„FIALKY“ VO SVETE RÝCHLYCH TRUCKOV

Reportáž

„FIALKY“ VO SVETE RÝCHLYCH TRUCKOV

Po úspešnom prvom roku spolupráce bude MAN Truck & Bus Slovakia pokračovať v sponzorovaní sestier Fialkových aj v sezóne 2019 – 2020. V rámci spoločných marketingových aktivít obidve špičkové slovenské biatlonistky navštívili úplne iný svet: preteky truckov na Slovakia Ringu.

Je nad slnko jasnejšie, že biatlonové reprezentantky Paulína a Ivona Fialkové boli ozdobou medzi VIP hosťami ME truckov a zažiarili aj v športových správach niekoľkých televíznych staníc. Ale okrem toho sa dievčatá s plným nasadením pustili do všetkých aktivít, ktoré MAN pre „Fialky“ pripravil. A bolo toho celkom dosť.

Najprv poriadna dávka adrenalínu

Dvojdňový program na Slovakia Ringu sa pre sestry začal v piatok napoludnie v boxe číslo 20. Tam bola prezentácia „race taxi“. Pre nezasvätených asi treba vysvetliť, že v rámci tejto atrakcie jazdci majstrovstiev Európy truckov vozia vo svojich špeciáloch VIP hostí jednotlivých značiek. V trme-vrme a vzrušenej atmosfére si Paulína a Ivona obliekajú pretekárske kombinézy, kukly, prilby… Smiech a dobrá nálada okorenená očakávaním do-posiaľ nepoznaného zážitku. Nuž, asi netušia, že pretekové ťahače sú zhruba o dve tony ľahšie a dvakrát rýchlejšie ako tie, čo vidíme na cestách, že majú motory s výkonom okolo 1100 koní a maximálnu rýchlosť v pretekoch limitujú predpisy na 160 km/h, inak by šli ešte podstatne viac. A spotreba? 100 l/100 km. Tak to je sila.

Samozrejme, že naše „Fialky“ budú voziť piloti, ktorí štartujú na truckoch MAN. Jedným z nich je Antonio Albacete, dvojnásobný majster Európy a dlhé roky španielsky pretekár číslo 1. Tak žiaden strach. Lenže to sa ľahko povie a na fotografiách vidno, že adrenalín pekne stúpal. O poradie si sestry strihli – ktorá vyhrá, pôjde na jazdu až druhá. Kameň verzus papier – a do kabíny vystuženej masívnym ochranným rámom nastupuje ako prvá Paulína. Pár minút trvá, kým ju riadne fest pripášu k anatomicky tvarovanému sedadlu, no o chvíľu už MAN s číslom 23 s patričným rámusom vyráža na trať. Po troch kolách je Antonio späť pri boxoch a vysmiata Paulína zdieľa svoje dojmy: „Som strašne prekvapená, bol to pre mňa obrovský zážitok, nič podobné som doteraz nezažila! Vôbec som sa nebála. Jasné, že kým som nastúpila, mala som riadne vysoký pulz. Aj tomu pánovi, čo ma sprevádzal k trucku, som vravela, že mám vyšší tep ako na štarte na pretekoch. Ale potom to bola zábava. Samozrejme, každý takýto deň si vážim, lebo dní, kedy máme tréningové voľno, je naozaj málo. A spríjemniť si ho takýmto programom pod záštitou nášho sponzora MAN je super.“

Ivona prežívala svoj debut v pretekovom trucku rovnako intenzívne: „Skvelý zážitok! Musím sa priznať, že som sa bála, keď som počula ten rachot motora a ako rýchlo všetko letelo okolo. Povedali mi, že prvé kolo bude zahrievacie, a tak si hovorím: To pôjdeme ešte rýchlejšie?! Ale teraz mám veľmi príjemné pocity a teším sa, že som to zažila.“

Letný tréning na zimné cesty

Potom sa naša skupinka – sestry sprevádzali rodičia i brat – presunula na „klzisko“ Centra bezpečnej jazdy. Tam sa dievčatá stretli so svojím dobrým známym – bielym vanom TGE 4×4, ktorý ich uplynulú zimu vozil po Európe na preteky svetového pohára. Nácvik správnej reakcie na náhly šmyk, bezpečný prejazd zákrutou s klzkým povrchom… Biatlonistky si manévrovanie a šmyky očividne vychutnávali až do poslednej minúty vyhradeného času.

