EXKLUZÍVNY MINIBUS TGE COACH

Autobusy

EXKLUZÍVNY MINIBUS TGE COACH

Okrem modelov TGE Intercity pre diaľkovú dopravu, TGE City pre riešenia mobility v meste a flexibilného TGE Combi spoločnosť MAN Truck & Bus začala ponúkať zájazdový minibus postavený na báze najväčšej verzie vanu TGE.

Pre modelový rok 2021 predstavuje MAN nový typ vozidla navrhnutý tak, aby skompletizoval starostlivo konfigurovaný rad minibusov. Tieto modely postavené na báze úspešného vanu MAN TGE prichádzali na trh postupne od roku 2018 a v Európe sa ich predalo už okolo 500. Ako prvú uviedol výrobca verziu kombi, ktorá je úctyhodne všestranná pri preprave malých skupín a objednať si ju možno s dieselovým motorom alebo s elektrickým pohonom. Primárne pre mestskú dopravu je koncipovaný TGE City, odolný TGE Intercity sa zasa s obľubou využíva v kyvadlovej i zmluvnej doprave. A teraz portfólio rozšíril pohodlný zájazdový model MAN TGE Coach, ktorý sa hodí pre najrôznejšie úlohy – od komfortnej prepravy hotelových hostí na letisko až po kratšie zájazdy.

Kompaktná voľba vhodná aj na dlhé cesty

Najnovší prírastok v portfóliu minibusov MAN TGE Coach vychádza z extra dlhej verzie dodávky s vysokou strechou (dĺžka 7,4 metra, výška bez klimatizačnej jednotky 2,62 m). Obzvlášť pri jazde na diaľnici dosahuje výnimočne nízke hodnoty spotreby – aj vďaka výbornému koeficientu aerodynamického odporu (Cx = 0,33) – a to ho stavia v tomto segmente na čelo v palivovej hospodárnosti. Dodáva sa štandardne s najvýkonnejšou verziou radového štvorvalca so systémom vstrekovania Common Rail a s prepĺňaním dvoma turbodúchadlami. Tento osvedčený moderný dvojlitrový motor s výkonom 177 k (130 kW) generuje výdatný krútiaci moment 410 Nm, takže minibus môže vyraziť aj na výlety do hôr. Kombinuje sa s presnou šesťstupňovou manuálne ovládanou alebo komfortnou osemstupňovou automatickou prevodovkou – v každom prípade s takýmto vozidlom je radosť jazdiť. Odolný elektronický brzdový systém so 16-palcovými kotúčmi a zosilnené stabilizátory spolupracujú so štandardne dostupnými asistenčnými systémami, aby prevádzka bola maximálne bezpečná. Voliteľné vzduchové odpruženie zvyšuje pohodlie cestujúcich na úroveň blízku zájazdovým autobusom.

Vďaka celkovej hmotnosti 5 ton môže byť toto exkluzívne zájazdové vozidlo vybavené až 16 sedadlami v rôznych konfiguráciách, čo z neho robí ideálnu voľbu pre malé turistické skupiny a kyvadlovú prepravu. Sedadlá s trojbodovými bezpečnostnými pásmi spĺňajú vysoké štandardy kvality, na výber sú dve verzie koženého dizajnu alebo poťahové materiály z kolekcie pre autobusy MAN.

Hlboký batožinový priestor v krásnej zadnej časti vozidla má už v štandardnom vyhotovení objem 1700 litrov. Okrem toho vo vnútri minibusu sú police na batožiny a každý cestujúci má k dispozícii svetlo na čítanie a výduch vetrania – ako vo veľkom autokare. Nastupuje sa rýchlo a pohodlne cez výkyvné dvere na pravej strane ovládané pantografom. Prvé sedadlo za dverami sa na prianie dá vybaviť aj mikrofónom, aby slúžilo ako miesto pre sprievodcu. V prednej časti vozidla možno tiež inštalovať 15-litrovú chladničku na studené nápoje. Priestranný, svetlý a príťažlivý interiér je dostupný v dvoch farebných schémach – pretože cestovanie je oveľa príjemnejšie, ak prostredie nie je len šedé. Súčasťou niektorých konfigurácií sedadiel je aj pevne inštalovaný stôl – ďalší spôsob, ako dostať výbavu na inú úroveň. Veľké tónované okná s dvojitým zasklením zabezpečujú maximálnu izoláciu pred prudkým svetlom i vonkajším hlukom.

