DVA KONCEPTY Z BMC

Špeciálne vozidlá

DVA KONCEPTY Z BMC

Vnútropodnikové stredisko MAN Bus Modification Center (BMC) v nemeckom Plauene, ktoré sa špecializuje na individuálne úpravy autobusov, pripravilo na medzinárodnú výstavu pre turizmus a rekreáciu v Stuttgarte (13. až 21. januára 2018) pozoruhodné modifikácie nového vanu.

Prvotný impulz sa zrodil v rámci konverzie modelu TGE do kategórie BF3, čo sú sprievodné vozidlá, ktoré zabezpečujú prepravu nadrozmerných nákladov a zároveň slúžia ako pojazdné ubytovne pre posádky. Ale bez ohľadu na to, ako sa takéto vozidlá využívajú v pracovnom kontexte, MAN TGE možno prispôsobiť aj pre aktivity vo voľnom čase.

Táto téma nie je úplne nová. Už pred 90 rokmi spoločnosť MAN previedla na automobilovej výstave svoje prvé víkendové vozidlo. Aj v minulosti, rovnako ako dnes, výrobné haly v Plauene opúšťali najmä autokary s individuálnymi úpravami, či už ako tímové autobusy pre známe športové kluby, VIP autobusy pre hlavy štátov, na turné hudobníkov alebo ako obytné vozidlá luxusnej triedy. Na báze dlhoročných skúseností a aktuálnych požiadaviek rastúceho trhu konverzií BF3 vznikli dva inovatívne nápady – malé „obytné vozidlá“, ktoré ukazujú potenciál špecifických úprav.

Oba prototypy sú postavené na základe vanu MAN TGE so štandardným rázvorom, s pohonom všetkých kolies a vysokou strechou. Vozidlá poháňa 2-litrový vznetový motor s výkonom 130 kW/177 k. Prvý prototyp vychádza zo základnej predstavy variability duálneho využitia pre dve osoby, druhý koncept prichádza s klasickým riešením trvalo inštalovaného zariadenia. Ani jedno z vozidiel však nie je poňaté ako karavan v pravom zmysle slova. Ide skôr o solídny základ s množstvom priestoru na ďalšie úpravy podľa individuálnych požiadaviek zákazníkov. Duálny koncept interiéru s variabilnou konfiguráciou mobilného nábytku je totiž zacielený viac na ľudí, ktorí sa chcú venovať športovým a voľnočasovým aktivitám so svojím drahým vybavením, než na tých, čo by chceli naozaj cestovať karavanom na dovolenku. Inými slovami: počas týždňa MAN TGE prepravuje pracovné náradie a cez víkend „brigáduje“ ako vozidlo na transport horských bicyklov alebo teplovzdušných balónov.

„Naša druhá štúdia ide ešte o krok. Tu sme okrem malého umývacieho kútika inštalovali aj zdvíhaciu strechu, aká je bežne dostupná len pri menších obytných vanoch. Chceme tým prezentovať naše schopnosti a skúsenosti pri individuálnych úpravách vozidiel, ktoré sú predovšetkým v klasickom segmente B2B založené na modifikáciách autokarov pre firemných zákazníkov,“ povedal Heinz Kiess, senior manažér pre marketing a predaj v Bus Modification Center.

Úprava výšky podvozka a široké terénne pneumatiky, ktoré ešte zväčšujú svetlú výšku, berú do úvahy individuálny charakter týchto dvoch konceptov. Zásadne sa tým vylepšil aj ich potenciál pre jazdu v teréne.