ĎALŠIE VERZIE ELEKTRICKÉHO VANU

Dodávkové vozidlá

ĎALŠIE VERZIE ELEKTRICKÉHO VANU

V spolupráci s renomovanými výrobcami nadstavieb MAN Truck & Bus ponúka nové verzie modelu eTGE. Odteraz je k dispozícii variant so skriňovou nadstavbou a tiež valník alebo trojstranný sklápač.

Doteraz bol plne elektrický van značky MAN k dispozícii ako dodávka alebo vo verzii kombi na prepravu osôb. Aby MAN Truck & Bus ponúkol svojim zákazníkom ešte širší sortiment ľahkých úžitkových vozidiel, ponúka v spolupráci s renomovanými výrobcami eTGE so skriňovou nadstavbou, ako valník i trojstranný sklápač.

Model MAN eTGE so skriňovou nadstavbou už prevádzkuje obchodný reťazec s nábytkom v Holandsku. Využíva ho na ekologické doručovanie neraz objemných kusov nábytku v rámci Amsterdamu. Týmto krokom nábytkárska spoločnosť prispieva k zlepšeniu kvality ovzdušia v meste na rieke Amstel. Fakt, že čoraz viac spoločností uvažuje rovnakým spôsobom, sa odráža na aktuálnych štatistikách registrácií nových vozidiel v Európe (EU 27+3). Od januára do mája 2021 počet predaných batériových elektrických vanov s celkovou hmotnosťou medzi 3 a 6 tonami stúpol v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020 viac ako dvojnásobne – na zhruba 2200 vozidiel (+135 %).

„V novej skriňovej verzii sa eTGE stáva ešte atraktívnejším pre rozvoz tovarov. Pretože mnoho zákazníkov zo sektora mestskej distribúcie má záujem o veľký objem nákladného priestoru – buď na dodávanie množstva rozmerných on-line objednávok alebo na rozvážanie nábytku. Zároveň je stále dôležitejšie, obzvlášť v meste, znižovať emisie výfukových plynov a hluk. MAN eTGE so skriňovou nadstavbou je preto ideálnou kombináciou,“ vysvetľuje Martin Imhoff, vedúci produktového marketingu vanov v MAN Truck & Bus.

So skriňovou nadstavbou, ktorá má objem 13,5 m3, poskytuje MAN eTGE nákladný priestor dlhý 3280 mm, široký 2060 mm a vysoký 2000 mm (voliteľne 2200 mm). Nakladacia hrana je vo výške 1050 mm nad zemou. Prístup do nákladného priestoru uľahčujú výsúvacie schodíky so 4 stupienkami umiestnené v zadnej časti. Vo vnútri skrine na bokoch a vpredu sú koľajnice pre flexibilné a bezpečné upevnenie nákladu. Skriňová nadstavba je z produkcie spoločnosti SPIER Fahrzeugwerk z nemeckého Steinheimu.

Druhá novinka v produktovom rade MAN eTGE je určená na iné účely – pre komunálne služby, stavebný priemysel aj pre záhradníctvo a terénne úpravy. Tam sa uplatní elektrický valník alebo trojstranný sklápač a MAN takéto vozidlá teraz ponúka v spolupráci s nadstavbárom Schoon Fahrzeugsysteme z Wiesmooru (Nemecko). Korba má rozmery 3255 x 2040 mm (dĺžka x šírka), sklápacie bočnice sú vysoké 300 mm a do podlahy je integrovaných 10 upevňovacích ôk, každé dimenzované na napínaciu silu 500 daN. Valník má užitočné zaťaženie 820 kg, trojstranný sklápač odvezie 750 kg.

Pri nových vyhotoveniach vanu MAN eTGE zostali nezmenené technické parametre pohonnej sústavy: kapacita batérie je 35,8 kWh a výkon elektromotora 100 kW. Jeho krútiaci moment 290 Nm dodáva vozidlu vysokú úroveň agility potrebnej pre typický pracovný režim v mestskej distribučnej doprave. Podľa testovacej metodiky WLTP má dojazd 115 km, ale v reálnej prevádzke v meste prejde na jedno nabitie batérií 120 až 130 km (v závislosti od podmienok pri preprave).

Dôležitou výhodou modelu eTGE je rozsiahla výbava z hľadiska bezpečnostných prvkov, z čoho profitujú aj nové varianty. K sériovému vybaveniu patrí napríklad asistent núdzového brzdenia, aktívny asistent pre jazdu v pruhu, asistent rozjazdu do kopca, asistent diaľkových svetiel, identifikovanie únavy vodiča a korigovanie vplyvu bočného vetra. Parkovacie snímače vpredu a vzadu podporujú bezpečné manévrovanie v priestore nakladania a vykladania, zatiaľ čo LED reflektory a LED denné svetlá garantujú výbornú viditeľnosť. Čo sa týka komfortu pri práci, elektrická dodávka MAN má multifunkčný volant a sedadlo vodiča Comfort Plus, klimatizáciu Climatronic aj informačno-zábavný systém MAN Media Van Navigation.

Aby bol prechod na elektrickú mobilitu čo najplynulejší, MAN ponúka prevádzkovateľom vozidlových parkov poradenstvo od expertov z MAN Transport Solutions. Okrem iných vecí odpovedia na otázky týkajúce sa napríklad nabíjacej infraštruktúry, spravovania batérií a rentability. Prevádzkovatelia elektrických vozidiel MAN sa môžu spoľahnúť na profesionálnu podporu aj pokiaľ ide o služby. Servisné tímy MAN sú kvalitne pripravené na údržbu i opravy elektrických vozidiel a dielne majú špeciálne vybavenie.