KOMPLEXNÁ PALETA PRE STAVEBNÝ SEKTOR

Nákladné vozidlá

KOMPLEXNÁ PALETA PRE STAVEBNÝ SEKTOR

MAN Truck & Bus ponúka najmodernejšie a priekopnícke technológie, špecifické odborné znalosti a garantuje, že jeho nákladné vozidlá a pohon všetkých kolies sú vhodné pre všetky aplikácie v stavebnom priemysle.

Stavebné vozidlá majú široké pole uplatnenia – od veľkých stavenísk cez sektor recyklácie a likvidácie odpadov až po dovoz stavebných materiálov priamo ku koncovému zákazníkovi. Na sklápače, naťahovače kontajnerov, nákladné vozidlá so žeriavom či domiešavače a betónové čerpadlá sa kladú vysoké nároky. Musia byť efektívne a ekonomické na normálnych cestách, flexibilné pri nakladaní i vykladaní a zároveň robustné aj odolné pri práci v teréne. Preto je nová generácia truckov MAN ešte lepšie prispôsobená individuálnym požiadavkám stavebného sektora a segmentu s pohonom všetkých kolies. Zákazníci tiež profitujú zo špecifických odborných znalostí a skúseností, ktoré spoločnosť MAN Truck & Bus získala zo 100 rokov pôsobenia v odvetví úžitkových vozidiel.

Excelentné ovládanie – ideálne pracovisko vodiča pre nasadenie na stavbách

Čistenie korby lopatou po vyklopení nákladu, vykladanie paliet hydraulickou rukou alebo manipulácia s betónovým čerpadlom – toto sú popri šoférovaní ďalšie naozaj náročné úlohy vodičov, ktorí pracujú v stavebnom sektore. Preto je o to dôležitejšie mať nákladné vozidlo, ktoré je po každej stránke praktické a prispôsobené potrebám vodičov; truck, ktorý im poskytuje maximálnu možnú podporu a uľahčuje im prácu. Na toto kládol MAN pri vývoji svojich nákladných vozidiel novej generácie mimoriadny dôraz. Dokumentujú to napríklad aj nové schodíky do kabíny podobné schodisku, vďaka ktorým – spolu s takmer 90-stupňovým uhlom otvárania dverí – je nastupovanie do vysokých off-roadových vozidiel pohodlné a bezpečné. Praktické hrany na schodíkoch pomáhajú odstrániť blato z podrážok a udržiavať interiér čistý, zväčšený rozsah nastavenia sedadla aj volantu znamená, že vodiči akejkoľvek postavy si môžu nájsť pohodlnú polohu pri jazde.

Nový kokpit prichádza s ergonomickými displejmi s uhlopriečkou až 12,3 palca, ktoré počas jazdy poskytujú vodičom všetky dôležité informácie rýchlo a zreteľne. Displeje sú na prianie k dispozícii aj v plne digitálnej verzii. Vizuálne prvky sa nachádzajú v ergonomicky optimálnej vzdialenosti, takže šoférov pohľad prirodzene sleduje striedavo premávku na ceste alebo ukazovatele na palubnej doske – bez straty koncentrácie. Naproti tomu ovládacie prvky, napríklad nové spínače ovládania pohonu všetkých kolies a uzávierok, má vodič hneď poruke a na dosah z komfortnej pozície za volantom bez toho, aby sa prestal pozerať na cestu. Displeje a ovládací panel sú teraz od seba priestorovo oddelené do dvoch horizontálnych úrovní, čo znamená, že sa veľmi ľahko používajú a výsledkom je aj väčšia bezpečnosť pre všetkých účastníkov cestnej premávky.

Inovatívne ovládacie prvky ako MAN SmartSelect s intuitívnym ovládačom, ktorý v sebe kombinuje funkcie stlačenia i otáčania, umožňujú využívať celú ponuku mediálneho a navigačného systému – od vyhľadávania trasy s ohľadom na špecifiká trucku cez ovládanie rádia až po hands-free volania – to všetko s minimálnym rozptyľovaním pozornosti šoféra.

