IAA Transportation 2022: MAN prezentoval svoj prístup k udržateľnej doprave

IAA Transportation 2022: MAN prezentoval svoj prístup k udržateľnej doprave

Hanoverský veľtrh IAA bol opäť prehliadkou najvýznamnejších inovácií z oblasti úžitkových vozidiel, dopravného priemyslu a logistiky. Spoločnosť MAN Truck & Bus vo svojej expozícii predstavila pestrú paletu noviniek aj transformáciu od dieselových nákladných vozidiel k inteligentným dopravným riešeniam, ktoré sú ohľaduplné ku klíme a bez emisií CO2.

●  MAN sa vo svojej expozícii zameral na megatrendy, ktoré sprevádzajú zmeny smerom k udržateľnej, klimaticky neutrálnej mobilite

●  Mníchovský výrobca úžitkových vozidiel vystavoval 15 truckov a vanov zo všetkých modelových radov

●  V centre pozornosti bol prototyp nového e-trucku MAN v takmer sériovej verzii s dojazdom 600 až 800 km

●  Balíky výbavy Individual Lion S pre modely TGX a TGS sú ešte exkluzívnejšie  

Najväčšia svetová platforma pre dopravu a logistiku reštartovala po nútenej prestávke spôsobenej pandémiou – v roku 2020 bolo podujatie zrušené. Takže naposledy sa veľtrh s tradičným názvom IAA Commercial Vehicles konal v septembri 2018. Teraz sa medzinárodné randevú úžitkových vozidiel predstavilo s novým názvom IAA Transportation 2022, s novým sloganom i novým konceptom a pokrýva celé spektrum dopravy aj logistiky. Na hanoverskom výstavisku počas šiestich dní od 20. do 25. septembra predviedlo svoje najnovšie produkty 1402 vystavovateľov zo 42 krajín. Bol to presvedčivý návrat tradičného podujatia.

Aktívne formovanie transformácie

Zmena smerom k udržateľnej, klimaticky neutrálnej mobilite prebieha čoraz rýchlejšie, a to najmä v dopravnom priemysle. Preto sa MAN vo svojej expozícii zameral na megatrendy, ktoré túto transformáciu sprevádzajú: Nulové emisie pre cestnú dopravu tovarov bez CO2, digitalizácia pre optimálne začlenenie nákladných vozidiel do dopravných procesov a autonómne riadenie pre väčšiu bezpečnosť i efektívnosť, cielené využívanie nedostatočných zdrojov vodičov a tiež inteligentná, ku klíme šetrná kombinácia rôznych druhov dopravy. Aktívne formovanie tejto transformácie však súčasne znamená zostať inovatívny v oblasti konvenčných produktov. A tak kľúčovými témami v expozícii MAN Truck & Bus na veľtrhu IAA Transportation boli aj vozidlá s ešte nižšou spotrebou, ešte atraktívnejšie a komfortnejšie pracovisko vodiča a inovatívnejšie digitálne služby.

Na hanoverskom veľtrhu MAN prvýkrát ukázal širokej verejnosti budúci e-truck, ktorý sa bude vyrábať od roku 2024 spolu s konvenčnými modelmi na sériovej linke. To garantuje mimoriadne flexibilný prechod z nafty na elektriku. Spolu s komplexným poradenstvom v oblasti elektrickej mobility a nabíjacej infraštruktúry MAN výrazne uľahčuje dopravným spoločnostiam prechod na pohonné systémy bez CO2.

„Našim zákazníkom zjednodušujeme každodenné podnikanie ešte menšou spotrebou paliva, ešte väčším zameraním na potreby vodiča a užitočnými digitálnymi službami, ako je napríklad automatická platba trucku na čerpacej stanici. Do výroby zavádzame viac flexibility a náš budúci e-truck budeme produkovať na linke spolu s konvenčnými modelmi, aby sme mohli operatívne vyrábať nákladné vozidlá s elektrickým alebo dieselovým pohonom – v závislosti od želaní našich zákazníkov. Po spustení výroby náš nový elektrický model bude vhodný pre všetky oblasti dopravy, či už pre regionálnu distribúciu bio-mlieka alebo diaľkovú prepravu „zelenej“ ocele. Našich zákazníkov pri prechode na e-mobilitu dôsledne sprevádzame, pričom využívame dlhoročné skúsenosti s e-busmi aj s e-vanmi a elektrickými TGM v distribúcii tovarov,“ vysvetľuje prístup mníchovského výrobcu k udržateľnej, klimaticky neutrálnej doprave Alexander Vlaskamp, predseda predstavenstva MAN Truck & Bus.

