ELEKTRICKÉ VANY MAN TGE UŽ AJ V PARÍŽI

Dodávkové vozidlá

ELEKTRICKÉ VANY MAN TGE UŽ AJ V PARÍŽI

Pri dosahovaní svojich klimatických cieľov sa spoločnosti DHL Express France, GEODIS a SNCF Réseau spoliehajú na dodávkové vozidlá MAN eTGE.

Tento rok vstúpil MAN eTGE do každodennej služby u troch významných francúzskych hráčov v sektore logistiky a dopravy. Medzinárodná kuriérska služba DHL Express ho využíva na prepravu balíkov na tzv. prvej a poslednej míli svojich distribučných trás v 9. parížskom obvode. Elektrickú dodávku integrujú do flotily DistriGreen spoločnosti DHL Express France, ktorá vlani otvorila svoju pobočku v časti Porte d’Aubervilliers.

Na železničných staniciach Gare de Lyon a Gare de l’Est budú vany eTGE na krátkych trasách medzi dielňou a staveniskami prepravovať železničných servisných technikov a vybavenie spoločnosti SNCF Réseau, ktorá prevádzkuje francúzske železnice.

A do tretice: globálny poskytovateľ logistických služieb GEODIS využíva 3,5-tonovú elektrickú dodávku značky MAN na pracovné úlohy v rámci Paríža.

Tichý van MAN eTGE s pohonom na batérie je ideálny pre nasadenie v mestských oblastiach, kde dokáže využiť všetky svoje výhody: prevádzku na krátkych trasách bez lokálnych emisií, úctyhodné užitočné zaťaženie 950 kg a nákladný priestor s objemom 10,7 m3. Synchrónny elektromotor pod kapotou má výkon 100 kW. V podmienkach mestskej alebo prevažne mestskej prevádzky má van eTGE reálny akčný rádius 120 až 140 km, a to napriek tomu, že jeho špecifikovaný dojazd podľa nového testovacieho cyklu WLTP orientovaného najmä na osobné autá je len 114 km.

Pre svojich elitných francúzskych zákazníkov znamená eTGE tiež míľnik na ceste k revolúcii v doprave s dlhodobým cieľom znižovať emisie CO2 až na nulu. Skupina Deutsche Post DHL Group – materská spoločnosť DHL Express France – si napríklad stanovila cieľ do roku 2025 vykonávať 70 % jázd na prvej a poslednej míli s nulovými emisiami. Riaditeľ DHL Express France Philippe Prétat vysvetľuje: „V DHL dlhodobo hľadáme lepšie riešenia na zníženie emisií. Dali sme si cieľ, že do dvoch rokov zdvojnásobíme svoju „zelenú flotilu“, takže do konca roka 2020 by sme mali mať na cestách viac než 100 elektrických vozidiel.“

Van MAN eTGE výborne zapadá aj do stratégie preferovania čistých foriem pohonu v spoločnosti SNCF Réseau, ktorá hodlá postupne zabezpečovať logistické operácie na posledných kilometroch, resp. aj distribučné aktivity v mestských oblastiach výhradne elektrickými vanmi. Francúzsky železničný operátor začal do svojej flotily pridávať vozidlá na batérie už koncom roka 2015. Doposiaľ to boli len elektrické osobné autá, ale teraz k nim pribudol van MAN eTGE.

Pre svetovú prepravnú a logistickú spoločnosť GEODIS, ktorá už prevádzkovala druhú najväčšiu flotilu elektrických vozidiel v krajine, je MAN eTGE ideálnym riešením pre doručovanie zásielok na krátke vzdialenosti. Olivier Mélot, generálny riaditeľ prevádzky a expresných služieb v spoločnosti GEODIS, okomentoval nové prírastky do vozidlového parku takto: „Nová dodávka rozšíri našu elektrickú flotilu a pomôže nám splniť svoj záväzok pracovať na ekologickejšej logistike. Pri vývoji logistických riešení prepravy v mestách sa spoliehame na trvalo udržateľné metódy distribúcie.“