Priekopnícky dizajn kokpitu využíva spätnú väzbu od viac ako 700 vodičov, ktorú počas celého procesu vývoja zaznamenávali experti MAN s pomocou modelovania a simulácií jazdy i štúdií vykonaných na testovacej trati. Kvalita pracoviska vodiča v novej generácii vozidiel MAN si získala uznanie aj od porotcov v dvoch renomovaných dizajnérskych súťažiach: MAN získal ocenenie Red Dot v súťaži Red Dot Award 2020, resp. Gold Award v German Design Award 2021.

Nový ovládací panel MAN EasyControl v spodnej časti vnútorného panelu dverí vodiča je rovnako praktický. Aktivovanie výstražných svetiel, zapnutie bodových reflektorov alebo pomocného pohonu – kvôli týmto úkonom vodič nemusí znova vyliezť do kabíny, ak už vystúpil, pretože na vnútornej strane dverí má poruke prídavný ovládací panel s patričnými tlačidlami.

Spoľahlivá pomoc a podpora asistenčných systémov

Popri komforte, respektíve užívateľskej prívetivosti nového kokpitu podporujú vodičov vozidiel TGL, TGM, TGS a TGX aj najmodernejšie asistenčné a bezpečnostné systémy, ktoré im uľahčujú prácu. Medzi nimi vyniká asistent núdzového brzdenia druhej generácie (EBA), ktorý dokáže buď úplne predísť kolízii s vozidlom jazdiacim vpredu alebo významne zmierniť náraz – v závislosti od situácie. Systém varovania LDW akustickým signálom upozorní vodiča, ak mimovoľne vybočí z jazdného pruhu. Tempomat s udržiavaním odstupu je k dispozícii pre všetky trucky novej generácie, pre vozidlá radu TGS a TGX aj s funkciou Stop & Go. V situáciách so zhoršenou viditeľnosťou sú výraznou pomocou pre vodiča kamerové systémy, ktoré možno namontovať na vozidlo aj dodatočne. Obsahujú napríklad VAS (video-podpora pri odbočovaní), Bird View (zobrazenie 360-stupňového pohľadu na priestor okolo vozidla) a plne integrovaného asistenta odbočovania. Posledný z nich je už k dispozícii pre modely z radu TGS a TGX, nasledovať budú vozidlá TGM, resp. TGL. Ďalšie voliteľné asistenčné a bezpečnostné prvky sú dostupné v závislosti od produktového radu. Zahŕňajú aktívny systém riadenia MAN ComfortSteering, asistenta pre návrat do jazdného pruhu (LRA), podporu pri zmene jazdného pruhu (LCS) a asistenta tlmenia diaľkových svetiel. Automatická elektrická parkovacia brzda vo vozidlách TGL, TGM, TGS a TGX garantuje bezpečné parkovanie po vypnutí motora. Vo výbave na prianie nechýba airbag vodiča pre trucky TGX a TGS.

Portfólio pre všetkých zákazníkov zo stavebného sektora a segment s pohonom všetkých kolies

Pokiaľ ide o stavebný priemysel a pohon všetkých kolies, dopravcovia vyžadujú, aby vozidlá boli špeciálne prispôsobené tomuto odvetviu. Pri vývoji truckov novej generácie pozval MAN na medzinárodné workshopy tri stovky zákazníkov, aby s nimi diskutoval o kľúčových kritériách. Ich pohľady boli využité pri konštrukcii a dizajne, takže vozidlá MAN TGL, TGM, TGS a TGX možno teraz vyrábať ešte lepšie pripravené pre rôzne uplatnenie a rozmanité nadstavby. Truck je už z výroby vybavený tak, aby sa dal rýchlo a hospodárne prispôsobiť dopravným úlohám, na ktoré ho zákazník hodlá nasadiť. Vozidlo môže byť odovzdané do užívania zákazníkovi okamžite a bez potreby ďalších rozsiahlych úprav či prestavieb – v súlade so základným princípom MAN, ktorý je vyjadrený mottom „Simplifying Business“.

