Flotila pre juhoafrické mesto Durban

Autobusy

Flotila pre juhoafrické mesto Durban

Durban je ozajstným rajom dovolenkárov. Toto juhoafrické mesto pri Indickom oceáne každý rok očarí množstvo turistov svojimi atrakciami a plážami na kúpanie či surfovanie. Návštevníci majú k dispozícii viacero druhov verejnej dopravy – vrátane 150 nových mestských autobusov, ktoré si od spoločnosti MAN Truck & Bus nedávno prevzal domáci operátor Durban Transport.

Spoločnosť Durban Transport, jeden z najvýznamnejších dopravných podnikov v tomto pobrežnom meste, zadal pri tendri na autobusy veľmi špecifické požiadavky. „O to viac sme oslavovali, keď sme kontrakt získali,“ hovorí Gary Aliphon, manažér pre flotilových zákazníkov v MAN Truck & Bus South Africa. „Prevádzkovateľ chcel autobusy s vysokou podlahou, aby mohol obsluhovať aj vyššie nástupištia a medzi prioritami bolo napríklad použitie protikoróznych materiálov, ktoré odolajú tunajšiemu podnebiu.“ Ďalšia špeciálna úprava vychádzala z klimatických podmienok prevládajúcich v tomto meste na brehu oceánu: zmenami prešlo chladenie motorov, vďaka čomu bude spoľahlivo fungovať aj počas mimoriadne horúcich letných dní v Durbane.

Základom novej flotily mestských autobusov dodaných pre Durban Transport sú vysokopodlažné podvozky MAN RR8 a RR9, motory Euro 5 s výkonom 235 kW/320 k a šesťstupňové automatické prevodovky. Bezpečnú jazdu garantuje ESP a elektronický brzdový systém, životné prostredie šetrí znížená miera hluku a emisií vo výfukových plynoch. Autobusy s dĺžkou 12 metrov vyexpedoval montážny závod MAN v juhoafrickom meste Olifantsfontein. „Karosérie aj podvozky dodal MAN, takže sme vedeli zákazníkovi poskytnúť vhodné riešenie z jedného zdroja,“ zdôrazňuje Gary Aliphon.

Popri iných kvalitách bol presvedčivým faktorom moderný dizajn. Elegantná estetika autobusov značky MAN je populárna u dopravcov, cestujúcich a odborníkov, čo dokazuje i množstvo medzinárodných ocenení, ktoré počas rokov vyhral tím dizajnérov MAN. Patrí k nim aj prestížna iF Design Award za výnimočný dizajn, ktorú MAN Truck & Bus tento rok získal už piatykrát po sebe. „Autobusy pre Durban v tomto ohľade, samozrejme, nie sú výnimkou. Bodujú moderným dizajnom, ktorý nielen zaujme na ulici, ale tiež významne zlepšuje ich aerodynamiku,” hovorí Gary Aliphon. Ba čo viac, štýl a bezpečnosť idú ruka v ruke: napríklad denné LED svetlá sú pútavým dizajnérskym prvkom, zároveň však garantujú mimoriadne dobrú viditeľnosť.

Autobusy zaujmú aj svojím interiérom. Veľkorysé rozstupy medzi sedadlami znamenajú, že cestujúci sa prepravia maximálne pohodlne, pričom nastupovanie a vystupovanie uľahčuje funkcia „kneeling“. A nezabudlo sa ani na vodičov: ovládacie prvky sú usporiadané tak, aby všetky dôležité informácie šofér videl rýchlo a na prvý pohľad. Ďalším šikovným riešením je konštrukcia bočných panelov zo sklolaminátu, ktorý je nielen pevný a nehrdzavie, ale aj veľmi ľahký. Vďaka zredukovanej hmotnosti a vylepšeným aerodynamickým vlastnostiam sú tieto vozidlá značky MAN veľmi ekologické a zároveň majú nižšiu spotrebu aj nižšie náklady na údržbu.

„Hospodárnosť, ekologickosť, komfort a bezpečnosť boli pre Durban Transport pri výbere mestských autobusov rozhodujúcimi faktormi. Tento zákazník mal však aj veľmi špecifické požiadavky, ktoré sme vďaka úzkej vzájomnej spolupráci splnili. Cieľom bolo – a stále je – aby sa vodiči aj cestujúci dostali z bodu A do bodu B vždy bezpečne a pohodlne. Aj počas extrémne horúceho durbanského leta. A tento cieľ sa nám podarilo dosiahnuť,“ povedal Rudi Kuchta, šéf divízie autobusov v spoločnosti MAN Truck & Bus.