Komplexná stratégia e-mobility

Komplexná stratégia e-mobility

Mníchovský výrobca úžitkových vozidiel dosiahol tento rok niekoľko významných míľnikov v oblasti elektrickej mobility, výskum a vývoj trvalo udržateľných dopravných riešení prebieha svižným tempom. Budúcnosť môže prísť.

Za prvých deväť mesiacov tohto roku spoločnosť MAN Truck & Bus dosiahla viacero úspechov na ceste k uhlíkovo neutrálnej mobilite úžitkových vozidiel. V tomto kontexte si pozornosť určite zaslúži napríklad štart vlastnej produkcie batérií, výstavná premiéra e-trucku MAN, prípravy na veľkosériovú výrobu elektrických nákladných vozidiel, ale tiež titul Bus of the Year pre plne elektrický mestský autobus Lion´s City E.

Elektrický truck na prahu sériovej výroby

Prvú oficiálnu prezentáciu absolvoval 13. mája tohto roku a ukážkových jázd sa zúčastnil aj spolkový minister dopravy Dr. Volker Wissing, na septembrovom veľtrhu IAA TRANSPORTATION v Hanoveri absolvoval svetovú výstavnú premiéru a na trh príde v roku 2024: Prototyp nového e-trucku MAN v takmer sériovej verzii.

Z technického hľadiska sa toto vozidlo okrem iného vyznačuje pripravenosťou na budúce megawattové nabíjanie – vďaka veľkej nabíjacej kapacite a krátkym časom dobíjania je e-truck MAN predurčený pre ťažkú diaľkovú dopravu s denným dojazdom od 600 do 800 kilometrov. Pri ďalšej generácii batérií sa očakáva dojazd na jedno nabitie až 1000 kilometrov. To znamená, že spolu s nízkymi prevádzkovými nákladmi a najlepšou energetickou bilanciou ponúka batériový elektrický pohon najvhodnejšiu technológiu pre budúce flotily bez CO2. Pokiaľ ide o rozmanitosť použitia a možné koncepcie nadstavieb, MAN eTruck sa plne vyrovná dnešným nákladným vozidlám so vznetovým motorom – či už pôjde o diaľkovú prepravu chladených potravín bez emisií CO2, čistý a tichý zvoz odpadu v meste obratnými trojnápravovými vozidlami alebo plne elektrickú dopravu materiálu na stavenisko. Spolu s novým elektrickým modelom predstavil MAN oddelenie eMobility Consulting, ktoré bude okrem poradenstva k prevádzke vozidla poskytovať aj konzultácie s ohľadom na špecifické prevádzkové podmienky zákazníka.

Prípravy na veľkosériovú produkciu elektrických nákladných vozidiel sú v plnom prúde. V inovatívnom eMobility Centre, ktoré je v hlavnom výrobnom závode v Mníchove, už uviedli do života 20 prototypov budúceho e-trucku pre ťažkú dopravu. Išlo o testovanie zmiešanej výroby v bežných podmienkach produkcie. To znamená, že napriek mnohým odlišným komponentom bude možné dieselové i elektrické nákladné vozidlá vyrábať na tej istej linke, aby sa zabezpečilo maximálne využitie výrobných zariadení. Je to veľká výzva pre stroje a techniku, ale tiež pre ľudí. Do konca tohto roka približne 2000 zamestnancov závodu absolvuje okolo 10 000 hodín školení zameraných na používanie nových vysokonapäťových technológií a do konca roku 2023 budú všetci relevantní špecialisti na výrobu nákladných vozidiel kvalifikovaní na sériovú výrobu e-truckov.

Investícia do budúcnosti

Od začiatku roku 2025 bude MAN Truck & Bus vo svojej fabrike v Norimbergu vo veľkom vyrábať vysokonapäťové batérie pre elektrické trucky a autobusy. Na zrealizovanie tohto cieľa spoločnosť v priebehu nasledujúcich piatich rokov investuje do tradičného závodu na výrobu spaľovacích motorov zhruba 100 miliónov eur. Výrobné kapacity sa rozšíria o vyše 100 000 batérií ročne.

Batérie, ktoré sú spolu s motormi srdcom elektrických pohonných sústav úžitkových vozidiel, bude norimberská fabrika MAN zo začiatku vyrábať manuálne v malých sériách. Tento spôsob produkcie sa má využívať približne dva a pol roka. Výstavba kapacít na veľkosériovú produkciu odštartuje v polovici roka 2023, ukončenie je naplánované do konca roka 2024.

Spoločnosť MAN takto buduje základy rozsiahlej industrializácie elektrických pohonných systémov pre nákladné vozidlá a autobusy. Mníchovský výrobca úžitkových vozidiel dostáva podporu od bavorskej vlády, ktorá prisľúbila príspevok vo výške približne 30 miliónov eur na financovanie výskumu a technológií v rokoch 2023 až 2027 – za predpokladu, že budú splnené finančné a rozpočtové požiadavky. Tieto prostriedky sa použijú na výskum v oblasti montáže batérií, vývoja batériových článkov, bezpečnosti batérií a napokon aj na recykláciu batérií, aby sa zabezpečila udržateľnosť.

