„Jachta“ na cesty

Unikátne vozidlá

„Jachta“ na cesty

NEOPLAN Skyliner musí mať naozaj jedinečný šarm, pretože počas 50 rokov od jeho uvedenia na trh sa stal základom pre mnohé špeciálne verzie.

Jednou z originálnych kreácií vytvorených na báze Skylinera je Roadyacht – Cestná jachta, ktorá parkuje vo svojom „domovskom prístave“ približne 10 kilometrov od Lago Maggiore v severnom Taliansku. Od marca do októbra si záujemcovia môžu tento nezvyčajný karavan prenajať a Roadyacht im predvedie výhody inkarnácie autobusu do mobilnej dovolenkovej vily: vybavenie a materiály spĺňajú najvyššie očakávania. Panoramatické okná v lôžkovej časti poskytujú fantastický výhľad na dennú i nočnú oblohu. Ale aj v ostatných priestoroch je množstvo svetla a okrem toho všetko, čo by ste si mohli priať: obývačka i kuchynka aj toaleta a kúpeľňa medzi poschodiami. Miestnosti sa dajú rozdeliť posuvnými stenami alebo závesmi. Zaparkovaný Roadyacht s otvorenou strechou poskytne priestor pre 25 sediacich hostí. A na cestách môže prepravovať až 8 pasažierov.

S láskou prestavaný a počas rokov aj precízne udržiavaný NEOPLAN Skyliner naozaj priťahuje pozornosť: „Keď ste na podujatí, povedzme firemnej oslave alebo na prezentácii pre zákazníkov, stane sa okamžite témou rozhovoru. Niektorí ľudia si myslia, že je z Ameriky a vtedy môžem hrdo povedať: Nie, ja som ho postavil sám!“ hovorí Günter Erhart, ktorý Roadyacht zrealizoval. Športovci, umelci i hudobné skupiny, ktoré veľa cestujú, si Cestnú jachtu okamžite obľúbia. Terasa karavanu už poslúžila ako originálny výstavný stánok, exkluzívna zasadačka i miesto pre dídžeja na koncerte pod holým nebom.
Ako vlastne vznikol tento špeciálny poschodový karavan? Günter Erhart, od mlada nadšenec do opravovania starých áut, v roku 1981 na severe Nemecka objavil NEOPLAN Skyliner vyrobený roku 1971. Autobus sa dal kúpiť za 3000 mariek a bol v katastrofálnom stave: pokazený motor, vytrhané armatúry a zničené káblové zväzky, rozbité okná a ukradnutý alternátor aj kompresor. Ale karoséria ostala nepoškodená.
Obdobie renovácií trvalo do roku 1986. Keď bol autobus zrekonštruovaný od „hlavy až po päty“, prešiel technickou inšpekciou a keby Günter chcel, mohol predať karosériu Skylinera so ziskom. Ale on sa rozhodol dokončiť svoju vysnívanú Cestnú jachtu. Dôsledná starostlivosť a tiež fakt, že autobus trávil zimy v Taliansku chránený pred soľou na cestách, vysvetľuje, prečo je podvozok aj po 30 rokoch v dokonalom stave.
Roadyacht má mnoho tvárí: exkluzívny zájazdový autobus, úchvatná ukážka nemeckej techniky, stredobod pozornosti, miesto stretnutí. A pre Güntera Erharta je to splnený sen. Podobne ako pre tých, čo si ho prenajmú.