E-MOBILITA? SAMOZREJME!

Dodávkové vozidlá

E-MOBILITA? SAMOZREJME!

Quehenberger Logistics hodlá v budúcnosti prejsť na mestskú distribúciu tovarov, ktorá je maximálne ekologická. Významná rakúska dopravná a logistická firma preto nedávno zaradila do svojho vozidlového parku prvé tri vany MAN eTGE.

Zelenú livrej „e-mobility“, ktorú majú tri dodávkové vozidlá MAN eTGE jazdiace v okolí Salzburgu, si nemôžete nevšimnúť. Od apríla 2019 ich prevádzkuje rakúska dopravná a logistická spoločnosť Quehenberger. Kompaktné elektrické vany s celkovou hmotnosťou 3,5 t výborne dopĺňajú distribučné nákladné vozidlo MAN eTGM, ktoré Quehenberger používa v rámci svojej flotily už od minulej jesene. Uplatnia sa všade, kde je to potrebné a aj na miestach, kde by bol 26-tonový trojnápravový e-truck priveľký alebo príliš ťažký.

„Ponuka mestskej distribúcie bez emisií CO2 sa v budúcnosti stane nevyhnutnosťou,“ vysvetľuje Christian Fürstaller, generálny riaditeľ Quehenberger Logistics GmbH. A verí, že dodávkové vozidlá s pohonom na batérie poskytnú ďalšiu rozhodujúcu výhodu: „Elektrická mobilita je príležitosťou zmenšiť hustotu premávky v dopravných špičkách, keďže na zásobovanie možno využiť nočné i ranné hodiny.“

Okrem hluku z odvaľovania pneumatík je prevádzka elektrických vanov skutočne tichá, čo umožňuje začať s dodávkami tovarov skoro ráno. Quehenberger štartuje rozvoz pre zákazníkov, ktorí sídlia v centre Salzburgu, už pred svitaním o 4:30 – oveľa skôr, než ostatné distribučné vozidlá a mimo dopravnej špičky. A bez toho, aby boli vyrušovaní miestni obyvatelia.

Dodávkové vozidlá MAN eTGE však nielenže vychádzajú v ústrety potrebám obyvateľov miest, ale sú tiež navrhnuté tak, aby boli mimoriadne užívateľsky prívetivé pre vodičov pri ich každodennej práci. Ak ste sa domnievali, že batérie elektrických dodávok zvyčajne zaberajú časť prepravnej kapacity, zamyslite sa znova: eTGE ponúka nákladný priestor s objemom 10,7 m3. A či sú možné individuálne úpravy? Samozrejme: drevené obloženie stien v troch týchto vanoch eTGE bolo vyrobené špeciálne podľa požiadaviek Quehenbergera. Vozidlá s užitočným zaťažením cca 1000 kg prepravujú malé palety, malé a stredne veľké balíky, ale často aj závesný tovar zabezpečený proti pohybu poistnými tyčami. Okrem toho nákladný priestor poskytuje dostatok miesta nad hlavou, čo bola jedna z podstatných požiadaviek spoločnosti Quehenberger.

Elektrická dodávka eTGE vyniká aj rozsiahlou štandardnou výbavou, ktorá obsahuje napríklad prvotriedne sedadlo vodiča Comfort Plus, vyhrievané čelné sklo, informačno-relaxačný systém MAN Media Van Navigation, vyspelý systém núdzového brzdenia, aktívneho asistenta pre jazdu v pruhu LGS, signalizovanie prekážok po bokoch vozidla, zadnú kameru a svetlá s technológiou LED. Vďaka tomu je MAN eTGE efektívne, pohodlné a bezpečné vozidlo pre každodennú prácu.

Nabíjacia infraštruktúra pre všetky elektrické úžitkové vozidlá spoločnosti Quehenberger je situovaná v jej bergheimskom centre, ktoré leží zhruba 10 minút jazdy od Salzburgu. Odtiaľ elektrické vany aj e-truck každý deň štartujú na svoje trasy. Nabíjacia stanica s výkonom 22-kilowattov má vysokonapäťové zásuvky Mennekes AMMAX pre dodávkové vozidlá a wallbox Mennekes AMTRON pre 26-tonový eTGM.

Podobne ako v prípade dlhodobých prevádzkových testov elektrického zásobovacieho nákladného vozidla MAN eTGM poskytne Quehenberger empirické dáta aj z nasadenia vanov eTGE v reálnej distribúcii. Takto získané informácie – napríklad profily používania, dosiahnuté dojazdy a jazdné výkazy – pomôžu spoločnosti MAN priebežne vylepšovať jej vozidlá.