„HÚSENICA“ Z TIROLSKA

Dodávkové vozidlá

„HÚSENICA“ Z TIROLSKA

MAN Truck & Bus predstavil v Rakúsku pozoruhodné vozidlo: Kombi TGE 3.180 4×4 so špeciálnym pásovým pohonom, ktorý umožňuje jazdu po zasnežených svahoch, takže suverénne vyjde aj tam, kam sa predtým nedostal žiaden van.

„Uháňate snehom a je to senzačné,“ komentoval Martin Zeller, riaditeľ pobočky MAN Truck & Bus v Innsbrucku, svoju skúsenosť za volantom TGE s pásovým pohonom. Servis MAN, ktorý manažuje, zrealizoval konverziu bežnej dodávky na off-roadový zázrak. „Súpravu pásov vyvinula a vyrobila firma TrackSystems, ktorá tiež sídli v Tirolsku. Spoločne sme chceli ukázať, že takáto neobvyklá kombinácia funguje aj na modeli MAN TGE,“ dodáva. S iniciatívou prišli dvaja tirolskí predajcovia Thomas Kofler a Fabian Bonora.

Keďže ide o 9-miestne kombi s veľkým nákladným priestorom, odvezie ľudí i tovar. Transportér vybavený pásmi využijú napríklad prevádzkovatelia lanoviek v horských oblastiach, možno ním zásobovať odľahlé pastviská aj v zime alebo voziť hostí do zasnežených alpských hotelov. Úprava sa dá urobiť na všetkých karosárskych verziách radu TGE, čiže povedzme na dodávke, ale i na podvozku s dvojitou kabínou a valníkovou nadstavbou.

Prekvapivý detail: Výmena kolies za pásový pohon netrvá viac než hodinu! Montáž, resp. demontáž je podobná ako pri výmene kolesa, takže kvôli tomu netreba ísť do servisu. Redukčné podložky, ktoré sa primontujú k náboju kolesovými skrutkami, umožnia pripojiť pásy na jednotlivé nápravy. Brzdenie naďalej zabezpečujú štandardné kotúčové brzdy. Vďaka jednoduchému „prezúvaniu“ nie je problém používať vozidlo celoročne: pásový pohon v zime a kolesá v lete. Pohotovostná hmotnosť TGE 3.180 4×4 s trakčnými pásmi je zhruba o 300 kg väčšia a šírka vozidla vzrastie z 2,04 na 2,40 m. Po zasnežených svahoch a mäkkom teréne dokáže jazdiť rýchlosťou maximálne do 50 km/h a odporúča sa využívať 1. až 3. prevodový stupeň 8-stupňovej automatickej prevodovky.

Potenciál vozidla na prekonávanie extrémneho terénu je pozoruhodný, vozidlo však, samozrejme, nemôže jazdiť po cestách. Na to mu treba obuť naspäť pneumatiky.