Autokar Lion’s Coach získal titul „Coach of the Year 2020“

Autobusy

Autokar Lion’s Coach získal titul „Coach of the Year 2020“

Medzinárodná porota novinárov špecializovaných na autobusy zvolila MAN Lion’s Coach za „Coach of the Year 2020“. Jury, ktorú tvoria experti z 22 krajín, ocenila na novom autokare koherentný koncept – spojenie hospodárnosti prevádzky s komfortom a spoľahlivosťou – a bodoval tiež osobitý dizajn MAN.

Podarilo sa! Nový MAN Lion’s Coach získal prestížne ocenenie „Coach of the Year 2020“ (Autokar roka 2020), a to len dva roky po svojom oficiálnom uvedení na trh. Cenu odovzdali top-manažérom autobusovej divízie MAN Truck & Bus v rámci otváracieho ceremoniálu veľtrhu Busworld 2019 na bruselskom výstavisku. Autokar MAN Lion’s Coach zapôsobil na porotu zloženú z 22 európskych odborných novinárov celkovým konceptom a praktickosťou. Titul „Coach of the Year“, ktorý sa udeľuje už tri desaťročia, je považovaný za najdôležitejšie medzinárodné ocenenie v sektore zájazdových autobusov.

Joachim Drees, generálny riaditeľ spoločnosti MAN Truck & Bus SE, povedal: „Sme mimoriadne pyšní, že náš nový MAN Lion’s Coach odbornú porotu zaujal a vyhral túto prestížnu cenu. Ocenenie Coach of the Year je dokonalým potvrdením mnohých rokov oddanej a tvrdej práce celého tímu. Divízia autobusov a mnohé ďalšie oddelenia neúnavne pracovali na tom, aby vyvinuli výnimočné vozidlo a úspešne ho uviedli na trh. Hlasovanie tejto poroty jednoznačne ukazuje, že s modelom Lion’s Coach sa nám podarilo niečo jedinečné.“

Začiatkom septembra 22-členná porota pozvala piatich výrobcov autobusov z celej Európy na Coach Euro Test v rumunskom meste Sibiu. Po týždni komplexného testovania, mnohých skúšobných jazdách a intenzívnych technických debatách sa jury rozhodla, že jasným víťazom súťaže „Coach of the Year 2020“ sa stane MAN Lion’s Coach. Novinárov špecializovaných na autobusy mimoriadne zaujal ucelený koncept – spája sa v ňom hospodárnosť, komfort i praktickosť – a aj spôsob, akým sa vo vozidle prelína inovatívna technológia s moderným dizajnom. Nadchlo ich super kvalitné pracovisko vodiča a výnimočne dobré ovládanie autokaru, vyzdvihli tiež novú vysoko výkonnú a neuveriteľne efektívnu pohonnú sústavu. Porota tiež ocenila inteligentné integrovanie zdvíhacej rampy pre invalidný vozík nad prednú nápravu, vďaka čomu sa zvýšila flexibilita využívania autobusu – bez obmedzenia batožinového priestoru.

Ako povedal Rudi Kuchta, vedúci produktového oddelenia a predaja autobusov a hovorca divízie autobusov: „Toto ocenenie vyjadruje, že MAN Lion’s Coach je spoľahlivé a hospodárne vozidlo, ktoré prevádzkovateľom zjednodušuje život. A to si cenia zákazníci aj odborníci. Výsledkom je, že Lion’s Coach od svojho uvedenia zásadným spôsobom zlepšil svoj podiel na európskom trhu. Je to najoceňovanejší autobus značky MAN a prvá voľba pre zákazníkov, ako sú futbalové tímy FC Bayern Mníchov, Paríž Saint-Germain alebo nemecké reprezentačné futbalové mužstvo. Je pre nás mimoriadnou poctou a sme nadšení, že sme získali ocenenie Coach of the Year.“

So symbolom leva: MAN Lion’s Coach

Nový MAN Lion’s Coach sa verejnosti prvýkrát predstavil na veľtrhu Busworld 2017 v belgickom Kortrijku. Charakterizuje ho úplne nový dizajn značky MAN, čo mu dodáva moderný a zároveň nadčasový vzhľad. Zájazdový autobus Lion’s Coach je dostupný v štyroch dĺžkach: 12 101 mm a 13 091 mm na dvojnápravovom podvozku a 13 361, resp. 13 901 mm ako trojnápravové vozidlo. Oproti 12-metrovej verzii má dvojnápravový autobus s dĺžkou 13 m až o 6 sedadiel viac – tento variant bol prezentovaný na Coach Euro Teste ako obzvlášť atraktívna ekonomická voľba. Maximálna povolená hmotnosť 19,5 ton tiež prispieva k jeho flexibilite z hľadiska variabilnosti nasadenia u prevádzkovateľov. Voliteľný výťah pre invalidné vozíky hrá dôležitú úlohu v snahe dosiahnuť ideálne rozloženie zaťaženia na nápravy – v tejto verzii sa inštaluje nad prednú nápravu, takže odľahčuje zadnú nápravu a neobmedzuje batožinový priestor. Modely MAN Lion’s Coach, ktoré podľa nemeckého systému hodnotenia pohodlia v autobusoch získali tri hviezdičky, prepravia 53, 57, 59 alebo 63 cestujúcich. Batožinový priestor má objem od 11,7 do 14,3 m3 (v závislosti od modelu). Vďaka možnosti viacerých konfigurácií je ocenený model autobusu perfektným riešením pre najrôznejšie požiadavky zákazníkov.