MAN eTruck na prahu výroby

Hviezdou expozície bol prototyp nového e-trucku MAN v takmer sériovej verzii, ktorý od roku 2024 začne jazdiť v reálnej prevádzke u prvých zákazníkov. Z technického hľadiska je „elektrický lev“ pozoruhodný prípravou na budúce megawattové nabíjanie. Vďaka veľkej nabíjacej kapacite a krátkym časom dobíjania je elektrický truck MAN predurčený pre ťažkú diaľkovú dopravu s denným dojazdom 600 až 800 kilometrov (neskôr sa očakáva dojazd na jedno nabitie až 1000 km). To znamená, že spolu s nízkymi prevádzkovými nákladmi a najlepšou energetickou bilanciou vozidlá s batériovým elektrickým pohonom ponúkajú najvhodnejšiu technológiu pre budúce flotily bez CO2. Pokiaľ ide o rozmanitosť použitia a možné koncepcie nadstavieb, budúci MAN eTruck sa plne vyrovná dnešným nákladným vozidlám so vznetovým motorom – či už pôjde o diaľkovú prepravu chladených potravín bez emisií CO2, čistý a tichý zvoz odpadu v meste alebo plne elektrickú dopravu materiálu na stavenisko.

Holistický prístup k prechodu na elektriku

Pre úspešnú konverziu dieselového vozidlového parku na elektrický treba s veľkým predstihom pred kúpou e-trucku spraviť ucelený rozbor potrieb zákazníkov. Preto oddelenie MAN eMobility Consulting, ktoré MAN po prvý raz predstavil na IAA spolu s novým elektrickým modelom, bude okrem poradenstva k prevádzke vozidla poskytovať aj konzultácie s ohľadom na špecifické prevádzkové podmienky zákazníka. Ide najmä o optimalizáciu nákladov, analýzu používaných trás, prispôsobenie vozidlového parku režimu prevádzky a potrebné je poradenstvo aj v oblasti nabíjacej infraštruktúry. Digitálne nástroje, napríklad nový MAN eReadyCheck, ktorý môžu zákazníci používať už od IAA, umožňuje manažovať doručovacie trasy čisto elektricky. Alebo pomocou funkcie MAN eManager môže vedúci dopravy sledovať dôležité informácie o nabíjaní zo všetkých nákladných vozidiel vo flotile.

Digitalizácia: Užitočná pomoc pri každodennej prevádzke

Pokiaľ ide o oblasť digitalizácie, MAN vo svojej expozícii poskytol prehľad širokej palety existujúcich digitálnych služieb aj výhľad na pripravované produkty. Pomocou MAN Now je už možné aktualizovať mapové podklady pre navigáciu a funkcie ako MAN EfficientCruise a špecifické jazdné programy sa dajú nahrať do vozidla cez internet.

Práce v servise možno urobiť rýchlo a jednoducho vďaka digitálnemu manažovaniu údržby MAN ServiceCare a online systém monitorovania efektivity MAN Perform pomáha zabezpečiť, aby nákladné vozidlo vždy jazdilo hospodárne. V rámci IAA 2022 spoločnosť MAN po prvý raz predstavila aj nový digitálny platobný systém, ktorý vodičom výrazne uľahčuje návštevu čerpacej stanice a manažérom vozidlových parkov zjednoduší kontrolovanie výdavkov za palivo.

Autonómne prepravy medzi logistickými uzlami

Popri pohonných systémoch bez emisií CO2 je základným nástrojom pre udržateľnú nákladnú dopravu autonómna jazda. Plusy: Menej nehôd spôsobených chybou vodiča, väčšia flexibilnosť a efektívnosť cez odčlenenie dopravných procesov od legislatívou stanovených časov jazdy a odpočinku. Výhodou je tiež zredukovanie neatraktívnych úloh pri riadení vozidla na dlhé vzdialenosti v prospech náročnejšej a pestrejšej práce za volantom v mestskej a regionálnej doprave – pre tých vodičov, ktorí sú ešte k dispozícii.

