Ďalší úspech dizajnérov MAN

Autobusy

Ďalší úspech dizajnérov MAN

Model Lion’s City E dosiahol ďalší triumf: porota Automotive Brand Contest udelila plne elektrickému mestskému autobusu značky MAN prestížnu medzinárodnú cenu za dizajn v kategórii úžitkových vozidiel.

Nemecká rada pre dizajn vo svojej súťaži pre automobilové značky každoročne oceňuje výnimočný produktový a komunikačný dizajn. Porota zložená z novinárov, dizajnérov, expertov na komunikáciu a akademikov udeľuje ceny celkove v 13 kategóriách a 4 špeciálnych kategóriách. Autobus MAN Lion’s City E vyhral prestížne ocenenie v kategórii Úžitkové vozidlá. „Automotive Brand Contest je jedinou nestrannou medzinárodnou dizajnovou súťažou pre automobilové značky, takže konkurencia je tvrdá. O to viac nás teší, že MAN Lion’s City E vyhral,” hovorí Rudi Kuchta, riaditeľ autobusovej obchodnej skupiny v MAN Truck & Bus. „Ocenenie ukazuje, ako bol prijatý dizajn nášho elektrického autobusu. Za tým všetkým je vysoko motivovaný tím, ktorý počas posledných rokov odviedol skvelú prácu. Je to niečo, na čo naozaj môžeme byť hrdí.”

Jedným z faktorov, ktoré rozhodli o víťazstve modelu MAN Lion’s City E, je jeho nadčasový, moderný a výrazný vzhľad. „Naši dizajnéri rozvinuli dômyselný koncept novej generácie mestských autobusov do priekopníckeho dizajnu e-mobility. Objavil sa elektrický autobus, ktorý má svoj vlastný dizajn, ale súčasne je okamžite jasné, že patrí do novej rodiny MAN Lion’s City,“ povedal Stephan Schönherr, viceprezident pre dizajn autobusov a muž zodpovedajúci za štylistické riešenie autobusov MAN a NEOPLAN. A dodáva: „Táto najnovšia cena z Automotive Brand Contest a mnoho ďalších ocenení vrátane iF Design Award 2020 presvedčivo potvrdzujú skvelú prácu, ktorú odviedol náš tím. Podčiarkujú tiež našu základnú ideu, že autobusy navrhované pre potreby mestskej dopravy dneška a zajtrajška musia vyzerať tiež príťažlivo.“

Porota ocenila nadčasový štýl aj celkový koncept

Elegantný dizajn zvýrazňujúci kontúry plne elektrického autobusu prináša do mestských ulíc nový štýl, ktorý okamžite upúta pozornosť. Okrem toho dizajnové prvky charakteristické pre tento model zdôrazňujú špecifický rys vozidla: jeho elektrický pohon. Obzvlášť príťažlivo pôsobí dynamická „čepeľ“ na oboch stranách prednej časti karosérie a atraktívny vzhľad kompletizujú ideálne proporcie štruktúry strechy.

Za pôsobivým exteriérom nezaostáva ani optimalizovaný priestor pre cestujúcich s bezbariérovým prístupom, pričom zaujímavým prvkom je modifikovaná zadná sekcia. Uvoľnené  miesto, ktoré v konvenčných verziách zaberá dieselový motor, dizajnéri kreatívne využili a vzadu vytvorili presvetlenú časť so štyrmi ďalšími sedadlami. Porota ocenila dynamické nadčasové línie, vďaka ktorým autobus získal svoj osobitý štýl a kvitovala tiež použitie nových technológií a materiálov na zníženie hmotnosti. „Celý exteriér je segmentovaný. Koncept farieb, čalúnenia a osvetlenia vytvára v interiéri pocit svetla a priestrannosti. Ergonomicky navrhnutá kabína vodiča má pôsobivo vysokú úroveň funkčnosti,“ uvádza sa vo verdikte jury.

Víťazom nie je „len“ dizajn

Model MAN Lion’s City E sa po prvýkrát predstavil verejnosti na výstave IAA 2018. Odvtedy zapôsobil na každého svojou inteligentnou konštrukciou a špičkovou technológiou. Vďaka dôkladne premyslenému celkovému konceptu a so svojou osvedčenou technológiou batérií ponúka operátorom mestskej hromadnej dopravy čo najjednoduchší vstup do sveta e-mobility. „Stále viac operátorov si to váži,“ komentuje Rudi Kuchta. Dvanásťmetrová verzia modelu Lion’s City E odvezie 88 cestujúcich, 18-metrový model má prepravnú kapacitu 120 cestujúcich. Plne elektrická pohonná sústava krátkeho modelu generuje výkon od 160 kW po maximálnych 240 kW a pri kĺbovom variante v rozsahu 320 kW až 480 kW. Energiu dodávajú modulárne batérie s inštalovanou kapacitou 480 kWh, resp. 640 kWh v 18-metrovej verzii. Autobus MAN Lion’s City E spoľahlivo dosahuje dojazd 200 km počas celej životnosti batérií (v optimálnych podmienkach dokonca až 270 km).