Pohľad na optimalizovanú pohonnú sústavu naznačuje, že MAN Lion’s Coach je veľmi hospodárny – ako vždy. Profituje napríklad aj z vyššieho stáleho prevodu i = 2,73 a väčšieho výkonu (nárast o 30 k a 300 Nm oproti predchodcovi). Automatizovaná prevodovka MAN TipMatic Coach dodávaná štandardne do modelov, ktoré majú výkon motora 470 k (346 kW) a viac, využíva novú stratégiu rozbiehania a preraďovania z vývoja MAN optimálne zladenú s motormi D26. Vďaka spôsobu, akým komponenty v novom pohonnom reťazci spolupracujú, je vozidlo obzvlášť hospodárne – bavorská pobočka TÜV dokonca nedávno certifikovala, že autobusy MAN Lion’s Coach dokážu prejsť 100 km s priemernou spotrebou len 19,4 litrov paliva, čo je naozaj impozantný výkon.

Špičkové technológie pre ešte väčšiu bezpečnosť

MAN Lion’s Coach vyniká aj s ohľadom na inovatívne systémy, ktoré podporujú vodiča a zvyšujú tým bezpečnosť cestujúcich i ostatných účastníkov cestnej premávky. Novinkou je OptiView, ktorý po prvý raz nahradil spätné zrkadlá pre autokary (bol nainštalovaný aj vo vozidle, ktoré MAN poskytol na Coach Euro Test). Malé kamery umiestnené nad rámom predných dverí, resp. nad oknom v reálnom čase snímajú priestor po bokoch autobusu, pričom eliminujú mŕtvy uhol, ktorý je najväčšou slabinou klasických zrkadiel. Kamerová technológia umožňuje zobrazovanie na displejoch s vysokým rozlíšením bez ohľadu na svetelné podmienky. Navyše účinnosť OptiView – na rozdiel od zrkadiel – neovplyvňuje zahmlievanie okien, zašpinenie a odrazy slnka. Nové asistenčné systémy pre jazdu a odbáčanie, ktoré MAN začne v roku 2020 ponúkať priamo z výroby (ale bude možná i dodatočná montáž pre staršie vozidlá), prinesú ešte vyššiu mieru bezpečnosti. Asistenčný systém pre odbočovanie s aktívnymi varovnými signálmi a schopnosťou rozoznávať chodcov v jazdnej dráhe či detekcia maximálnej povolenej rýchlosti a dopravných značiek definujú nový štandard v oblasti bezpečnosti. Nová technológia tlmičov PCV (Premium Comfort Valve) pre maximálny komfort cestovania a optimalizovaná konfigurácia vozidla znamenajú ešte viac pohodlia pri jazde, lepšie ovládanie a väčšie bezpečnostné rezervy.

Digitálne služby

Autokary z modelového radu Lion’s Coach môžu tiež využívať výhody digitalizácie – služby MAN DigitalServices sú dostupné pre všetky autobusy od MAN Truck & Bus, čo prevádzkovateľom zjednodušuje život. Podporu klientov sprostredkúva RIO Box, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy od októbra 2019. Nové digitálne služby pomáhajú sledovať a optimalizovať všetky výdavky na prevádzku, ktoré majú dopad na celkové náklady na vlastnenie vozidla – počnúc optimálnym plánovaním trás až po spravovanie údržby. Výsledkom je efektívnejší a spoľahlivejší manažment vozidlového parku.

Ak sa niečo pokazí, nová záruka mobility, ktorú MAN ponúka, garantuje flexibilnú mobilnosť v celej Európe. Prevádzkovatelia autobusov Lion’s Coach sa môžu spoľahnúť na ich maximálnu disponibilitu aj na finančné zabezpečenie pre prípad, že by došlo k finančným stratám. Keby došlo k poruche, technici sa priamo na mieste postarajú, aby sa v ideálnom prípade dalo v ceste pokračovať okamžite. Ak to nie je možné, vozidlo bezpečne odtiahnu do najbližšieho servisného centra v celosvetovej sieti značky MAN a rýchlo ho opravia. A ak vozidlo nie je možné kompletne opraviť v deň poruchy, záruka mobility poskytuje finančné odškodnenie.

Vďaka všetkým týmto špecifickým opatreniam je MAN Lion’s Coach mimoriadne atraktívne, hospodárne a spoľahlivé vozidlo. Vyznačuje sa inovatívnymi bezpečnostnými prvkami, je pripojený na digitálnu sieť a možno ho nasadiť na najrôznejšie úlohy, takže prevádzkovateľom autobusov zjednodušuje podnikanie.

Porota oceňuje praktickosť i koncept

Medzinárodná odborná porota udeľuje ocenenie „Bus of the Year“ (Autobus roka) a „Coach of the Year“ (Zájazdový autobus roka) od roku 1989. Európski novinári špecializovaní na toto odvetvie dopravného priemyslu sa pritom sústredia najmä na praktickosť a koncept konštrukcie vozidiel, ktoré výrobcovia poskytnú do porovnávacieho testu. Najnovšie prvenstvo autokaru Lion’s Coach v dlhodobej štatistike znamená, že spoločnosť MAN Truck & Bus si ocenenie za autobusy svojich značiek MAN a NEOPLAN prevzala celkove už desaťkrát: päťkrát to bol titul „Coach of the Year“ (1994, 2000, 2004, 2006 a 2020) a päťkrát „Bus of the Year“ (1990, 1995, 1999, 2005 a 2015).