EXLUZÍVNE PARTNERSTVO

Nákladné vozidlá

EXLUZÍVNE PARTNERSTVO

Ťahač MAN TGX 18.500 4X2 BLS sa pre tohtoročnú sezónu stal súčasťou vozidlového parku nového tímu Audi Sport Slovakia, ktorý so špeciálom R8 LMS GT3 bude štartovať v medzinárodnej sérii pretekov automobilov kategórie GT.

V druhej polovici apríla sa oficiálne predstavil nový tím Audi Centrum Bratislava, ktorý s vozidlom Audi R8 LMS GT3 bude štartovať na 13 medzinárodných podujatiach vrátane Slovakia Ringu. Ide hlavne o preteky seriálu superšportových automobilov kategórie GT zaradených do stredoeurópskych majstrovstiev (FIA CEZ) a Blancpain GT Series, ale tiež tzv. šprinty i vytrvalostné preteky.

V logistike tímu dostal dôležitú rolu ťahač TGX 18.500 4X2 BLS: bude prepravovať špeciálny náves upravený na transport pretekového Audi. Truck s rázvorom 3900 mm má 368-kilowattový motor (500 k), ktorý generuje najväčší krútiaci moment 2500 Nm v rozsahu otáčok 930 – 1350 min-1. Automatizovaná prevodovka MAN TipMatic GZ 2700 12+2 DD so softvérom PROFI s funkciou EasyStart je vybavená retardérom, stály prevod v zadnej náprave i = 2,53. Objem palivových nádrží je 490, resp. 370 l, do nádrže na AdBlue sa zmestí 80 l močoviny. Okrem špičkových technických parametrov a najmodernejších prvkov aktívnej bezpečnosti (EBA 2, LGS IV) vodič môže počítať s podporou asistenčných systémov pre efektívnu jazdu (adaptívny tempomat, prediktívny tempomat EfficientCruise 2). Truck TGX vo farbách tímu Audi Sport charakterizuje aj nadštandardná výbava exteriéru: súprava aerodynamických doplnkov či hliníkové kolesá ALCOA Dura Bright EVO. V najväčšej kabíne XXL čaká na šoféra okrem kráľovského priestoru aj multifunkčný volant, automatická klimatizácia, nezávislé kúrenie, chladiaci box, rádio MAN Media Truck Advanced so 7-palcovým displejom aj s navigáciou či handsfree pripojenie pre dva mobily.

Ťahač TGX 18.500 4X2 BLS

 

Divízia Audi Sport využíva vozidlá značky MAN pri preprave svojich pretekových automobilov na podujatia série DTM a vytrvalostné preteky už od roku 2009. Spoľahlivé ťahače návesov zabezpečujú naprieč Európou aj transport náhradných dielcov, mobilných konferenčných miestností, lekárskeho zariadenia a zázemia pre inžinierov tímu. Teraz sa partnerom prvého a jediného tímu Audi Sport na Slovensku stala spoločnosť MAN Truck & Bus Slovakia.

„S importérom Porsche Slovakia aj so značkou Audi spolupracujeme už dlho pri rôznych prezentačných akciách. V rámci rokovaní o tohtoročnej kooperácii vznikol nápad, či by sme sa nechceli podieľať na aktivitách Audi Sport Teamu. Projekt vyzeral naozaj veľmi zaujímavo tým, že značku Audi Sport nemôže používať nikto v Európe a výnimku dostal iba Audi Sport Slovakia. Preto sme sa rozhodli, že do toho pôjdeme. Pretekové vozidlo, športový program aj celý koncept zapadá do nášho konceptu marketingových aktivít. Myslím si, že kombinácia nášho ťahača so špeciálnym návesom na prepravu pretekového Audi bude atraktívna aj pre našich klientov,“ povedal k spolupráci Ing. Radoslav Jurča, konateľ MAN Truck & Bus Slovakia.

Zákazníci mníchovského výrobcu úžitkových vozidiel už mali možnosť čistokrvnú šelmu z rodu Audi naživo vidieť i počuť na Slovakia Ringu – v rámci tradičného podujatia MAN Day, ktoré sa konalo poslednú aprílovú stredu.

Výkon 441 kW, krútiaci moment 550 Nm

A aký je „pasažier“ cestujúci v špeciálnom návese? Audi R8 LMS konštrukčne vychádza z kupé Audi R8 druhej generácie, no má všetky modifikácie nevyhnutné pre splnenie bezpečnostných noriem a požiadaviek FIA pre kategóriu LMP (Le Mans Prototypes). Vozidlo poháňa atmosféricky plnený motor V10 so zdvihovým objemom 5,2 litra, ktorý dosahuje výkon 441 kW (600 k). Maximálny krútiaci moment viac než 550 Nm sa prenáša na zadné kolesá prostredníctvom elektro-hydraulickej trojlamelovej spojky a sekvenčnej šesťstupňovej prevodovky s ovládaním na volante. Námahu pilota pri dlhých pretekoch znižuje hrebeňové riadenie s posilňovačom a špeciálne ABS. K technickým zvláštnostiam okrem dokonale prepracovanej aerodynamiky patrí bezpečnostné škrupinové sedadlo Audi Protection Seat PS 3. Hmotnosť vozidla je 1225 kg, bezpečnostná palivová nádrž má objem 120 litrov. Audi R8 LMS je všestranné pretekové vozidlo, ktoré sa hodí rovnako dobre na šprinty i vytrvalostné preteky.

exkluzívne partnerstvo MAN truck and bus Slovakia a Audi Sport Slovakia
Na fotografii z tlačovej konferencie nového tímu sú Jirko Malchárek, jeho syn Christian Malchárek – jazdci Audi Sport Slovakia (druhý, resp. tretí zľava) a vpravo Ing. Radoslav Jurča, konateľ spoločnosti MAN Truck & Bus Slovakia.