ČISTÁ A TICHÁ DISTRIBÚCIA V OÁZE KĽUDU

Dodávkové vozidlá

ČISTÁ A TICHÁ DISTRIBÚCIA V OÁZE KĽUDU

Spoločnosť „Johann Fischer“, tradičný dopravca na nemeckom ostrove Norderney, rozšíril svoju flotilu o tri vany MAN eTGE. Dodávky s plne elektrickým pohonom sú ideálne pre rozvoz tovaru v lokalite, kde si dovolenkári chcú užiť kľud, pohodu a čerstvý vzduch.

Ostrov Norderney, oáza kľudu, odpočinku a čistého vzduchu, leží na severe Nemecka (administratívne patrí k Dolnému Sasku) uprostred Waddenského mora a od roku 2009 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. A keďže ide o klimatický kúpeľný rezort, miestny dopravca Georg Fischer začal vlani využívať elektrickú mobilitu. Narodil sa v Norderney a reprezentuje už štvrtú generáciu rodiny, ktorá má na tomto ostrove dopravnú spoločnosť „Johann Fischer“. Prevádzkuje flotilu s 35 vozidlami MAN – medzi nimi niekoľko ťahačov a od jesene aj tri vany eTGE. S elektrickými dodávkovými vozidlami chce ísť príkladom. Norderney je známy v celom Nemecku aj mimo neho a návštevníci ostrova majú vzťah k prírode. „Ak dáme dobrý príklad tu, bude sa šíriť,“ hovorí šéf firmy. Vedie jednu z prvých spoločností pôsobiacich na ostrove v Severnom mori, ktorá prechádza na elektrickú mobilitu.

Zásobuje obchody aj hotely na ostrovoch

Georg Fischer reprezentuje „distribučné centrum“ pre Norderney a ďalšie ostrovy. Jeho hlavnou činnosťou je rozvoz tovarov pozdĺž pobrežia Severného mora. Prevádzkuje veľký sklad na pevnine v meste Norden, kde ostatní dopravcovia vykladajú tovar a spoločnosť „Johann Fischer“ odtiaľ zásobuje reťazce obchodov s potravinami, drogérie, ale prepravuje dokonca i stavebný materiál. Svoju flotilu má špeciálne prispôsobenú prevádzke na ostrovoch a zamestnáva 85 pracovníkov – vodičov i personál skladov v Nordene a na Norderney. Väčšie trucky sa síce môžu dopraviť na ostrov trajektom, lenže nesmú jazdiť po ostrove, a tak tovar treba vyložiť v sklade dopravcu vedľa prístavu. Potom sa nakladá do menších vozidiel vrátane elektrických eTGE, ktoré úzkymi uličkami mestečka Norderney distribuujú nápoje, potraviny a rôzne zásielky do hotelov, penziónov a obchodov. Aj batožiny rekreantov do ich dočasných domovov rozvážajú elektrické vany.

Tri dodávky eTGE považuje Georg Fischer za ideálny prírastok vo svojom vozidlovom parku. Vzhľadom na vzdialenosti v rámci ostrova je ich dojazd do 130 km úplne postačujúci – jedno nabitie batérie často vystačí na dva plné pracovné dni. Trojica elektrických vanov využíva nabíjačky inštalované priamo v objekte dopravnej spoločnosti. A prevádzka eTGE je nehlučná, takže neruší turistov, ktorí na Norderney hľadajú pokoj a ticho. Šéf firmy je presvedčený aj o komforte za volantom e-vanu: „Na elektrický pohon si rýchlo zvyknete. Elektrická dodávka nemá radiacu páku a dodáva na poháňanú nápravu plný výkon.“ Okrem toho dodávky eTGE ponúkajú všetko, na čo je u značky MAN zvyknutý dlhé roky. „Som absolútne presvedčený o kvalite svojich vozidiel MAN, o ich precíznom vypracovaní a spoľahlivosti – nikde nič nevŕzga ani neškrípe,“ dodáva Georg Fischer.