ELEKTRICKÝ TGM SKÚŠAJÚ V NOVOM ODVETVÍ

Nákladné vozidlá

ELEKTRICKÝ TGM SKÚŠAJÚ V NOVOM ODVETVÍ

Prvý truck MAN s batériovým elektrickým pohonom v sektore  obchodu so stavebnými materiálmi uviedla nedávno do prevádzky spoločnosť STARK Deutschland. Distribučný model eTGM, na financovaní ktorého sa podieľala spolková krajina Hesensko, bude na staveniská dodávať stavebný materiál.

STARK Deutschland je prvou nemeckou spoločnosťou na trhu stavebných materiálov, ktorá sa zúčastnila praktických skúšok pre eLogistics v spolupráci s Univerzitou aplikovaných vied z mesta Fulda. V centre pozornosti pri testovaní tejto aplikácie je dodávanie stavebných materiálov plne elektrickým nákladným vozidlom MAN eTGM v kombinácii s elektrickým vysokozdvižným vozíkom.

Pre eTGM ide o prvé nasadenie v sektore obchodu so stavebnými materiálmi, čo v praxi znamená novú oblasť využitia e-trucku na rozmanitejších trasách. Firma STARK Germany je súčasťou STARK Group so sídlom v Kodani a patrí k jedným z popredných predajcov stavebných materiálov v Nemecku. Má približne 260 pobočiek, v ktorých zamestnáva okolo 6000 pracovníkov a vytvára ročný obrat zhruba 2,5 miliardy eur.

„Je potrebné, aby sa na ceste k udržateľnej nákladnej doprave podieľali všetky odvetvia. Preto som veľmi rád, že o výkonnosti nášho elektrického trucku sme presvedčili STARK, zákazníka z oblasti stavebníctva. My v MAN sme pevne presvedčení, že elektrická mobilita je kľúčovou technológiou, s ktorou bude pretváranie dopravného sektora úspešné po ekologickej aj ekonomickej stránke.“ Tento praktický test bude prebiehať v regióne Rýn-Mohan v spolupráci s Univerzitou aplikovaných vied Fulda. Nabíjacie stanice s výkonom 55 kW boli zriadené v pobočkách Raab Karcher (značka spoločnosti STARK Germany) vo Frankfurte nad Mohanom a v Darmstadte – tam eTGM začína aj končí svoje distribučné trasy. V rámci praktického testu sa v nasledujúcich mesiacoch budú zbierať údaje, aby bolo možné preskúmať potenciál elektrických truckov v distribučnom sektore nákladnej dopravy.

Projekt, ktorým sa predajca stavebných materiálov pripojil k iniciatíve spolkovej krajiny Hesensko na podporu udržateľnej dopravy, odštartoval na sklonku minulého roka, keď bol uvedený do prevádzky distribučný MAN eTGM s celkovou hmotnosťou 26 ton. „Už v marci 2021 sa STARK Group zaviazala plniť cieľ Parížskej klimatickej dohody. Akvizíciou e-trucku a spustením projektu sa teraz ešte intenzívnejšie snažíme dosiahnuť túto métu v Nemecku – spolu s Univerzitou Fulda a našimi silnými dodávateľskými partnermi,“ hovorí Michael Knüppel, generálny riaditeľ STARK Germany.

Aj Christoph Huber, predseda predstavenstva MAN Truck & Bus Deutschland GmbH, zdôrazňuje aspekt udržateľnosti: „Dlhodobým cieľom je udržateľnejšia orientácia dopravného sektora v Nemecku. Ako výrobca úžitkových vozidiel chceme zásadne prispieť našimi vozidlami, ktoré jazdia lokálne bez emisií a zároveň poskytnúť našim zákazníkom komplexnú podporu na ceste k elektrickej mobilite vrátane poradenstva, školenia vodičov a výborného servisu.“ Michael Voll, vedúci poradenského oddelenia pre dopravné riešenia v MAN, dodáva, že konzultačný projekt v STARK Germany bol mimoriadne zaujímavý: „Najprv sme analyzovali potenciálne trasy v troch rôznych mestách. A potom sme na báze užšieho výberu zostavili pre klienta odporúčaný postup pri počiatočnom nasadení eTGM.“

Keďže vyše 95 % z približne 260 pobočiek v sieti STARK Germany už využíva zelenú elektrinu, uhlíková stopa projektu sa zlepšuje aj „tankovaním“ zelenej energie. Okrem toho najmä v mestských oblastiach je veľkou výhodou minimálna hlučnosť eTGM, ktorý sa na rozdiel od nákladných vozidiel so spaľovacím motorom pohybuje po cestách takmer nehlučne. „Po dvoch týždňoch prevádzky spätná väzba od našich zákazníkov potvrdzuje, že účasťou na spoločnom projekte spolu s Univerzitou aplikovaných vied vo Fulde sme urobili správne a predovšetkým priekopnícke rozhodnutie,“ hovorí Timo Kirstein, riaditeľ STARK Germany. „Sme si istí, že téma udržateľnosti bude v budúcnosti ešte silnejším faktorom úspechu.“

Dojazd modelu MAN TGM 26.360 E LL (také má oficiálne typové označenie) je až 200 km – podľa charakteru prevádzky a klimatických i topografických podmienok. Vozidlo poháňa elektromotorom s výkonom 264 kW (360 k), ktorý poskytuje maximálny krútiaci moment 3100 Nm. Prídavné zariadenia, napr. posilňovač riadenia, vzduchový kompresor a klimatizácia, sú ovládané elektricky a podľa aktuálnej potreby riadené systémom energetického manažmentu, ktorý šetrí energiu. Batérie možno nabíjať buď striedavým prúdom nabíjačkou s výkonom 22 kW, resp. 44 kW alebo „vysokovýkonným nabíjaním“ jednosmerným prúdom (až 150 kW/800 V). Súčasťou vybavenia vozidla je elektrický vysokozdvižný vozík s užitočným zaťažením až 2,5 tony, ktorý je poháňaný elektromotorom s výkonom 13 kW.