ETM Awards 2022: Štyri prvenstvá pre MAN Truck & Bus

ETM Awards 2022: Štyri prvenstvá pre MAN Truck & Bus

MAN Truck & Bus vyhral štyri kategórie v ETM Awards 2022. Ide o tradičné hlasovanie čitateľov troch nemeckých odborných časopisov, ktorí každoročne volia najlepšie úžitkové vozidlá.

  • MAN TGS zvíťazil v kategórii sklápačov do 32 ton
  • V kategórii medzimestských autobusov zažiaril MAN Lion’s Intercity LE
  • MAN Lion’s Coach vyhral už po štvrtý raz kategóriu autokarov
  • Štvrté prvenstvo v rade získal MAN eTGE v kategórii vozidiel s nulovými lokálnymi emisiami

Takmer 6000 čitateľov časopisov trans aktuell, lastauto omnibus a FERNFAHRER, ktoré vydáva ETM-Verlag (EuroTransportMedia), volilo najlepšie úžitkové vozidlá a najlepšie značky v tomto sektore. O ich priazeň a hlasy sa uchádzalo 216 modelových radov rozdelených do 16 skupín – od dodávok cez ťažké nákladné vozidlá až po autokary. Na slávnostnom odovzdávaní cien, ktoré sa konalo 1. júna v Berlíne počas kongresu o budúcnosti úžitkových vozidiel, si MAN Truck & Bus prevzal celkovo štyri ocenenia EMT Award 2022.

„Ocenenie ETM Award znamená pre náš tím predaja a zákazníckych riešení v MAN veľmi veľa. Hlasmi čitateľov časopisov trans aktuell, lastauto omnibus a FERNFAHRER sú každoročne ocenené najlepšie úžitkové vozidlá a značky. To, že pravidelne vyhrávame v konkurencii vyše 200 súperov v kategóriách Najlepšia dodávka, Najlepší truck a Najlepší autobus nás napĺňa veľkou hrdosťou a motivuje nás do budúcnosti,“ hovorí Friedrich Baumann, člen predstavenstva MAN zodpovedný za predaj a zákaznícke riešenia. Christoph Huber, predseda predstavenstva Man Truck & Bus Deutschland GmbH, k tomu dodáva: „Naše výrobky tento rok opäť dokázali zaimponovať v kategóriách nákladných vozidiel, autobusov a dodávok. Sme veľmi radi, že plne elektrický MAN eTGE a MAN Loin´s Coach získali prvé miesto v ETM Awards štvrtýkrát po sebe.“

Jednotka medzi sklápačmi do 32 ton: MAN TGS

Či už ide o lepšie jazdné výkony, väčší komfort, maximálnu prepravnú kapacitu, špičkovú kvalitu a odolnosť, ukážkovú bezpečnosť, ekologickú kompatibilitu alebo digitálne prepojenie, MAN TGS spĺňa všetky očakávania. Je to všestranné nákladné vozidlo dokonale pripravené na použitie v dopravnom priemysle, ktoré svojím výkonným pohonným systémom, bezkonkurenčným užitočným zaťažením a jedinečnou ergonómiou stanovuje štandardy v tomto segmente.

Modelový rad MAN TGS sa prezentuje aj výbavou zameranou na prax: V hustej premávke uľahčuje šoférovi prácu asistent pre jazdu v dopravnej zápche a funkcia Stop&Go adaptívneho tempomatu ACC, ktorý udržiava bezpečný odstup od vozidiel jazdiacich vpredu. MAN TGS nastavuje latku aj svojou elektrickou/elektronickou architektúrou a novátorskými digitálnymi službami.

Inovatívny digitálny systém MAN OptiView, ktorý nahrádza klasické vonkajšie zrkadlá, prispieva k väčšej bezpečnosti na cestách. Podporuje vodiča pri potenciálne rizikových situáciách ako manévrovanie, odbočovanie a zmena jazdného pruhu tým, že mu poskytuje optimálny prehľad o dopravnej situácii. MAN OptiView dokáže oveľa viac ako bežné zrkadlá. Okrem zákonom predpísaných zorných polí zobrazuje pohľady špeciálne prispôsobené rôznym jazdným situáciám (napríklad odbočovanie, manévrovanie, jazda na diaľnici). Režim prevádzky a koncepcia zobrazenia MAN OptiView sú optimálne prispôsobené potrebám prirodzeného ľudského vnímania. Umožňujú vodičovi rýchlo vizuálne zachytiť dopravnú situáciu a okolité prostredie, spoľahlivo ich posúdiť a bezpečne sa s nimi vyrovnať.

EasyControl bol vyvinutý, aby šofér mohol niektoré funkcie ovládať, aj keď už vystúpil z vozidla. Na vnútornom paneli vodičových dverí je skupina štyroch tlačidiel, ktorými môže napríklad zatvoriť posuvnú strechu, zapnúť bodové reflektory alebo naštartovať motor kvôli vyklopeniu korby. A nemusí preto znova vyliezť do kabíny. Ovládanie najdôležitejších funkcií je buď predkonfigurované alebo niektoré môžu byť priradené individuálne podľa priania zákazníka.

Dvojitý úspech autobusov MAN

Prvenstvo medzi medzimestskými autobusmi získal MAN Lion’s Intercity LE, ktorý bol predstavený iba minulý rok. Vďaka svojej modularite je mimoriadne flexibilný a záujem vzbudzujú tiež veľmi priaznivé celkové náklady na vlastníctvo. Zo základného modelu možno odvodiť šesť konfigurácií, ktoré sú precízne prispôsobené nasadeniu v mestskej prevádzke alebo na medzimestských linkách – samozrejme s využitím najmodernejšej technológie a so všestranným vybavením. Pohonné ústrojenstvo s motorom D15 známym z predchodcu modelu MAN Lion’s Intercity si zákazník môže zvoliť v troch výkonových modifikáciách (od 280 do 360 k) a s dvomi voliteľnými automatickými prevodovkami. S uvedením verzie zameranej na dopravu v mestách bude systém MAN EfficientHybrid dostupný aj pre všetky modely MAN Lion’s Intercity LE.

Lion’s Coach zvíťazil v kategórii autokarov s vysokou podlahou už štvrtýkrát. Svojím nadčasovým dizajnom a vyváženými proporciami prináša na cesty sebavedomie aj charakter. Farebná schéma, tvary a dizajn interiéru sledujú jasný cieľ: Cestujúci i vodiči by sa od začiatku mali cítiť naozaj pohodlne. Tento zámer plní prívetivý, kvalitne vypracovaný interiér so svojimi harmonickými, elegantnými farbami a nepriame priebežné LED osvetlenie celého stropu, ktoré vytvára pôsobivý pocit voľnosti. Navyše veľkoryso dimenzovaná sklenená kupola strechy prináša do priestoru pre cestujúcich ďalšie svetlo.

Okrem týchto kvalít Lion’s Coach imponuje aj sofistikovanou, vysoko efektívnou pohonnou sústavou a asistenčnými systémami, ktoré prispievajú k úspore paliva.

MAN eTGE: Štvrté prvenstvo po sebe

Aj model eTGE vyhral kategóriu elektrických vanov štvrtý raz po sebe. Transportér od MAN vo verzii s plne elektrickým pohonom si možno obstarať už od roku 2018 a je dostupný ako valník, podvozok so skriňovou nadstavbou, trojstranný sklápač a tiež vo verzii kombi.