Silný partner v stavebníctve s individuálnym odborným poradenstvom 

Aj pre odvetvie stavebného priemyslu chce MAN poskytovať pri kúpe nového vozidla najlepšie možné poradenstvo, a preto vyvinul konfigurátor, ktorý sa využíva ako východisko pre špecifickú konfiguráciu vozidla podľa predstavy zákazníka. V kombinácii s ďalšími špeciálnymi požiadavkami zo strany klienta dokáže predajca vytvoriť perfektné vozidlo pre konkrétny typ prepravy. S pomocou tzv. integrovanej ponuky zákazník dostane z jedného zdroja návrh uceleného dopravného riešenia spolu s odbornou pomocou – vrátane potrebnej koordinácie s výrobcom nadstavby a ponuky patričných služieb (finančné alebo servisné kontrakty a ešte oveľa viac).

Pestrá paleta s technológiou pre každú dopravnú úlohu v stavebníctve

S modelmi radu TGL (celková hmotnosť od 7,5 do 12 t), TGM (12 až 26 t), TGS (18 až do 51 ton celkovej hmotnosti súpravy) a TGX (18 až do 41 ton celkovej hmotnosti súpravy), ktoré sú k dispozícii s konštrukčnou výškou „normal“, „medium“ a „high“ (verzie s pohonom všetkých kolies), dokáže MAN urobiť na zákazníkov dojem tým správnym truckom pre uplatnenie v každom type nasadenia – v ľahkej, stredne ťažkej alebo ťažkej prevádzke v stavebnom segmente.

Pre tieto štyri produktové rady ponúka MAN kabíny rôznej veľkosti, ktorými pokrýva rozmanité potreby zákazníkov. Sortiment obsahuje úzke krátke kabíny CC pre TGL a TGM, resp. NN pre modely TGS pracujúce v klasickom režime cez deň, ale tiež dlhé typy TN a TM s jedným lôžkom, resp. na dlhšie jazdy s dvoma posteľami. Ak si zákazník želá ešte viac priestoru, na výber sú široké kabíny GN, GM a GX určené pre MAN TGX. Na prepravu väčších skupín na stavenisko alebo miesto, kde pôsobia, je optimálna kabína DN (crew cab s kapacitou až 7 osôb) vyvinutá pre vozidlá TGL a TGM.

Bez ohľadu na to, či sa na podvozok bude montovať sklápacia nadstavba, korba so žeriavom alebo domiešavač betónových zmesí, šasi vozidiel MAN novej generácie zvládne každú úlohu. Prichádza so širokou škálou rázvorov, môže byť upravené presne na mieru a horná strana rámu je po celej dĺžke rovná, čo nadstavbárom uľahčuje prácu.

Zákazníci si môžu vybrať z komplexnej ponuky konfigurácií náprav i pohonov a profitovať z výnimočných skúsenosti MAN v oblasti pohonu všetkých kolies. Rovnako sú v ponuke rozmanité technické riešenia podporujúce trakciu, ktoré možno využívať v závislosti od zamýšľaného pracovného nasadenia vozidla a modelu: MAN HydroDrive (pre TGX a TGS) – zapínateľný hydrostatický pohon kolies prednej nápravy pre príležitostné zvýšenie potenciálu vozidla (napr. pri jazde na stavenisku), zapínateľný klasický pohon všetkých kolies (TGS a TGM) pre dlhšie jazdy, pri ktorých je potrebná väčšia trakcia alebo je v ponuke aj stály pohon všetkých kolies (TGS a TGM) pre segmenty dopravy, ktoré si vyžadujú zvýšenú trakciu pravidelne.

Pre jednotlivé modely ponúka MAN rôzne nápravy a nápravové systémy, ktoré sú mimoriadne robustné alebo špeciálne optimalizované podľa užitočného zaťaženia. Okrem toho rozmanité verzie odpruženia, napríklad systémom vzduchového odpruženia pre stavebný sektor, zaručujú maximálny komfort pri každom zaťažení vozidla, dokonca aj v drsnom teréne, kde sa vyžaduje veľká svetlá výška podvozka. Pre vozidlá TGS a TGX je k dispozícii stabilizačný systém s elektronicky ovládanými tlmičmi pruženia na zredukovanie nakláňania naloženého vozidla pri prejazde zákrut. Ak sa rozloženie nákladu často mení, pre viacnápravové podvozky TGS a TGX je k dispozícii variabilný pomer zaťaženia náprav, ktorý garantuje dodržanie predpísaného minimálneho zaťaženia poháňanej nápravy a zabezpečuje najlepšiu trakciu.

