ELEKTRICKÝ ŤAHAČ TGM PRACUJE V PORSCHE

Nákladné vozidlá

ELEKTRICKÝ ŤAHAČ TGM PRACUJE V PORSCHE

Čistý a tichý transport komponentov do fabriky: Spoločnosť Porsche si objednala plne elektrický MAN eTGM na zásobovanie svojho závodu v Stuttgarte-Zuffenhausene.

Je to prvé vozidlo tohto druhu v Nemecku nasadené do bežnej prevádzky: 32-tonový kamión, ktorý jazdí bez emisií a takmer nehlučne, pribudol vo flotile zabezpečujúcej logistiku výroby spoločnosti Porsche. Centrála tejto prestížnej automobilky v súčasnosti pripravuje produkciu prvého modelu so 100-percentným elektrickým pohonom. Dodaním ťahača eTGM pre Porsche položil MAN ďalší míľnik na svojej mape elektrickej mobility, podľa ktorej sa od roku 2019 plánuje výroba prvej malej série týchto ekologických truckov.

„Zaradením eTrucku do logistiky výroby znamená pre Porsche ďalší krok na ceste k fabrike s nulovým dopadom na životné prostredie,“ vysvetľuje Albrecht Reimold, člen výboru pre výrobu a logistiku v Porsche AG. Za tým stojí komplexný ohľaduplný prístup k životnému prostrediu – aby spoločnosť nezanechávala žiadnu ekologickú stopu. Porsche napríklad posledné dva roky využíva výhradne energiu z obnoviteľných zdrojov vo všetkých prevádzkach a železničná doprava z výrobných závodov je bez výnimky elektrifikovaná. Okrem toho čoraz viac aplikuje elektrické vozidlá v celej svojej logistike (dodávky, nákladné vozíky, vysokozdvižné vozíky).

Elektrický truck MAN má typové označenie TGM 18.360 E 4×2 LL. Homologizovaný je v 18-tonovej hmotnostnej triede ako ťahač návesov, súprava vrátane návesu má celkovú hmotnosť 32 ton. Číslo 360 znamená počet koní eTrucku (265 kW). Energiu čerpá z lítium-iónových batérií s kapacitou 149 kWh, čo v praxi znamená dojazd 130 km. „S modelom eTGM spravili elektrické úžitkové vozidlá výrazný krok k zrelosti pre sériovú výrobu a teraz môžu v každodennej prevádzke spoľahlivo preukázať svoje silné stránky. Poznatky získané spoločne s Porsche v bežnej podnikovej logistike sa potom premietnu do prvej malej série, ktorú by sme chceli ponúknuť už v roku 2019,“ vysvetľuje Dr. Manuel Marx, šéf hlavného vývoja vozidiel v MAN. Popri zredukovanom hluku a nulových emisiách CO2 patrí medzi silné stránky elektrických vozidiel aj menšie opotrebovanie a menej náročná údržba.

Elektrický truck MAN sa využíva na dopravu medzi mestom Freiberg am Neckar, kde má svoju prevádzku logistický partner Logistics Group International GmbH a závodom Porsche v Stuttgarte-Zuffenhausene. Vďaka nasadeniu eTrucku sa na trase dlhej takmer 19 kilometrov zredukujú emisie CO2 o viac ako 30 000 kilogramov za rok. Vo Freibergu je inštalovaná aj nabíjacia stanica. Ide o prvý model z novej infraštruktúry rýchleho nabíjania vyvinutú v Porsche Engineering pre budúcu nabíjaciu sieť, ktorú bude prevádzkovať spoločný podnik Ionity. Pre distribučný eTruck je navrhnutý nabíjací výkon maximálne 150 kWh, a to umožňuje za 45 minút „natankovať“ eTGM na ďalších 100 kilometrov jazdy. Nabíjacia stanica – tak ako všetky nabíjacie stanice Porsche – bude napájaná iba prírodnou elektrinou, čiže energiou šetrnou k životnému prostrediu získanou z obnoviteľných zdrojov.