JUMBOCRUISER SKUPINY KELLY FAMILY

50. výročie modelu NEOPLAN Skyliner

JUMBOCRUISER SKUPINY KELLY FAMILY

Keď sa roku 1994 deväťčlennej rodinnej kapele Kelly Family po vydaní albumu Over the Hump konečne podarilo preraziť v celoeurópskom meradle, mala za sebou už dve desaťročia hudobnej kariéry. Kapela cestovala v sparťansky vybavených londýnskych poschodových autobusoch, ale po prelomovom úspechu si kúpila kĺbový NEOPLAN Skyliner.

Autobus, ktorým Kelly Family jazdili na turné koncom 90. rokov minulého storočia, bol rovnako „mega“, ako ich sláva v Nemecku. Pretože NEOPLAN Jumbocruiser Type N 138/4 každým parametrom vyčnieval nad štandard: dĺžkou 18 metrov, výškou štyri metre, šírkou dva a pol metra aj celkovou hmotnosťou 18 ton. Rozmery kĺbového Skylinera boli na hranici legislatívy, hoci firma ho predstavila na veľtrhu IAA už v roku 1975. Zákazníci mali na výber tri varianty konfigurácie zadnej časti spodného poschodia: mohol tam byť bar, toaleta a batožinový priestor alebo spoločenská miestnosť, toaleta a batožinový priestor alebo len rozšírený priestor na batožiny. Autobus vo verzii so spoločenskou miestnosťou kúpil Joey Kelly v roku 1996 od prvého majiteľa, šéfa cestovnej kancelárie v Dortmunde. Celkovo bolo vyrobených iba 11 takýchto vozidiel a Kellyho autobus mal poradové číslo 2.

Pôvodne sa do štvornápravového mamuta mohlo usadiť 99 cestujúcich, ale to pri autobuse pre hudobnú skupinu nebolo veľmi praktické. Obrovský NEOPLAN Skyliner nechali prestavať a vytvorili v ňom kráľovské priestory s 28 lôžkami. „Spálňa“ bola na hornom podlaží, sedenie dolu ostalo zachované. „Na dĺžku meral o šesť metrov viac ako iné autobusy a to bolo pre kapelu našej veľkosti, samozrejme, veľmi zaujímavé. Pokrstili sme ho Lindworm, čo bol odkaz na legendárneho anglického draka,“ spomína si Joey Kelly. „Ak ste sa pred neho postavili, naozaj trochu vyzeral ako príšera.“ Jumbocruisera poháňal vidlicový dvanásťvalec, ktorý s pomocou turbodúchadla generoval výkon 500 k. Joey Kelly je dodnes prekvapený výnimočným výkonom: „Išiel ako vlak. Väčšina autobusov musí do kopca preradiť na tretí stupeň. Ale tento nie.“

Skupina Kelly Family používala kĺbový double decker štyri roky. Dobre im poslúžil pri mnohých turné, ale aj ako súkromný zájazdový autobus. Spoľahlivo ich dopravil na 180 až 200 koncertov ročne – od Španielska a Francúzska cez Nemecko a Švajčiarsko až do východnej Európy. Previezol sa s nimi dokonca aj trajektom do Írska.

Čas beží, no tento obrí NEOPLAN Skyliner je stále rovnako úžasný. Prvých päť rokov po skončení služby pre hudobníkov strávil v múzeu v nemeckom meste Sinsheim, ktoré si ho zapožičalo. Stál hneď vedľa obytnej lode skupiny Kelly Family. Keď múzeum začalo mať problém s priestorom, autobusu sa opäť ujal Joey: „Je to naozaj zvláštny autobus, ale práve preto aj taký jedinečný. Pripojiť na koniec ďalších šesť metrov bol naozaj dobrý nápad,“ hovorí muzikant.

Aj napriek veku poschodový autobus naďalej jazdí ako nový. Pôjde teda na ďalšie turné? Joey Kelly sa zasmeje pod fúzy: „Má 40 rokov. Je spoľahlivý, ale nároky mojich sestier na pohodlie sú ešte vyššie ako kedysi. Hoci moje nie.“ Svoj Lindworm však v žiadnom prípade nehodlá predať.