Nastavenie pre stavebný priemysel už z fabriky je vhodné pre všetky nadstavby

Komponenty ako nižší nástupný schodík, ktorého uchytenie je z pružného plastu, aby sa nezlomil pri kontakte s terénom, ľahko udržiavateľný robustný trojdielny oceľový nárazník, praktický prídavný schodík nad blatníkom na kontrolu nákladu alebo výkonné pomocné pohony – to všetko dokazuje, ako dôsledne je nový MAN orientovaný na stavebný priemysel. Navyše vo všetkých vozidlách sa teraz využíva nová elektrická a elektronická architektúra MAN. To znamená, že každý truck má presne takú súpravu káblov, akú potrebuje pre svoju konfiguráciu a budúce používanie. Nielenže sa tak ušetrí hmotnosť, ale prináša to aj ľahšiu údržbu, efektívnosť a ekonomickosť.

Spoločnosť MAN svojim zákazníkom zo stavebného priemyslu poskytuje podvozky pripravené na montáž nadstavieb priamo vo fabrike a MAN Individual vyrába špeciálne modely či špecifické riešenia. Čiže zákazník si môže zadovážiť všetko z jedného zdroja – úplne bez stresu alebo medzičlánkov. Okrem toho MAN garantuje vysoké štandardy kvality, súlad s požiadavkami legislatívy a bezpečnú funkčnosť. Je to tiež výnimočne cenovo priaznivé, keďže predpríprava v závode skracuje čas potrebný na následné inštalovanie a úpravu nadstavby – a všetci vieme, že čas sú peniaze.

Užitočné zaťaženie znamená v dopravnom priemysle aj nemalú hotovosť. A hoci nová generácia nákladných vozidiel MAN prichádza so zosilnenou štruktúrou kabíny pre ešte vyššiu úroveň bezpečnosti pri náraze, jednotlivé modelové rady vo všetkých konfiguráciách poskytujú vynikajúcu nosnosť. Pre zákazníkov je to ďalšie plus pri predaji, ale aj z hľadiska bezpečnosti.

Osvedčené odborné skúsenosti – neustála spolupráca s nadstavbármi

Z hľadiska variabilnosti a flexibilnosti modely MAN TGL, TGM, TGS a TGX reprezentujú to najlepšie pre celý stavebný priemysel. Motto „Simplifying Business“ sa však pre MAN nekončí pri podvozku. Kompletné dopravné riešenia spoločne s nadstavbami, návesmi alebo prívesmi robia z trucku perfektný pracovný prostriedok. Úzka spolupráca a priebežná výmena informácií s výrobcami najbežnejších nadstavieb znamená, že MAN môže základné vozidlo modifikovať podľa požiadaviek hneď vo fáze vývoja a potom ich vziať do úvahy v procese objednávania a dodania vozidla.

MAN prevádzkuje digitálnu platformu ABBI (Advanced Body Builder Info) určenú špeciálne na optimálnu výmenu dát a informácií s nadstavbármi, čím zaručuje svojim klientom bezproblémový proces vyhotovenia kompletného vozidla.

Čisté a hospodárne – motory pre celý sektor stavebníctva vrátane pohonu všetkých kolies 

Nové trucky MAN TGL, TGM, TGS a TGX sú mimoriadne účinné a hospodárne vďaka čistým, výkonným a ekonomickým motorom Euro 6d najnovšej generácie. Stavebné vozidlá TGL a TGM pre ľahké a stredne ťažké prevádzkové zaťaženie využívajú motory typového radu D08, ktoré sú perfektným základom pre efektívnu pohonnú sústavu. Objednať si možno  štvorvalce a šesťvalce (zdvihový objem 4,6 l, resp. 6,9 litra), ktoré majú 6 výkonových modifikácií v rozsahu 160 až 320 k. Pre vozidlá TGS a TGX na stredne ťažké aplikácie v stavebníctve je prvou voľbou motor D15. Táto pohonná jednotka s objemom 9 litrov (vyvinutá a predstavená v roku 2019) poskytuje výkon 330 k, 360 k alebo 400 k. Nuž a ťažké „kalibre“ z radov TGS a TGX pre najnáročnejšie práce v stavebnom sektore využívajú motor MAN D26 ideálny napríklad pre transporty, pri ktorých celková hmotnosť súpravy pravidelne dosahuje 40 ton a kde je to povolené, tam aj viac. Tento 12,4-litrový šesťvalec má výkonové verzie 430, 470 a 510 k. Okrem toho je pre MAN TGX k dispozícii aj 15,2-litrový šesťvalcový motor D38 (výkon 540, 580 a 640 k). Odporúča sa pre mimoriadne ťažkú prevádzku v stavebnom priemysle. Neustály priebežný vývoj motorov vylepšil ich spotrebu paliva, znížil opotrebovanie a pozornosť si zaslúži aj minimalizovanie nákladov súvisiacich s údržbou a menšia frekvencia návštev servisu.

