Ďalšie ťaháky pre trucky novej generácie

Nákladné vozidlá

Ďalšie ťaháky pre trucky novej generácie

Vďaka úplne novým sofistikovaným prvkom výbavy budú nákladné vozidlá z najnovších modelových radov TGX, TGS, TGM a TGL ešte bezpečnejšie, efektívnejšie, ale tiež digitalizovanejšie, pričom sa ďalej zlepší komfort ich používania.

Kamerový systém MAN OptiView namiesto konvenčných zrkadiel, podpora pri jazde MAN CruiseAssist, ďalšie úspory paliva až do 3,7 percent alebo aktualizácie cez internet prostredníctvom MAN Now a nové digitálne služby… Toto je len časť z inovácií, ktoré prídu na trh v priebehu 2. polroka 2021 a začiatkom roka 2022, aby poskytli vodičom a dopravným spoločnostiam trvalé výhody pri ich každodennej práci.

„Vieme, že biznis našich zákazníkov nestagnuje, takže aj my v MAN neprestávame zdokonaľovať naše produkty. Pracujeme na tom, aby naša nová generácia truckov bola efektívnejšia, bezpečnejšia, novátorskejšia a ešte viac pozornosti venujeme zjednodušovaniu každodennej práce našich zákazníkov a vodičov, vďaka čomu sme spoľahlivý a kompetentný partner,“ hovorí Göran Nyberg, člen predstavenstva pre predaj a zákaznícke riešenia v MAN Truck & Bus.

Inovatívni asistenti

Čo sa týka nových produktov, tak jedným z hlavných ťahákov je MAN OptiView. Tento nový voliteľný systém nahrádza tradičné vonkajšie zrkadlá – pracuje iba s kamerami umiestnenými na prednej časti, resp. bokoch kabíny. Kamerový systém premieta situáciu okolo vozidla na dvoch veľkých displejoch s vysokým rozlíšením, ktoré sú umiestnené na stĺpiku A, ďalšie vizuálne informácie zobrazuje displej mediálneho systému. Vodič má na výber viacero zobrazení a každé z nich dôsledne eliminuje mŕtve uhly, zlepšuje prehľad a predovšetkým výrazne zvyšuje bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky. Do konceptu je integrovaná aj funkcia asistenta odbočovania.

K ešte bezpečnejšej jazde prispieva nový asistent, ktorý pomáha vyhnúť sa kolíziám pri zmenách jazdných pruhov. Ide o rozšírenie predchádzajúcej podpory pre jazdu v pruhu: V prípade bezprostredne hroziacej zrážky systém aktívne zasiahne do riadenia a predíde kolízii. Nová funkcia MAN CruiseAssist zasa poskytuje ďalšiu formu elektronickej pomoci pri vedení vozidla: Pri prevádzke na diaľnici dokáže trucky TGX a TGS nezávisle riadiť, brzdí i akceleruje, a to aj v prípade zápchy. Hoci vodič musí mať ruky stále na volante, systém mu veľmi uľahčuje prácu a ponúka významné výhody v oblasti bezpečnosti. Oba tieto prvky sú k dispozícii od júla 2021. Asistenčné systémy pre predchádzanie kolíziám, podporu pri zmene jazdného pruhu a pre odbočovanie, ktoré sú už k dispozícii pre modely TGX a TGS, si od októbra možno objednávať aj na vozidlá TGM.

Aj nový asistenčný kamerový systém pre odbočovanie s funkciou varovania od MAN Individual poskytuje viac bezpečnosti – najmä pre staršie vozidlá, do ktorých sa dá namontovať dodatočne.

Udržateľná efektívnosť

Pokiaľ ide o hospodárnosť, nákladné vozidlá MAN novej generácie, ktoré sú vďaka spotrebe paliva zredukovanej až o 8,2 % už teraz veľmi efektívne, budú jazdiť ešte úspornejšie.

Nová funkcia dynamického nastavenia krútiaceho momentu a zníženie rýchlosti pri jazde na voľnobeh tiež vplývajú na zredukovanie spotreby paliva. V kombinácii s vysoko účinnou prevodovkou MAN TipMatic 12, ktorá sa teraz štandardne dodáva do bežných ťahačov návesov a so zdokonalenou aerodynamikou (kamerový systém namiesto vonkajších spätných zrkadiel, nová slnečná clona pre kabíny GM a GX), dokážu motory D26 dosiahnuť v diaľkovej doprave ďalšiu úsporu paliva až 3,7 %.

Pohľad do budúcnosti digitalizácie

Manažéri flotíl budú mať radosť z rozšírenej palety aktualizovania funkcií cez internet a nových funkcií v bezplatnej aplikácii MAN Driver App, čo tiež prispieva k efektivite. Nástroj na analyzovanie nasadenia vodičov a vozidiel – MAN Perform – bude aktualizovaný v druhej polovici roka 2021, resp. do začiatku roka 2022. Poskytne nové prvky, napríklad automatické správy o vozidlovom parku a vodičoch aj možnosť integrovať ďalšie údaje súvisiace s výkonmi.

A nakoniec ešte jedna zaujímavá informácia: Digitálna ponuka v rámci novej generácie truckov MAN rastie aj v dôsledku toho, že aplikácia MAN Driver App má popri predchádzajúcich i nové funkcie ako podpora kontroly odjazdu a hlásení škôd, vyhľadávanie servisov MAN alebo krátke inštrukcie ohľadne prevádzky. Okrem ďalších 8 jazykových verzií ide predovšetkým o odporúčania vodičom zamerané na ekonomický štýl jazdy a v spojení so službou MAN Perform ponúka aj vysvetlenia vyhodnotení analýzy individuálneho štýlu jazdy pomocou aplikácie. To umožňuje vodičom využívať novú generáciu nákladných automobilov MAN ešte komfortnejšie a dopravcovia profitujú z ešte väčšej produktívnosti. Všetko duchu základnému princípu MAN: Simplifying Business.