DEBUT NA VEĽTRHU CARAVAN SALON

DEBUT NA VEĽTRHU CARAVAN SALON

Tento rok bude mať MAN Truck & Bus po prvý raz vlastný stánok na najväčšej svetovej výstave venovanej karavaningu Caravan Salon v Düsseldorfe (31. 8. – 8. 9. 2019), kde predstaví potenciál vanu TGE pre segment obytných vozidiel.

Vo svojom stánku MAN vystaví podvozok modelu TGE ako základ pre montáž čiastočne integrovaných obytných nadstavieb. Predvádzané vozidlá budú certifikované pre celkovú hmotnosť karavanov od 3,5 do 5,5 t. Okrem toho je TGE k dispozícii aj ako obytný van s prídavnými oknami. Vystavený bude tiež elektromechanický posilňovač riadenia, ktorý podporuje nové asistenčné systémy pre zaparkovanie a jazdu v pruhu (LGS).

Pokiaľ ide trakciu, MAN TGE ponúka vysokú úroveň flexibility. Pre karavany je napríklad veľmi príťažlivým riešením efektívny a hospodárny pohon 4×4. V porovnaní s pohonom predných kolies znamená iba malý prírastok pohotovostnej hmotnosti (zhruba na úrovni verzie s poháňanými zadnými kolesami). Pri tejto konfigurácii inteligentný systém pohonu všetkých kolies poskytuje maximálnu bezpečnosť a dostatočnú trakciu aj na dažďom rozmočených lúkach, zasnežených cestách v horách alebo na piesčitom povrchu. A to všetko bez zvýšenia spotreby paliva, ktoré býva pri pohone všetkých kolies bežné. Najprekvapujúcejšie zo všetkého je to, že pohon 4×4 vanu MAN sa zapne za 84 milisekúnd od okamihu, keď snímače zistia prešmykovanie predných kolies. Hnaciu silu potom systém variabilne rozdeľuje medzi prednú a zadnú nápravu. V normálnej prevádzke však MAN TGE 4×4 jazdí ako vozidlo s predným pohonom.

Do vanov modelového radu TGE sa štandardne dodáva 6-stupňová manuálne ovládaná prevodovka. Pre karavany výrobca ponúka medzi voliteľnými prvkami 8-stupňovú automatickú prevodovku s meničom krútiaceho momentu, ktorá je k dispozícii pre všetky typy pohonu. Samozrejme, že vodičovi poskytuje ešte vyšší komfort ovládania vozidla.

Bezpečnosť garantujú najlepšie asistenčné a bezpečnostné technológie v tejto triede – v prvom rade systém núdzového brzdenia EBA, ktorý MAN ako jediná značka na trhu veľkých vanov ponúka v štandardnej výbave. Skvelým pomocníkom vodiča je tiež aktívny LGS – táto vylepšená verzia pri mimovoľnom vybočení zo smeru vracia vozidlo späť do jazdného pruhu, pričom priamo využíva elektronický posilňovač riadenia. Medzi opciami zákazníci nájdu multikolíznu brzdu, asistenta pre rozbiehanie do kopca, monitorovanie únavy vodiča, rozpoznávanie dopravných značiek a adaptívny tempomat (ACC).

Aby sa predišlo pochybnostiam, treba povedať, že MAN nepredáva obytné autá a ani to neplánuje robiť. Na najdôležitejšej výstave karavanov sa MAN Truck & Bus zúčastňuje z iného dôvodu. Jeho cieľom je ukázať pôsobivé charakteristické znaky vanu MAN TGE ako základu pre karavany – hlavne pre jeho spoľahlivosť, dlhú životnosť, bezpečnosť, kvalitný servis a komfort.

Holandský klub karavanistov (NKC) sa už presvedčil, že van značky MAN sa výborne hodí do segmentu rekreačných vozidiel a v roku 2019 vyhlásil model Knaus Van TI PLUS 650 MEG postavený na šasi TGE za karavan roka v kategórii vozidiel s čiastočne integrovanou nadstavbou. Pri svojom hodnotení NKC ocenil technické charakteristiky i jazdné vlastnosti. Návštevníci veľtrhu Caravan Salon uvidia aj vynikajúce dielenské spracovanie – MAN TGE vyrába jedna z najmodernejších automobiliek na svete v poľskom meste Września. A môžu tiež zažiť TGE v „priamom prenose“, keďže v Düsseldorfe budú k dispozícii na skúšobné jazdy dva exempláre (karavan s čiastočne integrovanou kabínou a upravená kempingová dodávka).