BMC PLAUEN ODOVZDALO 500. PRESTAVANÝ MAN TGE

Dodávkové vozidlá

BMC PLAUEN ODOVZDALO 500. PRESTAVANÝ MAN TGE

Individuálne požiadavky zákazníkov, ktoré sú nad rámec sériovej výroby modelového radu TGE, realizuje MAN Bus Modification Center v nemeckom meste Plauen. Záujem o fabrické vyhotovenie špecifických modifikácií potvrdil najnovší míľnik: v plauenskom BMC odovzdali zákazníkovi 500. prestavaný MAN TGE.

Jednotka s pátracími a záchranárskymi psami z regionálnej dobrovoľníckej humanitárnej organizácie Johanniter-Unfall-Hilfe v Straubingu-Bogene (južné Nemecko) si vlani v decembri prevzala 8-miestne kombi TGE vyhotovené v MAN Bus Modification Center v Plauene podľa vlastnej špecifikácie zákazníkov. Bolo to 500. vozidlo z modelového radu TGE prestavané v tomto závode. Odvezie 8 cestujúcich (vrátane vodiča) a vzadu prepraví 4 boxy pre psov.

Záchranári so psami z „Johanniter-Unfall-Hilfe“ idú do akcie vždy, keď treba hľadať stratených alebo nezvestných. Ich úlohou je nájsť týchto ľudí s pomocou cvičených psov. V zadnej časti interiéru je množstvo priestoru pre vyberateľné boxy na komfortný transport štvornohých pátračov.

Pre klientov, ktorí si potrebujú neštandardný van MAN TGE, ponúka BMC rad výhod: úpravy dodávkových vozidiel v plauenskom závode robí vysokokvalifikovaný tím zamestnancov, čo je zárukou, že celý proces prestavby spĺňa striktné kvalitatívne normy MAN a prestavba pochádza od jedného dodávateľa. Ďalšou výhodou je, že garancia a záručné podmienky na kompletné vozidlo sú v súlade so štandardmi MAN.

Päťsté prestavané vozidlo je MAN TGE 3.180 4×4 s 2,0-litrovým prepĺňaným dieselovým motorom s výkonom 177 k. Ide o model s normálnym rázvorom (3640 mm) a vysokou strechou (2590 mm), ktorý ponúka ideálne priestorové parametre pre potreby tímu Johanniter-Unfall-Hilfe. Zákazník si objednal variant s pohonom všetkých kolies, aby mal istotu, že sa dostane všade, kam potrebuje – aj po nespevnených cestách.

Medzi špeciality, ktoré experti z BMC implementujú do vozidiel na prepravu osôb, patrí systém koľajničiek pre flexibilné zmeny rozmiestnenia sedadiel, v ponuke sú tiež samostatné sedadlá s lakťovými opierkami, na prianie aj s nastaviteľným sklonom operadiel. Navyše interiér môže byť obložený prídavnou tepelnou i zvukovou izoláciou a pre ľahšie nastupovanie si možno objednať bočný schodík, ktorý sa vysúva automaticky alebo elektricky ovládané bočné posuvné dvere.

Pri prestavbách pre hasičské zbory môže BMC pridať do zadnej časti priestor na odkladanie výbavy alebo skladací stôl medzi druhý a tretí rad sedadiel (na operatívne porady). Nie je problém zvýšiť podvozok či nainštalovať na strechu stožiar s osvetlením. A, samozrejme, k špecifickej výbave patrí systém výstražných svetiel – strešná rampa s LED majákmi, predné blikajúce svetlá a siréna.

Stredisko BMC začalo pracovať na prestavbách vozidiel TGE v apríli 2017 a zhruba o 32 mesiacov neskôr dodalo už 500. vozidlo. Väčšina z nich – až 70 % – smerovala do Nemecka, zvyšok vyexpedovali do ďalších krajín Európy. Podľa Heinza Kiessa, vedúceho predaja a marketingu plauenského MAN Bus Modification Center, kľúčom k ich úspechu je flexibilnosť: „V prvom rade TGE je skvelé vozidlo, a teda vynikajúci základ, na báze ktorého môžeme v BMC splniť takmer každé prianie.“ A zákazníci sú spokojní, podobne ako tím záchranárov z Johanniter-Unfall-Hilfe zo Straubing-Bogen.