Intenzívny piatkový program uzavrela jazda po off-roadovej trati v areáli pretekového okruhu. Tam sa definitívne ukázalo, že „Fialky“ majú cit pre volant: bez zbytočných obáv využili potenciál TGE s pohonom všetkých kolies a hladko, bez zaváhania prešli všetky náročné úseky terénneho okruhu. Bodku za vetou dala prehliadka múzea vojenských historických vozidiel a ako zvláštny bonus jazda terénom v kabíne obrovského štvornápravového veterána Tatra 8×8 z čias socialistického Československa.

Autogramiáda a skvelá spätná väzba 

Sobotňajší program bol voľnejší, dievčatá čakala najmä autogramiáda v depe – pred truckom MAN ochotne spolupracujúceho A. Albaceteho. Popoludní sme sa so sestrami stretli pracovne ešte raz a spravili resumé. Bol to zmysluplne strávený čas?

Ivona Fialková: „Prvýkrát sme sa ocitli na Slovakia Ringu a hneď na takýchto veľkých pretekoch truckov – je to určite silný zážitok. Piatkový program bol neskutočný – race taxi, škola šmykov aj off-road… To všetko som absolvovala prvýkrát v živote. Jazda na sedadle spolujazdca v pretekovom ťahači bola určite skvelá, lenže tam som bola pasívnou účastníčkou. Samozrejme, že som z toho mala vysoký pulz aj tlak a nevedela som, čo ma ča-ká, no nemusela som nič robiť. Z tohto pohľadu som si ešte viac užívala školu šmyku, pretože na dráhe bolo všetko v mojich rukách a získala som skúsenosť, ktorá sa v živote človeku môže zísť. Navyše zážitok bol aj to, že som si vyskúšala šmyky na našom Albínovi, tégééčku, ktoré nás vozidlo celú minulú zimu. Určite je dobré vedieť, ako sa na šmykľavom povrchu správa takéto veľké auto. Takže toto bol pre mňa najväčší zážitok. Ešte nás čakajú hlavné preteky ťahačov a na to sa tiež veľmi teším – budeme držať palce MANu!“

Paulína Fialková: „Máme za sebou krásne a zaujímavé dva dni. Myslím si, že kto prišiel na Slovakia Ring, isto neoľutoval a aj pre mňa to bol obrovský zážitok. Previezť sa v pretekovom ťahači a zažiť ten adrenalín na vlastnej koži bolo skvelé. Možno, že vrcholový šport človeka tak vycvičí, že máločo ho vzruší alebo naplní adrenalínom. Ale toto bolo po dlhom čase niečo absolútne perfektné. A tak isto škola šmyku. Nikdy som to neskúšala a musím povedať, že TGE reagoval výborne a nebol nijaký problém ho zvládnuť. Hoci je to veľký van, ovláda sa absolútne bez problémov. Ako osobné auto. Akurát si treba dávať pozor na väčšiu dĺžku pri zabáčaní a parkovaní. A keď sme si ho potom vyskúšali na off-roadovej trati, prekvapilo ma, ako si poradil so strmým kopcom a prudkým klesaním. Nikdy by mi nenapadlo vytrepať sa tam s takouto krabicou! Ale MAN TGE zvládol bravúrne aj terén. Takže klobúk dolu pred tégééčkom aj pred touto akciou, ktorá bola naozaj skvele pripravená. Ďakujeme nášmu sponzorovi MAN za pozvanie! Bol to pre nás ozajstný zážitok.“