Okrem výkonnej pohonnej sústavy sa pre stavebníctvo odporúča aj výkonná permanentná brzda a pohon všetkých kolies. Pre motory od typu D08 až po D38 dodáva MAN bezúdržbovú elektronicky ovládanú motorovú brzdu EVBec, ktorá generuje veľký brzdiaci výkon pri nízkych otáčkach motora riadením spätného tlaku výfukových plynov. Verzia Turbo EVBec dostupná pre D15 a D38 je ešte výkonnejšia. V závislosti od aplikácie dokonca eliminuje potrebu sekundárneho retardéra na strane prevodovky, a to prináša zvýšenie užitočného zaťaženia vozidla od 60 do 90 kg. Pre časté jazdy v teréne je najlepším riešením MAN PriTarder. Nepotrebuje údržbu, využíva vodu z chladiaceho systému a je obzvlášť účinný pri nízkych rýchlostiach a vysokých otáčkach motora.

Skvelá stratégia preraďovania – programy prevodovky pre každý typ prevádzky

Druhý podstatný komponent efektívnej pohonnej sústavy je prevodovka. Pre všetky motory stavebných vozidiel a aplikácie s pohonom všetkých kolies sú k dispozícii 6-stupňové a 12-stupňové verzie automatizovanej prevodovky MAN TipMatic, ktorej špeciálne funkcie na mieru šité k motorom poskytujú ešte väčšiu efektívnosť a vyšší komfort jazdy. MAN skompletizoval hardvér pracovnými módmi prevodovky, ktoré sú výborne zladené s rôznym nadsadením vozidla, pričom tiež podporujú vodiča, aby jazdil maximálne ekonomicky. Programy Efficiency a Efficiency+ ukazujú svoju silnú stránku na cestách a špeciálne režimy jazdy Offroad a Low Range podporujúce trakciu predvedú plný potenciál pohonnej sústavy pri používaní v teréne. V závislosti od vyhotovenia môžu vodiči truckov MAN TGS a TGX využívať nový program MAN EfficientCruise (voliteľný prvok): Asistenčný systém na báze GPS porovnáva pozíciu vozidla, navigačné dáta a topografiu plánovanej trasy a vypočíta najvýhodnejšiu rýchlosť jazdy i stratégiu preraďovania. Keďže najmä v ťažkej prevádzke je potrebné aj výkonné priebežné brzdenie, pre 12-stupňové prevodovky TipMatic ponúka MAN sekundárne retardéry s brzdným momentom až 3500 Nm. Ešte výkonnejšia verzia s brzdným momentom 4000 Nm je k dispozícii pre najťažšiu prevádzku pre modely s meničom krútiaceho momentu.

Školenia vodičov pre špecifické odvetvie – digitálne a analógové kurzy

Jedným z aspektov použiteľnosti vozidla v konkrétnom odvetví je optimálna výbava. Rovnako dôležití sú však vyškolení vodiči, ktorí dokážu naplno využiť potenciál svojho trucku. Lenže vzhľadom na rôzne oblasti použitia v stavebnom priemysle to nie je také jednoduché. Preto MAN podporuje vodičov pri zlepšovaní ich štýlu jazdy pomocou analyzovania údajov o jazde. Základom tejto služby sú MAN DigitalServices, ktoré poskytujú komplexné dáta a vyhodnocujú všetko, čo súvisí s novou generáciou nákladných vozidiel MAN. Tento zdroj informácií využíva aj MAN ProfiDrive a ponúka rôzne školenia postavené na praktickom tréningu – dokonca aj s inštruktorom pripojeným naživo (MAN Connected CoDriver). Analógové školiace programy zamerané na stavebný sektor, napríklad praktický seminár „Offroad“, sa zaoberajú špeciálne komplexnou technológiou vozidiel a pohonom všetkých kolies. Z toho profitujú vodiči aj dopravné spoločnosti, pretože školení profesionáli vedia správne používať modernú technológiu.