Pomocou rôznych aktuálne prebiehajúcich praktických projektov MAN vysvetľuje priebežné kroky vo vývoji od autonómnej jazdy v uzavretom priestore až po plne samostatnú jazdu po diaľnici medzi logistickými uzlami. Napríklad projekt ANITA je zameraný na autonómnu prepravu kontajnerov v rámci cestno-železničného prekladiska partnerskej spoločnosti Deutsche Bahn. Cieľom je výrazne zvýšiť výkon prekládkového procesu a tým dosiahnuť aj klimaticky ohľaduplnejšiu kombinovanú dopravu. Na druhej strane projekt ATLAS-L4 už pracuje na konkrétnom uplatnení autonómnych prepráv z uzla do uzla, keďže vďaka zákonu o autonómnom riadení sú od roku 2022 takéto jazdy v Nemecku možné. Koncom roka 2024 vzíde z projektu ATLAS-L4 prvý kamión, ktorý bude jazdiť autonómne po nemeckej diaľnici.

Úspory paliva: Až o 4 % nižšia spotreba a súčasne väčší výkon

Pre trucky s dieselovým pohonom predstavil MAN inovovaný motor D26. Množstvo vylepšení znamená, že tento špecialista pre diaľkovú kamiónovú dopravu, ťažkú distribučnú dopravu a stavebný sektor spotrebuje až o 3 % menej paliva ako súčasný motor D26, ktorý je už teraz veľmi hospodárny. Pritom všetky jeho modifikácie budú mať zvýšený krútiaci moment i výkon (+50 Nm, resp. +10 k). Ďalšie úspory v diaľkovej doprave prinášajú nové aerodynamické prvky pre MAN TGX, ktoré ešte viac znižujú odpor vzduchu a zlepšujú prúdenie vzduchu k návesu. Spolu s úsporou motora to znamená zredukovanie spotreby paliva v diaľkovej doprave až o 4 %

Zaostrené na vodičov a bezpečnosť pre každého

MAN pridáva do svojho súčasného produktového radu ešte viac emócií. Napríklad exkluzívna špičková výbava Individual Lion S, ktorá je rovnako obľúbená medzi vodičmi i podnikateľmi a nedávno získala prestížne ocenenie v súťaži Red Dot Design Award, bude k dispozícii už aj pre MAN TGS a zároveň prechádza rozsiahlymi inováciami. Špeciálny farebný dizajn teraz zahŕňa i ramená kamier systému MAN OptiView, ktorý eliminuje mŕtve uhly pri zobrazovaní dopravnej situácie a ostatných účastníkov cestnej premávky. K typickým červeným štylistickým prvkom v interiéri a na kabíne pribudli nové vizuálne akcenty. Aerodynamické kryty na bokoch dlhých kabín sú okrem iného zvýraznené čiernymi alebo červenými farebnými prvkami a v ponuke je tiež atraktívna súprava čiernych optických doplnkov.

V distribučnej doprave sa MAN ešte viac sústredí na bezpečnosť pre všetkých účastníkov cestnej premávky: Pre rad TGM je už tiež k dispozícii asistent odbočovania, podpora pri zmene jazdného pruhu a systém Lane Change Collision Prevention Assist (LCCPA), ktorý aktívne skoriguje smer jazdy pri hroziacej kolízii počas zmeny pruhu. Tieto bezpečnostné prvky mali ako prvé v ponuke modely ťažkej triedy MAN TGX a TGS.

Prehľad vozidiel vystavených na IAA 2022

Spoločnosť MAN Truck & Bus vo svojej rozsiahlej expozícii v hale 12 a priľahlých exteriéroch vystavovala celkove 15 vozidiel zo všetkých produktových radov: Štyri vany TGE v rôznom vyhotovení, po jednom distribučnom vozidle TGL a TGM, štvoricu podvozkov TGS so zaujímavými nadstavbami, kvarteto truckov ťažkej triedy TGX a prototyp ťahača s elektrickým pohonom.

MAN eTruck – ťahač

Vystavený prototyp blízky sériovej verzii odhalil návštevníkom veľtrhu predbežný dizajn budúcich vozidiel MAN s batériovým elektrickým pohonom pre diaľkovú dopravu. Disponuje denným dojazdom 600 až 800 km a je pripravený využívať technológiu megawattového nabíjania. 

