Bezpečná cesta do školy: MAN opäť pripravil kampaň zameranú na bezpečnosť detí

Bezpečná cesta do školy: MAN opäť pripravil kampaň zameranú na bezpečnosť detí

Po úspešnej premiére v roku 2020 spoločnosť MAN Truck & Bus opäť pripravila kampaň zameranú na bezpečnosť detí v cestnej premávke. Odborníci z lokálnych združení pre bezpečnosť na cestách a experti z MAN ProfiDrive navštevovali základné školy v oblasti Mníchova, aby školákom ukázali, čo je dôležité pri šoférovaní autobusu. Ale najmä to, aké nebezpečenstvo predstavuje mŕtvy uhol. Sprevádzal ich autobus MAN Lion’s City vybavený modernou bezpečnostnou technológiou.

  • Chrániť deti: MAN Truck & Bus pokračoval v úspešnej kampani venovanej bezpečnosti na cestách
  • Kampaň sa zamerala na vysvetľovanie mŕtveho uhla
  • Školenia pre deti absolvovalo vyše 2000 žiakov základných škôl v okolí Mníchova
  • V mestskej premávke pomáha vodičom asistent odbočovania od MAN s rozpoznávaním chodcov a funkciou aktívneho varovania

Účastníkmi dopravných nehôd sú každoročne, žiaľ, aj deti. K mimoriadne nebezpečným situáciám dochádza často na križovatkách, keď vodič pri odbočovaní prehliadne dieťa idúce vedľa vozidla pešo, na kolobežke alebo na bicykli. „Následky nehôd v dôsledku mŕtveho uhla alebo pri odbočovaní sú obvykle vážne,“ hovorí Heinrich Degenhart, odborník z MAN ProfiDrive a dodáva: „Preto naša tohtoročná kampaň venovaná bezpečnosti na cestách bola zameraná na vysvetľovanie mŕtveho uhla.“ Vyše 2000 detí, žiakov z 1. až 4. ročníka, sa počas kampane dozvedelo, na čo si majú dávať pozor pri prechádzaní cez križovatky a kde sa môžu vyskytovať mŕtve uhly.

„Používali sme aj plachtu v tvare trojuholníka, pomocou ktorej sme deťom názorne ukázali, aký veľký je pri autobuse mŕtvy uhol. Je dôležité, aby si žiaci sami uvedomili, že výhľad vodiča môže byť limitovaný a že v mŕtvom uhle môže zmiznúť celá trieda,“ hovorí Heinrich Degenhart. Preto bol na turné aj MAN Lion’s City 12 G. „Pozornosť žiakov je väčšia, keď môžu veci spoznávať cez vlastnú skúsenosť a čo sa takto naučia, zapamätajú si dlhšie.“ Deti si tiež precvičili čakanie na autobus, ako sa správne zoradiť a na čo treba dbať, keď autobus príde na zastávku.

 

Školenia inšpirujú učiteľov aj žiakov

Kampaň zameranú na bezpečnosť detí počas cesty do školy spustil MAN Truck & Bus už v roku 2020 a teraz v nej pokračuje. „Prevziať spoločenskú zodpovednosť a postaviť sa za bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky je pre nás samozrejmosťou,“ hovorí Rudi Kuchta, riaditeľ autobusovej obchodnej jednotky v MAN Truck & Bus. Zámerom školení bolo ukázať deťom, na čo si majú dávať v doprave pozor. Experti na bezpečnosť cestnej premávky spolu s inštruktormi MAN ProfiDrive pripravili počas uplynulých mesiacov celkove 13 podujatí na mnohých základných školách v oblasti Mníchova a nadchli žiakov aj učiteľov: „Kampaň „Mŕtvy uhol“, ktorú zorganizovalo združenie pre bezpečnosť cestnej premávky „Verkehrswacht München“ v spolupráci s MAN, je mimoriadne dôležitou skúsenosťou hlavne pre žiakov našich základných škôl, aby si uvedomili nebezpečenstvá v cestnej premávke,“ hovorí Lisa Alonso Sánchez, učiteľka na základnej škole v Haare.

 

Inovatívna technológia od MAN podporuje vodičov v mestskej premávke

Aby cestná doprava bola čo najbezpečnejšia, MAN sa nezameriava „len“ na ďalšie vzdelávanie a školenia vodičov, cestujúcich, cyklistov a chodcov, ale predovšetkým na inovatívne technológie. „Ďalšie zvyšovanie bezpečnosti všetkých účastníkov cestnej premávky je to, čo nás ženie vpred. Preto naše skúsenosti a odborné znalosti dôsledne vkladáme do vývoja inovatívnych asistenčných systémov,“ hovorí Rudi Kuchta. Špeciálnu podporu pri jazde v meste poskytuje vodičom asistent odbočovania s rozpoznávaním chodcov a aktívnym varovaním – účinné opatrenie proti nehodám spôsobeným mŕtvym uhlom. Okolie vozidla monitorujú kamery a pri hroziacej nebezpečnej situácii či kolízii systém vizuálne aj akusticky vystríha vodiča.