Alexander Vlaskamp, predseda predstavenstva MAN Truck & Bus SE, hovorí: „Ide o kľúčový míľnik a investičné rozhodnutie pre budúce desaťročia. Teraz sa otvára cesta pre e-klaster úžitkových vozidiel „Made in Bavaria“, do ktorého patrí výroba e-truckov v mníchovskom závode MAN, produkcia batérií v Norimbergu, výskum a vývoj v obidvoch týchto lokalitách a výborná spolupráca s príslušnými vysokými školami, univerzitami aj inštitúciami. Naším investičným rozhodnutím zabezpečujeme približne 350 pracovných miest v norimberskom závode a stovky, ak nie tisíce, pracovných miest v Nemecku. Takéto dôležité rozhodnutia možno robiť len v úzkej spolupráci so všetkými zainteresovanými stranami – zamestnávateľom, zamestnancami a tiež s politikmi.“

Batérie sú ozajstné malé elektrárne a výsledok komplexnej montáže: Vyrábajú sa z batériových článkov následne zoskupených do modulov a spojených v jednotlivých vrstvách, aby sa vytvoril batériový zväzok (paket). Vyžaduje si to vysokú úroveň znalostí a prísne bezpečnostné normy. V závislosti od požadovaného dojazdu potrebuje e-truck ťažkej triedy až šesť takýchto batérií.

Korunovaný za „Bus of the Year 2023“ 

Túto jar MAN Lion’s City 12 E zažiaril v rámci rešpektovaného porovnávacieho testu, ktorý organizuje porota International Bus & Coach of the Year. Koniec-koncov, uznanie si zaslúži už fakt, že za 10 dní zvládol takmer 2500 kilometrov dlhú cestu cez 8 európskych krajín až do írskeho mesta Limerick. Tam následne od 9. do 12. mája absolvoval International Bus Euro Test 2022, v ktorom členovia odbornej poroty skúšali a hodnotili 5 modelov od 5 rôznych výrobcov. Po štyroch dňoch intenzívneho testovania a dlhých technických diskusiách záverečný verdikt znel jednoznačne: Ocenenie Bus of the Year 2023 patrí modelu MAN Lion’s City 12 E. Jury zloženú z 23 európskych odborných novinárov zaujal víťaz najmä celkovým konceptom mestského autobusu, ktorý boduje dojazdom, spoľahlivosťou, pohodlím a predovšetkým udržateľnosťou.

„Nový MAN Lion’s City 12 E sa vyznačuje priekopníckym dizajnom, vysokou úrovňou komfortu a veľmi tichým interiérom. Pracovisko vodiča je jedno z najlepších na trhu a poskytuje vysoký stupeň bezpečnosti. Pri tomto modeli sa MAN od prvej skice až po reálny produkt zameral na elektrickú mobilitu. Vďaka tomu všetko do seba zapadá. A nejde o dieselový autobus prestavaný na elektrický. Porota International Bus & Coach of the Year mala pozitívny pocit od prvej testovacej jazdy až po rozhodnutie, že MAN Lion’s City 12 E je autobus roka 2023,“ skonštatoval predseda poroty Tom Terjesen, keď odovzdával cenu Rudimu Kuchtovi na podujatí „Hviezdy roka“ v predvečer otvorenia veľtrhu IAA TRANSPORTATION 2022 v Hanoveri.

V čom je pointa úspechu? Odborníci z MAN Truck & Bus neustále pracujú na ďalšom vývoji a zlepšovaní plne elektrického modelu Lion’s City E. Aby dopravní operátori mohli dokonale prispôsobiť svoj e-bus budúcemu použitiu, ponúka MAN aj dve možnosti využitia batérie: Stratégiu „spoľahlivý dojazd“ (až 270 km) alebo „maximálny  dojazd“ (až 350 km). Okrem toho nový systém klimatizácie a vylepšená vykurovacia sústava garantujú ešte väčšiu účinnosť. Od tohtoročnej jesene zákazníci budú môcť špecifikovať počet batérií a ešte lepšie prispôsobiť e-bus MAN svojim individuálnym potrebám a požiadavkám pokiaľ ide o dojazd a prepravnú kapacitu. V ponuke je viacero alternatív aj z hľadiska veľkosti. Napríklad najnovšie si možno Lion’s City E objednať vo vyhotovení minibus, ktorý je dlhý 10,5 metra a má jednu z najväčších kapacít batérií vo svojom segmente. Vďaka rekordne malému polomeru otáčania a kompaktným rozmerom je ideálnym riešením najmä pre centrá miest s úzkymi ulicami. Minibus dopĺňa ponuku elektrických autobusov MAN, ktorú tvoria tri varianty s dĺžkou 10,5 m, 12,2 m a 18,1 m.

Ocenenie „Bus of the Year 2023“ jasne ukazuje, ako vynikajúco bol model Lion’s City E prijatý. Elektrický mestský autobus získal napríklad iF Gold Award 2020, keď porotu iF obzvlášť zaujal najmä ergonomický a esteticky pôsobiaci dizajn e-busu značky MAN. Ale i čísla o odbyte autobusov Lion’s City E jasne ukazujú, aký je populárny. Od spustenia predaja bolo celkovo objednaných už viac ako 1000 e-busov. „Chceme však dodať na cesty podstatne viac elektrických autobusov. V minulom fiškálnom roku len necelých 6 % našich nových mestských autobusov bolo elektrických. Do roku 2025 to bude polovica. A očakávame, že do roku 2030 by okolo 90 percent našich mestských autobusov malo mať batériový elektrický pohon,“ hovorí Rudi Kuchta.