 • Pohonná sústava: Elektromotor s výkonom 300 – 350 kW; 4-stupňová prevodovka; hypoidná poháňaná náprava, stály prevod i = 2,53 
 • Pohon: 4×2
 • Podvozok: Rázvor 3750 mm, normálna konštrukčná výška, odpruženie vzduch/vzduch
 • Kabína: GX s digitálnym systémom MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá

MAN TGX 18.520 4×2 BL SA – ťahač

„Klasický“ ťahač návesov od MAN je teraz ešte efektívnejší a bezpečnejší. Vylepšený motor D26 ponúka úspory paliva a súčasne aj zvýšenie výkonu i krútiaceho momentu. V kombinácii s vylepšenou aerodynamikou kabíny prispieva k zredukovaniu spotreby. Vodiča pri prepravách podporujú asistenčné systémy a MAN OptiView, ktorý nahrádza vonkajšie zrkadlá  

 • Pohonná sústava: 6-valcový radový motor D26 s výkonom 520 k (382 kW) pri otáčkach 1800 min-1; krútiaci moment 2650 Nm v rozsahu otáčok 930 – 1350 min-1; prevodovka MAN TipMatic 12.26 DD, Retarder 35; hypoidná poháňaná náprava, stály prevod i = 2,31 
 • Pohon: 4×2
 • Podvozok: Rázvor 3600 mm, normálna konštrukčná výška, odpruženie listové pružiny/vzduch
 • Kabína: GM s digitálnym systémom MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá, Easy Control
 • Výbava kabíny: MAN SmartSelect, mediálny systém MAN Navigation Professional s 12,3-palcovým displejom, automatické nastavenia vozidla a hlasové rozpoznávanie prostredníctvom karty vodiča

MAN TGX 18.640 4×2 LL SA – ťahač

Špičkový truck z hľadiska výkonu aj exkluzivity! Tento ťahač návesov vo verzii Individual Lion S má najvýkonnejší motor z produkcie MAN s výkonom 640 k. Prezentuje nový balík optického tuningu čiernej farby, ktorý dokonale ladí s novým červeným lakom Lion S. Výbava Individual Lion S kabíny GX zvýrazňuje  jej vizuálnu výnimočnosť a pre maximálny komfort vodiča zahŕňa televízor, mikrovlnnú rúru, kávovar i ďalšie odkladacie priehradky.

 • Pohonná sústava: 6-valcový radový motor D38 s výkonom 640 k (471 kW) pri otáčkach 1800 min-1; krútiaci moment 3000 Nm v rozsahu otáčok 900 – 1380 min-1; prevodovka MAN TipMatic 12.30 DD, Retarder 35; hypoidná poháňaná náprava, stály prevod i = 2,53 
 • Pohon: 4×2
 • Podvozok: Rázvor 3600 mm, normálna konštrukčná výška, kompletné odpruženie vzduchom
 • Kabína: GX s digitálnym systémom MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá, optický tuning Individual Lion S a štýlový balík Exterieur čiernej farby, čierna strešná svetelná rampa
 • Výbava kabíny: MAN SmartSelect, mediálny systém MAN Navigation Professional s 12,3-palcovým displejom, prvky z palety Individual Lion S, otočné sedadlo spolujazdca, 22-palcový televízor, vstavaná skrinka s mikrovlnkou a kávovarom

MAN TGX 33.520 6×4 BL CH – podvozok

Výkonný žeriav môže rozšíriť jeho pracovný potenciál vďaka zosilnenému rámu a spolu s prednou nápravou, ktorá je dimenzovaná na zaťaženie 10 ton. Z dôvodu flexibility pri vykonávaní rôznych dopravných úloh je tento MAN TGX vybavený točňou aj upevňovacími bodmi pre výmennú nadstavbu.

 • Pohonná sústava: 6-valcový radový motor D26 s výkonom 520 k (382 kW) pri otáčkach 1800 min-1; krútiaci moment 2650 Nm v rozsahu otáčok 930 – 1350 min-1; prevodovka MAN TipMatic 12.28 DD, Retarder 35; hypoidná poháňaná náprava, stály prevod i = 3,36 
 • Pohon: 6×4
 • Podvozok: Rázvor 3900 mm + 1350 mm, normálna konštrukčná výška, odpruženie listovými pružinami/vzduchom, 10-tonová predná náprava, zosilnený rám
 • Kabína: GM s digitálnym systémom MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá
 • Výbava kabíny: MAN SmartSelect, mediálny systém MAN Navigation Professional s 12,3-palcovým displejom
 • Povolená celková hmotnosť: 33 000 kg
 • Špecifikácia: Podvozok so žeriavom Palfinger, s točňou a s plošinou na prepravu vymeniteľných nadstavieb