Špičková disponibilita vozidla – popredajné a digitálne služby

Služby MAN sa neskončia hneď po odovzdaní nového vozidla. V stavebnom priemysle, kde trucky každý deň vykonávajú ťažkú a zložitú prácu, je rozhodujúcim faktorom optimálna disponibilita vozidla. Preto MAN podporuje svojich zákazníkov poskytovaním širokej palety popredajných služieb a inteligentných MAN DigitalServices. Spracovanie dát vozidla zabezpečuje RIO box (ktorý je inštalovaný v každom novom vozidle MAN ako súčasť štandardnej výbavy) a umožňuje analýzy vozidlového parku, resp. jeho rozmiestnenie, proaktívne manažovanie údržby prostredníctvom MAN ServiceCare a popri ďalších veciach aj právne záväzné archivovanie údajov z karty vodiča. Takže MAN DigitalServices uľahčujú a zefektívňujú dopravcom nasadenie a spravovanie flotíl a tiež umožňujú plánovať náklady. Digitálne služby MAN ponúkajú pre vodičov aplikáciu Driver. Niektoré z jej funkcií obsahujú napríklad digitálnu kontrolu odchodu, vyhľadávanie zastúpenia MAN, stručnú digitálnu príručku, ktorá obsahuje spínače a kontrolky a využíva funkciu skenovania a užitočná je tiež jednoduchá komunikácia so servisom v prípade poruchy.

Vodiči a majitelia nového vozidla MAN sa môžu spoľahnúť na rozsiahlu servisnú sieť MAN s 1688 dielňami v 138 krajinách sveta. Servisné strediská MAN vedia zabezpečiť optimálnu podporu s využitím najnovšej diagnostickej technológie a vyškolení členovia tímu MAN After Sales vždy prídu s najekonomickejšími službami, ktoré zákazníkom poskytnú najlepšiu možnú hodnotu za peniaze. Patričné servisné zmluvy MAN vám tiež zaručia istotu pri plánovaní a súvisiacich nákladoch. Samozrejme, pri údržbe a opravách sa používajú originálne dielce MAN. V servisoch je vždy k dispozícii 80 % z najdôležitejších komponentov, čím sa skracujú prestoje trucku. Popri excelentnej palete služieb a údržby je súčasťou portfólia servisu MAN aj pomoc a podpora v najhoršom prípade – spoľahlivá poruchová služba Mobile24.

Dobré gény – nové stavebné vozidlá a trucky s pohonom všetkých kolies so známou spoľahlivosťou MAN

Ďalším prvkom, ktorý je rovnako dôležitý pre prevádzkyschopnosť vozidla, je jeho dlhodobá kvalita. Počas vývoja novej generácie truckov vynaložil MAN maximálne úsilie, aby zachoval vysokú úroveň kvality predošlých produktových radov. Rešpektovaná nezávislá nemecká skúšobňa TÜV od roku 2012 hodnotí výsledky povinných technických kontrol úžitkových vozidiel a publikuje ich každé dva roky v komplexnej správe známej pod názvom TÜV Report. V nej sú v centre pozornosti najmä komponenty relevantné z hľadiska bezpečnosti ako karoséria, podvozok, osvetlenie vozidla, brzdový systém, pohonná sústava a viditeľnosť. Faktom je, že od prvej správy TÜV spred dvoch dekád trvale rastie počet nákladných vozidiel MAN, ktoré sú bez technických chýb. A za zmienku stojí, že s pribúdajúcim vekom vozidlá MAN opätovne nielenže získavajú nadpriemerné hodnotenia, pokiaľ ide o zistené chyby, ale dosahujú najlepšie výsledky spomedzi všetkých truckov kontrolovaných spoločnosťou TÜV. Nová generácia nákladných vozidiel MAN má všetky atribúty, aby zabezpečila, že to tak zostane – pre všetky odvetvia stavebníctva a segmenty využívajúce pohon všetkých kolies.