DYNAMICKÉ STRETNUTIE S MODELOM TGE

Dodávkové vozidlá

DYNAMICKÉ STRETNUTIE S MODELOM TGE

Presne 101 slovenských zákazníkov MAN využilo príležitosť osobne sa stretnúť s novým vanom TGE, ktorý sa začína u nás predávať hneď po Novom roku. 

Program prezentácie radu TGE, ktorú pre svojich klientov koncom novembra pripravil MAN Truck & Bus Slovakia, mal v podstate iba dva body: primerané množstvo teórie o novom modeli a veľa jazdenia. Tak, aby si potenciálni majitelia vyskúšali najnovší prírastok v segmente veľkých vanov v prostredí, kde mohol naplno predviesť výborné jazdné vlastnosti za každých podmienok.

Ideálnym miestom pre „rande“ bolo Centrum bezpečnej jazdy na Slovakia Ringu so všetkými jeho šmykľavkami, slalomami na suchom i klzkom povrchu, s odtrhovou plošinou, vyhýbacími manévrami dolu kopcom medzi gejzírmi vody… Vyskúšať si bezpečnostné systémy s veľkou dodávkou alebo so sedemmetrovým valníkom bola pre väčšinu účastníkov podujatia úplne nová skúsenosť. Takže ohlas na takýto štýl prezentovania novinky bol jednoznačne pozitívny.

Faktom je, že z hľadiska počtu „elektronických spolujazdcov“ a šírky ich záberu patrí rad TGE na špičku v triede. Veď okrem štandardných prvkov aktívnej bezpečnosti majú všetky verzie už v sériovom vyhotovení aj asistenta núdzového brzdenia EBA. Okrem toho je pre van MAN k dispozícii pôsobivý zoznam voliteľných asistenčných systémov: adaptívny tempomat so sledovaním odstupu (Front Assist), aktívny asistent udržiavania jazdného pruhu, stráženie mŕtveho uhla, monitorovanie priestoru okolo celého vozidla zostavou 16 ultrazvukových senzorov, asistent cúvania s prívesom, asistent pre bezpečné vycúvanie z parkovacieho miesta, kompenzácia bočného nárazového vetra, parkovací asistent, rozpoznávanie dopravných značiek… celkove takmer dve desiatky pomocníkov. Funkcie, ktoré títo „elektronickí spolujazdci“ obsahujú, podporujú vodičov v najrôznejších chúlostivých situáciách alebo aj vo vyslovene rizikových momentoch, akým čelia denne – na diaľniciach i v uliciach miest, pri manévrovaní v logistickom centre, pri parkovaní na malom priestore, v nepriaznivom počasí či pri chvíľkovej nepozornosti. Viaceré z asistenčných systémov si mohli hostia otestovať práve na tratiach Centra bezpečnej jazdy, ale i pri skúšobných jazdách v okolí Orechovej Potône.

Tri písmená TGE znamenajú Trucknology Generation Express a už to naznačuje, akú úlohu bude mať novinka v produktovej palete mníchovského výrobcu: agilný van vie pokryť všetky segmenty ľahkej dopravy, kde MAN doposiaľ nemal žiadneho hráča. Je k dispozícii v troch dĺžkach, troch výškach a piatich verziách celkovej hmotnosti: 3,0, 3,5, 3,88, 4,0 a 5,5 ton. Spolu s dostupnými stálymi prevodmi a rôznymi koncepciami pohonu (zadných, všetkých alebo predných kolies) vzniká širokospektrálna ponuka, z ktorej si jednotlivé odvetvia môžu vybrať svoj vlastný MAN TGE vyrobený na mieru. Samozrejme, že na prezentáciu importér priviezol verzie, ktoré všeobecne idú na Slovensku najviac na odbyt: dodávky, valníky, sklápač i skriňovú dodávku. Vyskúšať sa dali vozidlá s pohonom predných kolies i verzia 4×4, so 6-stupňovou prevodovkou aj s 8-stupňovým „automatom“. Celkove 9 kúskov na jazdenie a desiaty plnil funkciu statického exponátu.

Konfigurácie, ktoré sa predstavili na Slovakia Ringu, majú inšpirujúce parametre. Dodávkové vozidlá sú v ponuke s celkovou dĺžkou 5,98 m, 6,83 m a 7,39 m, pričom pri všetkých je na výber normálna, zvýšená a extra vysoká strecha. Od toho sa odvíja objem nákladného priestoru od 9,3 m3 až po 18,4 m3. Na podlahu štandardnej dodávky sa zmestia 4 europalety, dlhý a extra dlhý furgon ich odvezie 6. Najväčšia nosnosť dávkového vozidla dosahuje cca 1,5 tony (podľa verzie). Podvozok s kabínou umožňuje montáž nadstavby s dĺžkou do 5570 mm, resp. 4300 mm vo vyhotovení s dvojitou kabínou, šasi s jednoduchou kabínou ponúka užitočné zaťaženie až takmer do 1,8 t. Plocha podlahy valníka pri verzii so štandardnou kabínou má 7,1 m2 a pri najdlhšom variante až 9,6 m2.

Radový štvorvalec so zdvihovým objemom 1968 cm3 prepĺňaný turbodúchadlom a s medzichladičom stláčaného vzduchu má výkonové modifikácie 75 kW/102 k, 90 kW/122 k (v ponuke pribudne neskôr), 103 kW/140 k a 130 kW/177 k. Maximálna hodnota krútiaceho momentu sa pri jednotlivých motoroch drží v širokom rozsahu otáčok: 280 Nm (1400 – 2250 min-1), 300 Nm, 340 Nm (1600 – 2250 min-1) a 410 Nm (1500 – 2000 min-1).

Uvedenie vanu MAN TGE na slovenský trh je naplánované 1. januára 2018 a vtedy bude k dispozícii aj cenník.