MAN TGX 41.640 8×4/4 BB SA – ťahač

MAN ponúka priamo z fabriky aj plne vybavený ťahač pre extrémne ťažké transporty s celkovou hmotnosťou súpravy až do 250 ton. Pohonný reťazec štvornápravového vozidla tvorí motor s výkonom 640 k, spojka s meničom krútiaceho momentu, automatizovaná prevodovka a nápravy s planétovými kolesami. S pozoruhodným potenciálom vozidla korešponduje špičková výbava zo sortimentu MAN Individual Lion S vrátane čierneho vizuálneho balíka.

 • Pohonná sústava: 6-valcový radový motor D38 s výkonom 640 k (471 kW) pri otáčkach 1800 min-1; krútiaci moment 3000 Nm v rozsahu otáčok 900 – 1380 min-1; prevodovka MAN TipMatic 12.30 OD, výkonná motorová brzda Turbo EVBec a Retarder 40; spojka s meničom; poháňané nápravy s planétovými kolesami, stály prevod i = 4,33 
 • Pohon: 8×4/4 s riadenou poslednou nápravou
 • Podvozok: Rázvor 2600 + 1450 + 1400 mm, normálna konštrukčná výška, listové pružiny vpredu/vzadu
 • Kabína: GX s digitálnym systémom MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá, optický tuning Individual Lion S a štýlový balík Exterieur čiernej farby, čierna strešná svetelná rampa
 • Výbava kabíny: MAN SmartSelect, mediálny systém MAN Navigation Professional s 12,3-palcovým displejom, prvky z palety Individual Lion S, 22-palcový televízor, vstavaná skrinka
 • Špecifikácia: Ťahač návesov pre ťažké transporty s posilneným vzduchovým systémom, nádržami pre 760 litrov nafty a 200 litrov hydraulického oleja, prídavný chladič a trojstupňový hydraulický systém

MAN TGS 26.520 6×6 BB CH – podvozok

Tento MAN TGS vo verzii Individual Lion S sa v teréne cíti ako doma. Je to vďaka trom poháňaným nápravám, jednomontáži kolies a veľkej svetlej výške. V dielňach MAN Individual bola do dlhej kabíny TM nainštalovaná lavica pre štyroch spolujazdcov. Vozidlo možno tiež využiť na expedície alebo ako záchranársky špeciál pre zásahy pri katastrofách.

 • Pohonná sústava: 6-valcový radový motor D26 s výkonom 520 k (382 kW) pri otáčkach 1800 min-1; krútiaci moment 2650 Nm v rozsahu otáčok 930 – 1350 min-1; prevodovka MAN TipMatic 12.28 OD, Retarder 35; poháňané nápravy s planétovými kolesami, stály prevod i = 4,00 
 • Pohon: 6×6, pripojiteľný pohon kolies prednej nápravy
 • Podvozok: Rázvor 4200 + 1400 mm, veľká konštrukčná výška, odpruženie listovými pružinami, jednomontáž pneumatík na zadnej tandemovej náprave
 • Kabína: TM s oceľovým nárazníkom, pružný spodný nástupný schodík, digitálny systém MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá, optický tuning Individual Lion S a štýlový balík Exterieur čiernej farby, čierna strešná svetelná rampa, MAN Individual môže zadnú lavicu so 4 sedadlami upraviť na lôžko na zadnej stene kabíny
 • Výbava kabíny: Prvky z palety Individual Lion S, MAN SmartSelect, mediálny systém MAN Navigation Professional s 12,3-palcovým monitorom
 • Povolená celková hmotnosť: 26 000 kg
 • Špecifikácia: Podvozok pre prepravu vymeniteľných nadstavieb

MAN TGS 26.540 6×4 BL SA – ťahač

Trojnápravový ťahač návesov s pravostranným riadením, ktorý je upravený pre austrálsky trh, sa využíva v diaľkovej doprave s celkovou hmotnosťou súpravy 90 ton. Verzia s motorom Euro 5 reprezentuje ponuku vozidiel MAN so špecifickou konfiguráciou pre trhy mimo Európskej únie. 

