DOPOSIAĽ NAJVÄČŠÍ ÚSPECH E-BUSOV MAN

Autobusy

DOPOSIAĽ NAJVÄČŠÍ ÚSPECH E-BUSOV MAN

Dopravný podnik VAG Nürnberg si od spoločnosti MAN Truck & Bus objednal 28 kĺbových autobusov MAN Lion’s City 18 E a 11 vozidiel Lion’s City 12 E. Norimberský prevádzkovateľ verejnej dopravy tak výrobcovi zadal doposiaľ najväčšiu objednávku na e-busy a súčasne úplne prvú na elektrické kĺbové autobusy. Elektrizujúci úspech!

Počas roadshow po Európe sa MAN Lion’s City E stal mimoriadne populárnym medzi vodičmi aj cestujúcimi a teraz už premáva v nemeckých mestách ako Hamburg, Mníchov, Wolfsburg, ale tiež v Belgicku i Luxembursku. A čoskoro sa objaví aj v norimberských uliciach: dopravný podnik „VAG Verkehrs-Aktiengesellschaft Nürnberg“ si od MAN Truck & Bus objednal 28 kĺbových e-busov MAN Lion’s City 18 E a ďalších 11 vozidiel Lion’s City 12 E. „Veľmi nás teší kontrakt so spoločnosťou VAG z Norimbergu na 39 našich elektrických autobusov. Je to dosiaľ najväčší úspech e-busov značky MAN pri predaji cez verejné obstarávanie. Súčasne ide o úplne prvú objednávku nášho plne elektrického kĺbového autobusu,“ hovorí Rudi Kuchta, riaditeľ divízie autobusov v spoločnosti MAN Truck & Bus.

Sériovú výrobu batériových elektrických mestských autobusov odštartoval MAN vlani začiatkom októbra vo fabrike v poľských Starachowiciach. Produkciu rozbehli 12-metrové autobusy Lion’s City E a kĺbový model MAN Lion’s City 18 E príde na rad v prvej polovici roka 2021. Prvé 18-metrové autobusy poputujú do Norimbergu. Dopravný podnik VAG Nürnberg vkladá svoju dôveru do spoľahlivých elektrických autobusov MAN Lion’s City E s osvedčenou technológiou batérií. „Aj v budúcnosti na našich autobusových linkách počítame s elektromobilitou. Naše nové mestské autobusy plánujeme nabíjať výlučne s využitím zelenej elektriny, vďaka čomu bude ich prevádzka úplne bez emisií a ešte aj tichá. Okrem toho poskytnú našim zákazníkom bezpečnosť a pohodlie,“ hovorí Josef Hasler, generálny riaditeľ dopravného podniku VAG.

Dvanásťmetrový MAN Lion’s City 12 E odvezie 88 cestujúcich, kĺbový Lion’s City 18 E prepraví až 120 ľudí. Veľká kapacita je výsledkom optimalizovaného sedenia v zadnej časti, kde nezaberá priestor veža spaľovacieho motora. Znamená to, že elektrický autobus má viac sedadiel a aj príjemnejšie svetelné podmienky v interiéri. Pohon e-busov MAN zabezpečuje centrálny motor za zadnou nápravou, resp. v prípade kĺbových vozidiel sú to dva centrálne motory – na druhej a tretej náprave. Dve poháňané nápravy zvyšujú stabilitu za jazdy a tým pádom aj bezpečnosť a dosahujú pri brzdení maximálnu rekuperáciu. Batérie namontované na streche vozidla majú inštalovanú kapacitu 480 kWh (sólo autobus) a 640 kWh (kĺbový autobus). Výrobca sa spolieha na sofistikovanú technológiu batériových článkov z modulárneho systému vyvinutého v rámci TRATON Group. Spoločnosť MAN tak počas celej životnosti batérií môže garantovať dojazd 200 km, v priaznivých podmienkach dokonca až 270 km.

Batérie sa dajú nabíjať zo siete vo vozovni alebo cez konektor CCS a sú zárukou jednoduchej integrácie do existujúcich prevádzkových procesov. „Toto bolo pre nás kľúčové kritérium. Autobusy nabíjame výlučne vo vozovni, preto potrebujeme spoľahlivé vozidlá s dlhým dojazdom,“ hovorí generálny riaditeľ VAG a dodáva: „Do našej poslednej verejnej súťaže sa prihlásilo osem výrobcov elektrických autobusov. Vybrali sme si MAN Lion’s City E. A tešíme sa, že prvé e-busy od MAN začneme používať v lete, keď bude hotová naša nová nabíjacia stanica.“ Norimberský dopravný podnik totiž medzi svojou vozovňou a dielňami buduje pre e-busy nabíjacie centrum s 39 stanovišťami. Dokončené má byť v polovici roka 2021.

Flotilu spoločnosti VAG Nürnberg tvorí spolu s novými vozidlami približne 200 autobusov s pohonom na naftu, zemný plyn, elektrinu aj s hybridnými systémami. Tri štvrtiny z nich dodala spoločnosť MAN Truck & Bus. „MAN je jediný dodávateľ, od ktorého budeme mať v najbližších rokoch všetky tri typy pohonu autobusov. Keď si objednávame nové vozidlá, dôležitými faktormi sú pre nás vždy otázky ekologického pohonu, inovácie a pokroku. Elektrickú mobilitu vidíme ako budúcnosť, ale nezabúdame, že mimoriadne dôležitý je pre nás aj servis a partnerstvo na báze spolupráce.“

Norimberský dopravný podnik a MAN už niekoľko rokov spolupracujú na testoch nových vozidiel. V súčasnosti v rámci dlhodobých skúšok VAG Nürnberg prevádzkuje autobusy Lion’s City 12 a Lion’s City 18 vybavené technológiou MAN EfficientHybrid. „Je to nielen vynikajúci zákazník, ale aj náš partner pri vývoji novej generácie vozidiel MAN Lion’s City,“ vysvetľuje Rudi Kuchta. Odborníci z VAG sú zapojení do vývoja nových modelov ako členovia odbornej poradnej skupiny pre mestské autobusy. „Sme radi, že vďaka ich neoceniteľným skúsenostiam prispeli k vzniku najmodernejšieho mestského autobusu, ktorý už získal niekoľko ocenení a teraz bude v plne elektrickej verzii definovať nové štandardy na norimberských cestách,“ uzatvára Rudi Kuchta.