ELEKTRIZUJÚCA ROADSHOW: CEZ ALPY DO MARAKÉŠA

Autobusy

ELEKTRIZUJÚCA ROADSHOW: CEZ ALPY DO MARAKÉŠA

Turné odštartovalo v Nemecku, putuje po celej Európe a skončí v severnej Afrike. Hviezdou eBus Roadshow, ktorá v roku 2022 vstupuje do tretieho kola, je znova elektrický autobus MAN Lion’s City E. Vlani si podmanil zákazníkov, vodičov a pasažierov v 20 krajinách, pričom na cestách zvládol aj tie najťažšie poveternostné podmienky.

Dvadsať krajín a vyše 1000 zákazníkov je elektrizovaných! V roku 2021 pokračoval MAN Lion’s City E vo svojom európskom turné s nulovými emisiami a počas zastávok spôsobil patričný rozruch. Ohlasy na roadshow, ktorú MAN Truck & Bus sprevádzal na sociálnych médiách pod hashtagom #ElectrifyingEurope (Elektrifikujeme Európu), jasne ukázali, aký veľký je záujem o inovatívne e-busy. „V roku 2022 vstúpi roadshow do tretieho kola. Chceme dať príležitosť ešte väčšiemu počtu zákazníkov a dopravných operátorov, aby si vyskúšali náš plne elektrický autobus. Aby osobne zažili, aká fascinujúca môže byť elektrická mobilita,“ hovorí Rudi Kuchta, vedúci autobusovej obchodnej skupiny v MAN Truck & Bus a pokračuje: „Ešte jedna zaujímavosť: Nie sme ‚iba‘ na cestách v Európe, ale začiatkom roka 2023 si spravíme aj odbočku do Maroka. Vďaka tomu náš MAN Lion’s City E bude jeden z prvých európskych elektrických autobusov v Afrike.“

Kým v roku 2020 plne elektrický mestský autobus precestoval 15 európskych krajín, vlani navštívil už 20 štátov. „Vďaka presvedčivému dojazdu MAN Lion’s City E zvládol bez problémov aj dlhé vzdialenosti,“ konštatuje Rudi Kuchta. Počas turné sa Lion’s City E prezentoval svojím komplexným konceptom eMobility v mnohých dopravných spoločnostiach, na veľtrhoch a iných podujatiach. Upútal napríklad návštevníkov na berlínskom veľtrhu elektrických autobusov VDV ElekBu, na kongrese AMTU & ATUC v Španielsku, na výstave TRANSPOTEC v Miláne, na Medzinárodnom veľtrhu verejnej dopravy TRANSEXPO v poľských Kielciach či Veľtrhu dopravy v Dánsku. „Celkovo sme oslovili – alebo skôr doslova zelektrizovali – vyše 1000 klientov v 20 krajinách. Reakcia na náš e-bus bola prosto ohromujúca,“ hovorí Rudi Kuchta.

Len v samotnom Nemecku počas vlaňajšej roadshow MAN Lion’s City E prešiel od júna do októbra približne 12 000 kilometrov, pričom sa zastavil na 175 miestach a nadchol takmer 300 zákazníkov. Minulý rok vyrazil po prvý raz na turné aj plne elektrický kĺbový autobus Lion’s City 18 E, ktorý sa začal sériovo vyrábať v apríli 2021. Premával takmer paralelne na linkách v Kolíne nad Rýnom a Barcelone. „Vozidlá pre Kolín a Barcelonu sú súčasťou testovania v praktickej prevádzke. Naším cieľom je spolu s dopravnými spoločnosťami získať rozsiahle skúsenosti a na základe týchto poznatkov neustále zlepšovať naše mestské autobusy,“ vysvetľuje Rudi Kuchta.

Lion’s City E potvrdil svoj potenciál aj v zime

Od februára 2022 jazdí Lion’s City 12 E vo vysokohorskom prostredí v kantóne Graubünden (Švajčiarsko). Výzvou bola napríklad cesta z mesta Chur do St. Moritza, keď elektrický autobus musel v snehu a ľade prejsť cez alpský priesmyk Julier. „Napriek nepriaznivým poveternostným, a teda aj náročným jazdným podmienkam náš elektrický autobus bez problémov dosiahol najvyšší bod Julierpass, ktorý je v nadmorskej výške 2284 metrov,“ hovorí na margo komplexného testovania e-busov Rudi Kuchta. Vozidlo má byť súčasťou flotily Bus und Service AG viac ako rok – bude sa využívať v topograficky náročnej horskej oblasti, v dopravných špičkách alebo v noci, ale tiež v pravidelnej doprave v meste Chur a jeho okolí. Spoločnosť BuS AG sa rozhodla pre skúšobné nasadenie elektrického autobusu, pretože sa zaviazala čo najväčšmi znížiť emisie a hluk v miestnej verejnej doprave.

V susednom Rakúsku čakali na e-bus zimné podmienky. „Združenie cestovného ruchu v tirolskom regióne Seefeld testovalo náš Lion’s City E z hľadiska prevádzky v zime – a obstál na výbornú,“ hovorí Rudi Kuchta. Využíval sa okrem iných trás aj na linke skibusu do Wildmoosu a cez Leutasch, aby bezpečne, pohodlne a s nulovými lokálnymi emisiami vyviezol nadšencov zimných športov k lyžiarskym svahom.

Koncom minulého roka Lion’s City 12 E predviedol už aj v Litve, že je vhodný do každodennej prevádzky. Táto pobaltská krajina bola po prvýkrát súčasťou roadshow, pričom e-bus MAN prevádzkoval autobusový dopravca Kauno autobusai v meste Kaunas. V súčasnosti sa tento operátor spolieha na MAN Lion’s City EfficientHybrid: Od polovice roku 2021 jazdí v Kaunase, druhom najväčšom litovskom meste, 100 týchto moderných mestských autobusov. V rámci roadshow spoločnosť Kauno autobusai teraz otestovala e-bus MAN. „Vodiči, cestujúci aj zákazník boli z modelu Lion’s City 12 E a jeho výhod nadšení. Lepší elektrický autobus v skúšobnej prevádzke ešte nemali – taká bola jednomyseľná spätná väzba,“ hovorí Rudi Kuchta.

Rozbieha sa ďalšie kolo turné

Tento rok bude eBus Roadshow pokračovať a elektrické autobusy MAN opäť navštívia približne 20 krajín. A začiatkom roku 2023 vyrazí Lion’s City E po prvýkrát na turné mimo Európy: Zákazníkom, vodičom a novinárom sa predstaví v Maroku. Prezentácie aj testovacie jazdy sú naplánované v mestách Fés, Kenitra, Marakéš a Safi. Podobne ako v predchádzajúcich rokoch záujemci môžu najdôležitejšie momenty roadshow sledovať na sociálnych médiách MAN pod hashtagom #ElectrifyingEurope.