 • Pohonná sústava: 6-valcový radový motor D26 vo verzii Euro 5, výkon 540 k (397 kW) pri otáčkach 1900 min-1; krútiaci moment 2500 Nm v rozsahu otáčok 1050 – 1350 min-1; prevodovka MAN TipMatic 12.28 OD; hypoidná zadná náprava, stály prevod i = 4,11; výfukové potrubie vyvedené dohora za kabínou
 • Pohon: 6×4
 • Podvozok: Rázvor 3200 + 1350 mm, normálna konštrukčná výška, odpruženie listovými pružinami/vzduchom; objem palivových nádrží 580 + 620 litrov
 • Kabína: TN s predným ochranným rámom
 • Výbava kabíny: MAN SmartSelect, mediálny systém MAN Navigation Professional s 12,3-palcovým displejom
 • Povolená celková hmotnosť: 26 000 kg/povolená celková hmotnosť súpravy 90 ton

MAN TGS 28.520 6×4-4 BL CH – podvozok

Užitočné zaťaženie má ako trojnápravový truck a manévruje sa ním ako s dvojnápravovým vozidlom – to všetko vďaka riadenej a zdvíhateľnej vodiacej náprave. Tento MAN TGS možno využiť ako hákový naťahovač kontajnerov alebo komunálne vozidlo, ale vďaka svojej svetlej výške a trakcii dvoch poháňaných náprav zvládne aj prácu mimo spevnených ciest. Je určený na ťahanie ťažkých prívesov, pre logistiku na stavbách a poradí si so zimnou servisnou technikou pre komunálne služby pri údržbe ciest a diaľnic.

 • Pohonná sústava: 6-valcový radový motor D26 s výkonom 520 k (382 kW) pri otáčkach 1800 min-1; krútiaci moment 2650 Nm v rozsahu otáčok 930-1350 min-1; prevodovka MAN TipMatic 12.28 OD; poháňaná náprava s planétovými kolesami, stály prevod i = 4,33 
 • Pohon: 6×4-4, pripojiteľný pohon kolies prednej nápravy
 • Podvozok: Rázvor 3900 + 1400 mm, vysoká konštrukcia, odpruženie listovými pružinami/vzduchom; riadená a zdvíhateľná vodiaca náprava
 • Kabína: NN s oceľovým nárazníkom, digitálny systém MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá, pružný spodný schodík, montážna doska pre snehovú radlicu, prídavné reflektory
 • Výbava kabíny: MAN SmartSelect, mediálny systém MAN Navigation Professional s 12,3-palcovým monitorom
 • Povolená celková hmotnosť: 28 000 kg
 • Nadstavba: Výbava pre zimnú údržbu od firmy Küpper Weisser

MAN TGS 41.520 8×4 BB CH – podvozok

Nový MAN TGS Individual Lion S slávil na IAA 2022 premiéru. So svojím dizajnom ponúka výnimočnosť, pričom v centre pozornosti štylistov pri navrhovaní výbavy a interiéru bol maximálny komfort – nielen na ceste, ale aj na stavenisku či v teréne. V konfigurácii so  strednou svetlou výškou a dvoma poháňanými nápravami je tento model TGS najpoužívanejší podvozok pre skápač.

 • Pohonná sústava: 6-valcový radový motor D26 s výkonom 520 k (382 kW) pri otáčkach 1800 min-1; krútiaci moment 2650 Nm v rozsahu otáčok 930 – 1350 min-1; prevodovka MAN TipMatic 12.28 OD a MAN PriTarder; poháňané nápravy s planétovými kolesami, stály prevod i = 4,00 
 • Pohon: 8×4, „zatáčacia“ brzda
 • Podvozok: Rázvor 1795 + 2505 + 1400 mm, stredná konštrukčná výška, odpruženie listovými pružinami
 • Kabína: NN s oceľovým nárazníkom, pružný spodný schodík, digitálny systém MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá, optický tuning Individual Lion S čiernej farby, čierna strešná svetelná rampa
 • Výbava kabíny: Prvky Individual Lion S, MAN SmartSelect, 12,3-palcový digitálny prístrojový panel, 12,3-palcový displej mediálneho systému MAN Navigation Professional
 • Povolená celková hmotnosť: 32 000 kg s registráciou v Nemecku; prípustná technická hmotnosť 41 000 kg vystavenej kombinácie podvozka so sklápacou nadstavbou
 • Nadstavba: Trojstranný sklápač Meiller Trigenius D428 s elektricky posúvanou plachtou, hydraulicky sklápateľná ochrana proti podbehnutiu a diaľkové ovládanie I.S.A.R. Novú generáciu sklápacích nadstavieb Meiller si možno objednať v rámci ponuky sklápačov MAN priamo z výroby.

