lítium-iónových batérií (kapacita 480 kWh), ktoré sa nabíjali vždy až v cieli plánovej dennej trasy. Počas jednotlivých etáp nebolo potrebné priebežné dobíjanie, Lion’s City E totiž ponúka dojazd až 350 kilometrov.

Flexibilný podvozok eBus pre medzinárodné trhy

Pokiaľ ide o pohon, MAN sa spolieha na centrálny motor na zadnej náprave, resp. v kĺbovom modeli sú dva centrálne motory (na druhej a tretej náprave), čo prospieva jazdným vlastnostiam a rekuperácii. Vďaka pohonnej sústave bez lokálnych emisií spĺňa MAN Lion’s City E požiadavku na zníženie produkovania škodlivín a hluku v mestách. Mimochodom, spoľahlivá technológia MAN Lion’s City E bude v budúcnosti použitá aj pre šasi eBus. „Aby sme uspokojili celosvetovo rastúci dopyt po elektrických autobusoch a významne prispeli k udržateľnej mobilite, pre medzinárodné trhy mimo Európy ponúkame naše podvozky pre e-busy,“ hovorí Rudi Kuchta. Podvozok eBus od MAN poskytne v budúcnosti výrobcom autobusových nadstavieb dokonalý základ pre ich 100 % elektrické modely.

MAN má vo svojej zbierke už 12 prestížnych ocenení

Tituly Bus of the Year a Coach of the Year udeľuje medzinárodná odborná porota rôznym typom autobusov a autokarov už od roku 1989. Európski odborní novinári špecializovaní na tento sektor dopravy venujú osobitnú pozornosť praktickosti a koncepcii vozidiel, ktoré výrobcovia poskytnú na porovnávací test. Vďaka najnovšiemu oceneniu, ktoré získal Lion’s City 12 E si spoločnosť MAN Truck & Bus mohla už po 12. raz prevziať trofej pre vozidlá značiek MAN a NEOPLAN. Takže teraz má v zbierke šesť titulov Coach of the Year (2022, 2020, 2006, 2004, 2000, 1994) a rovnako šesť ocenení Bus of the Year (2023, 2015, 2005, 1999, 1995, 1990).