O príjemnú teplotu na palube sa stará plnoautomatická klimatizácia Climatronic, ktorú dopĺňa samostatne ovládaný klimatizačný systém s chladiacim výkonom 13 kW namontovaný na streche. Pri intenzite výmeny vzduchu na úrovni 2040 m3 za hodinu a konštantnom prísune čerstvého vzduchu je TGE Coach perfektne pripravený aj na to, aby sa popasoval s výzvami, ktoré prináša pandémia koronavírusu. Pre dodatočnú ochranu vodiča je možná inštalácia hygienického štítu z plexiskla. Vozidlo je už z výroby vybavené konvektormi s prídavným vodným kúrením, ktoré poskytujú špičkové vyhrievanie interiéru v nepriaznivých podmienkach a špeciálne na cesty v chladných krajinách. Pri každom sedadle je USB nabíjacia zásuvka a voliteľná výbava obsahuje aj WiFi vysokej kvality, aby cestujúci mali patričný digitálny komfort, ktorý v dnešnej dobe očakávajú. Obzvlášť v zájazdovom vozidle značky MAN, ktoré je navrhnuté tak, aby naplnilo každú požiadavku – aj v tomto novom, menšom formáte.

Portfólio minibusov MAN postavené na vane TGE

Prestavby dodávkových vozidiel TGE na plnohodnotné minibusy realizuje MAN vo svojom Bus Modification Center v nemeckom Plauene. Okrem toho MAN spolupracuje s 20 zahraničnými certifikovanými výrobcami nadstavieb vrátane pobaltského experta ATLAS, ktorý popri modeloch TGE Intercity a TGE City teraz vyrába aj nový zájazdový TGE Coach. Pochopiteľne, všetci partneri spĺňajú prísne štandardy kvality MAN.

Minibusy sú čoraz populárnejšou voľbou pre doplnenie alebo nahradenie tradičných 12-metrových autobusov – či už na prepravu menších skupín, turistiku v prímestských alebo vidieckych oblastiach, resp. na zabezpečenie dopravy v meste mimo špičky. Nové služby vo sfére mobility, ktoré sa sústredia na flexibilitu a digitálne riešenia, veľmi často preferujú kompaktné formy dopravy, lebo prinášajú efektívnu a finančne nenáročnú odpoveď na dnešné potreby cestovania na požiadanie. Spoločnosť MAN Truck & Bus teraz ponúka kompletnú paletu ideálnu pre tento rastúci segment: štyri modely minibusov postavené na báze spoľahlivého a pohodlného vanu TGE.

Maximálna bezpečnosť: až 20 asistenčných systémov

Všetky modely minibusov MAN môžu v štandardnej alebo vo voliteľnej výbave využívať dve desiatky vyspelých asistenčných systémov. Vďaka tomu patria k najbezpečnejším vozidlám na európskych cestách. V ponuke je napríklad elektronický parkovací asistent s bočnou ochranou, multifunkčná kamera pre cúvanie, adaptívny tempomat ACC, systém monitorovania okolia vozidla s inovatívnou funkciou núdzového brzdenia pre prevádzku v meste, aktívny asistent udržiavania jazdného pruhu, rozpoznávanie dopravných značiek, asistent pre ochranu bokov karosérie pri manévrovaní, multikolízna brzda a núdzový brzdový asistent EBA. Pre každý model TGE je k dispozícii odolné LED osvetlenie s dlhou životnosťou a pri modeloch TGE City a TGE Coach patria k štandardnej výbave aj statické svetlá do zákrut. Asistent pre zmenu jazdného pruhu a asistent pre kompenzovanie bočného nárazového vetra – technológie navrhnuté špecificky pre dlhé jazdy po diaľniciach – pomáhajú v modeli TGE Coach zredukovať stres vodiča.