MAN TGM 23.320 6×2-4 LL CH – podvozok

Pri rozvoze nápojov a potravín do centier miest je dôležitá nízka nakladacia hrana, veľká prepravná kapacita a maximálna obratnosť pri manévrovaní. Presne taký je vystavený trojnápravový MAN TGM. V distribučnej doprave sa MAN ešte viac sústredí na bezpečnosť pre všetkých účastníkov cestnej premávky: Pre rad TGM je už tiež k dispozícii asistent odbočovania, podpora pri zmene jazdného pruhu a systém Lane Change Collision Prevention Assist (LCCPA), ktorý aktívne skoriguje smer jazdy pri hroziacej kolízii počas zmeny pruhu. Tieto bezpečnostné prvky mali ako prvé v ponuke modely ťažkej triedy MAN TGX a TGS.

 • Pohonná sústava: Radový 6-valcový motor D08 s výkonom 320 k (235 kW) pri otáčkach 2200 min-1; krútiaci moment 1250 Nm v rozsahu otáčok 1200 – 1700 min-1; prevodovka MAN TipMatic 12.12 OD; hypoidná poháňaná náprava, stály prevod i = 4,11 
 • Pohon: 6×2-4 s riadenou a zdvíhateľnou vodiacou nápravou
 • Podvozok: Rázvor 4425 + 1350 mm, normálna konštrukčná výška, kompletné odpruženie vzduchom; 19,5-palcové pneumatiky pre nakladaciu výšku cca 1040 mm
 • Kabína: CC s digitálnym systémom MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá
 • Výbava kabíny: asistent odbočovania, 12,3-palcový digitálny prístrojový panel, mediálny systém MAN Navigation Professional s 12,3-palcovým displejom, MAN Easy Control vo dverách vodiča
 • Povolená celková hmotnosť: 23 000 kg; užitočné zaťaženie 13 100 kg
 • Nadstavba: Skriňová nadstavba Ewers na prepravu nápojov

MAN TGL 8.190 4×2 BL CH – podvozok

Modelový rad MAN TGL reprezentovalo distribučné vozidlo s veľkým užitočným zaťažením, mimoriadnou manévrovateľnosťou, ekonomickou prevádzkou a veľmi dobre vybaveným pracoviskom vodiča.

 • Pohonná sústava: Radový 4-valcový motor D08 s výkonom 190 k (140 kW) pri otáčkach 2300 min-1; krútiaci moment 750 Nm v rozsahu otáčok 1200 – 1750 min-1; prevodovka MAN TipMatic 06.10 OD; hypoidná poháňaná náprava, stály prevod i = 3,70 
 • Pohon: 4×2
 • Podvozok: Rázvor 4200 mm, normálna konštrukčná výška, odpruženie listovými pružinami/vzduchom
 • Kabína: CC s digitálnym systémom MAN OptiView, ktorý nahrádza zrkadlá
 • Výbava kabíny: 12,3-palcový digitálny prístrojový panel, mediálny systém MAN Navigation Professional s 12,3-palcovým displejom, MAN Easy Control vo dverách vodiča
 • Povolená celková hmotnosť: 7490 kg
 • Nadstavba: Skriňová od firmy Spier na prepravu nábytku

MAN TGE 3.180 4×2

MAN TGE s jednoduchou kabínou a skriňovou nadstavbou je ideálny pre segment distribučnej dopravy. Doručovanie tovarov uľahčuje vodičovi hydraulické zadné čelo. MAN ponúka tento podvozok s nadstavbou už priamo z výroby. Prvky Individual Lion S dodávajú vozidlu exkluzívny športový dizajn. 

