Elektrický van TGE

Dodávkové vozidlá

Elektrický van TGE

MAN začína s predajom plne elektrického vanu. Jeho nový eTGE s celkovou hmotnosťou 3,5 alebo 4,25 t je ideálne vybavený pre prevádzku v mestskom prostredí: na jedno nabitie má dojazd až 160 km a odvezie od 950 do 1700 kg.

Približne 70 percent ľahkých úžitkových vozidiel, ktoré sa využívajú v mestských oblastiach, najazdí menej ako 100 kilometrov denne, pričom dosahujú nízku priemernú rýchlosť. Takže elektrické vozidlá s teoretickým dojazdom do 160 kilometrov majú potenciál pokryť približne tri štvrtiny všetkej prepravy v centrách miest. Skôr či neskôr – tak ako je to pri mobilných telefónoch – bude úplne bežné nabíjať plne elektrické vozidlo na nasledujúci deň počas predchádzajúcej noci.

Časy nabíjania sa líšia: 40-kilowattová nabíjacia stanica nabije batériu za 45 minút na 80 percent. Pri využití súčasných wallboxoch bude MAN eTGE nabitý na 100-percentnú kapacity za menej ako 5,5 hodiny a približne deväť hodín to potrvá z bežnej 220-voltovej siete. Pri náležitej starostlivosti 36 kWh nabíjateľná batéria po desiatich rokoch a cca 2000 nabíjacích cykloch stráca iba 15 percent zo svojej kapacity. Je to aj vďaka tomu, že jednotlivé moduly so šiestimi alebo dvanástimi článkami sa dajú nezávisle vymeniť.

Batérie sú umiestnené pod podlahou nákladného priestoru, ktorý je mierne zvýšený – ako majú verzie s pohonom zadných kolies. Pre elektrický TGE si výrobca vybral synchrónny motor s maximálnym výkonom 110 kW. Poháňa predné kolesá, pričom najväčší krútiaci moment 290 Nm je k dispozícii okamžite a hocikedy – to vozidlu zabezpečuje veľkú agilnosť pri akejkoľvek prevádzkovej rýchlosti. Pri jazde maximálnou rýchlosťou 90 km/h je spotreba energie približne 20 kWh na 100 kilometrov.

Podobne ako objem nákladného priestoru ani asistenčné systémy neovplyvňuje elektrická technológia. Vozidlá eTGE prichádzajú s kompletným sortimentom štandardnej výbavy, medzi inými s navigačným systémom, vyhrievanými spätnými zrkadlami a ďalšími prvkami, ktoré prispievajú k jednoduchšiemu ovládaniu vozidla a bezpečnejšej prevádzke. Prirodzene, v základnom vyhotovení ostal aj asistent núdzového brzdenia (EBA) – ako pri všetkých vozidlách TGE

V počiatočnej fáze sa vozidlá MAN eTGE budú dodávať so štandardným rázvorom a vysokou strechou. Tento produktový rad je zacielený predovšetkým na flotilových zákazníkov a jeho súčasťou je koncept služieb vytvorený na mieru podľa ich potrieb. Na van MAN eTGE, ktorého cena je cca 69 500 eur, sú už podpísané prvé objednávky a kúpne zmluvy. Elektrické dodávkové vozidlá značky MAN začnú jazdiť vo veľkomestských aglomeráciách v Nemecku, Rakúsku, Belgicku, Francúzsku, Nórsku a Holandsku.