 • Pohonná sústava: 2,0-litrový 4-valcový turbo diesel s výkonom 177 k (130 kW) pri otáčkach 3600 min-1, krútiaci moment 410 Nm v rozsahu otáčok 1500 – 2000 min-1, 6-stupňová manuálne ovládaná prevodovka 
 • Pohon: 4×2, pohon predných kolies, odpruženie vinutými pružinami/listovými pružinami
 • Verzia: Podvozok s rázvorom 4490 mm
 • Kabína: Jednoduchá s doplnkami Individual Lion S, klimatizačný systém Climatronic, balík MAN Media Van Business Navigation
 • Povolená celková hmotnosť: 3500 kg; užitočné zaťaženie 970 kg
 • Nadstavba: Skriňová so zdvíhacím zadným čelom Bär (nosnosť 750 kg) dodávaná s vozidlom priamo z výroby

MAN TGE 3.180 4×2

Firmy pôsobiace v stavebníctve, záhradníctve a úpravách terénu, v komunálnych službách, údržbe ciest alebo na stavbách, využívajú sklápač MAN TGE s dvojitou kabínou pre pracovné tímy. Prepraví až sedem osôb.

 • Pohonná sústava: 2,0-litrový 4-valcový turbo diesel s výkonom 177 k (130 kW) pri otáčkach 3600 min-1, krútiaci moment 410 Nm v rozsahu otáčok 1500 – 2000 min-1, 8-stupňová automatická prevodovka
 • Pohon: 4×2, poháňané predné kolesá, odpruženie vinutými pružinami/listovými pružinami
 • Verzia: Podvozok s rázvorom 3640 mm
 • Kabína: Dvojitá kabína s prvkami MAN Individual, zadná lavica so 4 sedadlami, prídavné kúrenie s diaľkovým ovládaním
 • Povolená celková hmotnosť: 3500 kg; užitočné zaťaženie 970 kg
 • Nadstavba: Korba s trojstranným sklápaním od firmy Schoon, konfigurácia dostupná priamo z fabriky

MAN TGE 3.180 4×4

Toto dodávkové vozidlo spája v sebe výnimočnosť a silu. Ak je potrebná trakcia navyše, elektronicky ovládaný pohon 4×4 sa zapína automaticky a vzápätí prenáša na cestu krútiaci moment z najvýkonnejšieho motora pre rad TGE. Dizajn Individual Lion S dodáva vozidlu neobyčajný vzhľad.

 • Pohonná sústava: 2,0-litrový 4-valcový turbo diesel s výkonom 177 k (130 kW) pri otáčkach 3600 min-1, krútiaci moment 410 Nm v rozsahu otáčok 1500 – 2000 min-1, 8-stupňová automatická prevodovka  
 • Pohon: 4×4, pohon všetkých kolies, mechanická uzávierka diferenciálu, odpruženie vinutými pružinami/vzduchom, vzduchové odpruženie zadnej nápravy od MAN Individual
 • Verzia: Dodávka s rázvorom 3640 mm, vonkajšie štylistické doplnky z palety Individual Lion S
 • Výbava: klimatizačný systém Climatronic, zadná kamera, balík MAN Media Van Business Navigation
 • Povolená celková hmotnosť: 3500 kg; užitočné zaťaženie 840 kg
 • Prestavba: Mobilná dielňa s prídavnou nájazdovou rampou od firmy Bott, dostupné priamo z fabriky

MAN TGE 3.140 E 4×2

Podľa testovacieho cyklu WLTP má elektrická dodávka TGE jazdný dosah na jedno nabitie 110 až 115 km. Vozidlo je vybavené širokou paletou bezpečnostných prvkov. Vo vyhotovení na rozvoz balíkov je eTGE mimoriadne vhodný pre používanie v mestách, pretože jeho prevádzka je tichá a bez emisií. 

 • Pohonná sústava: Elektromotor s výkonom 136 k (100 kW) v rozsahu otáčok 3300 – 11 700 min-1, krútiaci moment 290 Nm v rozsahu otáčok 0 – 3300 min-1, 1-stupňová prevodovka, nabíjacia zásuvka CCS, lítium-iónová batéria s kapacitou 35,8 kWh  
 • Pohon: 4×2, poháňané predné kolesá
 • Verzia: Skriňová dodávka, rázvor 3640 mm
 • Kabína: Jednoduchá vo vyhotovení Individual Lion S, reflektory s technológiou LED, denné LED svetlá
 • Povolená celková hmotnosť: 3500 kg; užitočné zaťaženia 900 kg

Nadstavba: Ľahká skriňová nadstavba Schoon na distribúciu balíkov, objem 15 m³, policový systém a prechod do kabíny